A kormány központilag szabályozná a hálapénzt

2014. július 14. hétfő 15:28

A kormány központilag szabályozná a hálapénzt

Négyezer csípőműtétre elegendő pénz maradt az egészségügyi kasszában az első félévben, amit hónapokon belül kioszt a kormány a várólisták csökkentésére. Az eddig szokásos, titokban adott hálapénz helyett pedig központilag szabályozott paraszolvencia lehetőségén gondolkodik a kormány, kötelező fizetési díjtételt azonban nem terveznek az egészségügyben - mondta a 180 percben Zombor Gábor államtitkár (képünkön).

Nem lesz fizetős az orvosi ellátás és a hálapénz is biztosan eltűnik - mondta korábban Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár. A politikus a 180 perc hétfői adásának is nyilatkozott, amelyben úgy fogalmazott, a Semmelweis Terv - az ellátás szervezését támogató kormányzati iránymutatás -, illetve a kormányzati intézkedések a garanciák arra, hogy nem lesz fizetős az egészségügy. Hozzátette: nem változik a társadalombiztosítási alap és az ellátások széles körű elérhetősége.

Arra a kérdésre, hogy az extra szolgáltatások, mint a szabad orvosválasztás is, fizetősek lesznek-e, azt mondta nem változott korábbi véleménye, mely szerint nem zárja ki ennek a lehetőségét. Egy ilyen díj kiválthatná a hálapénzt. Magyarországon jelenleg nem kell fizetni az orvosválasztásért, és a kabinet elképzelése szerint ez jövőben is csak önkéntes alapon lehetne másként. A kormányzat semmilyen kötelező fizetési díjtétel bevezetését nem támogatja - hangsúlyozta a politikus.

Zombor Gábor szerint nincs ellentmondás a két állítás között, mert bár kötelezően fizetendő díj nem kerülhet az egészségügyi rendszerbe, a betegnek megmaradhat az az önkéntes döntése, hogy pénzt ad az orvosnak. Ez hálapénz formájában jelenleg is lehetséges, de nincs megfelelően szabályozva. Hozzátette: a hálapénz hatvan éve fennálló, az egykor kommunista államokban bevett rendszer, de lassan már csak Magyarországon létezik ez a gyakorlat, amelyet csak a fenti módon lehet kivezetni - mondta Zombor Gábor.

Az ügyben a politikai vezetés folyamatosan tárgyal partnereivel, így a Magyar Rezidens Szövetséggel, a döntést pedig széles társadalmi egyeztetésnek kell megelőzni. A kormányzat feladata, hogy megvizsgálja az összes vonatkozó javaslatot, és kialakítsa az esetleges szabályozási rendszereket. „Jelenleg csak ennyiről van szó" - tette hozzá.

A várólistákkal kapcsolatban az államtitkár azt mondta, azok központosítását tervezik. A cél, hogy ezáltal a betegeket egyenletesebben lehessen elosztani az intézmények között, és így kevesebbet kelljen várni egy-egy beavatkozásra. Hozzátette: a rendszerben az első félévben közel kétmilliárd forint maradt felhasználatlanul, és már most azon dolgoznak, hogy ezt hogyan lehetne a várólisták rövidítésére fordítani. Ekkora összegből nagyjából négyezer csípőprotézis-műtét végezhető el, a pénzt hónapokon belül kiosztják - mondta.

A kormányzat azt is tervezi, hogy azoknál a beavatkozásoknál, amelyek esetében kiemelkedően hosszú a várólista, eleve központi tételes finanszírozást vezetnek be, így jobban meghatározható, hogy ezeket hol, mikor lehet elvégezni - mondta Zombor Gábor, aki azt reméli, ebben rövid időn belül látványos javulás lesz.

 

Forrás: Kossuth Rádió - 180 perc - Fotó: Beliczay László/MTI