Regisztrálnák a molesztáló papokat
2010. március 21. vasárnap 20:31
Az einsiedelni Benedek-rendi apátság főnöke, Martin Werlen a svájci Blick vasárnapi számában megjelent interjúban azt javasolta, hogy a Vatikán regisztrálja mindazokat az egyházi személyeket, akiket feljelentettek szexuális bűncselekmények elkövetése miatt.
Az apát azt szeretné, ha javaslatát rendkívüli ülésen vitatná meg a svájci püspöki konferencia. Ennek elnöke máris jelezte, hogy elutasítja a kezdeményezést. Norbert Brunner a Le Matin Dimanche-nak adott interjújában közölte, hogy nem látja értelmét a pedofil papokról készített listának. Azt is elutasítja, hogy az egyház rendőrségi feljelentést tegyen.
Brunner úgy véli, ha egy püspöknek vagy papnak a tudomására jut egy szexuális bűncselekmény, akkor rá kell bírnia az elkövetőt, hogy jelentse fel magát. Különösen súlyos ügyekben azonban lát módot arra, hogy - az áldozattal való egyetértésben - az egyház tegyen feljelentést. Ugyanakkor a gyónási titok elve nem sérülhet, tehát a gyóntatás alatt elhangzottak nem használhatók fel.
Brunner a Neue Zürcher Zeitung vasárnapi számának azt mondta, hogy a felelősség mindenekelőtt a tetteseket, és nem az egyházat terheli. Éppen ezért nem szándékozik bocsánatot kérni a Svájcban nyilvánosságra került esetek miatt. Az alpesi országban az elmúlt másfél évtizedben több mint 60 olyan esetet vizsgált ki a katolikus egyház, amelyben papok követtek el szexuális visszaéléseket.
Martin Werlen egy korábbi interjúban arról beszélt, hogy a szexuális bűncselekmény az emberi méltóság durva megsértése, amely szöges ellentétben áll a krisztusi üzenettel. "Biztosítani kell, hogy az áldozatok minél könnyebben utat találjanak a hatóságokhoz", ám szerinte ezen a téren még sok a tennivaló.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hoppál Hunor a tévében pörköl oda a...
- Ötven éve adták át az uránvárosi 17...
- Még kedden is egy esős, szeles nap...
- Most mi mondhatjuk meg a zsaruknak,...
- Tizennyolc év szünet után újraindult...
- Pótlóbuszok járnak ma estétől a pécsi...
- Tragikus balesetben meghalt egy autó...
- Programokkal várják a családokat a...
- Állatvédők: ne ajándékozzunk élő...
- Megtépázta Baranyát a szél, sorra...

