Mentőcsomag készül Görögországnak

2010. március 14. vasárnap 14:54

Mentőcsomag készül Görögországnak
Milliárd eurós nagyságrendű mentőcsomagot állítanak össze Görögország számára brüsszeli illetékesek hétvégi sajtóértesülések szerint.

Az államháztartási hiány miatt bejelentett gazdasági megszorító intézkedések ellen tiltakozó tüntetők rohamrendőrök sorfala előtt Athén belvárosában 2010. március 11-énA súlyos adósságválsággal küszködő dél-európai ország megsegítéséről az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfői értekezletén dönthetnek. Az AFP francia hírügynökség vasárnapi jelentése szerint két változat kerülhet a miniszterek elé.

Az egyik megoldás alapján Görögország hitelhez vagy hitelgaranciához juthat uniós tagállamokkal kötendő kétoldalú megállapodások révén. A tárgyalásokat az EB szervezné. A másik változat szerint maga a brüsszeli bizottság lenne a főszereplő, a testület venne fel Görögország számára hitelt, amelyre a tagországok vállalnának garanciát.

Görögország támogatásának nem egyszerű formát találni, mert az unió működéséről szóló szerződés értelmében a tagállamok "nem felelnek egy másik tagállam (...) kötelezettségeiért, és nem vállalják át azokat". A kikötés lényegében megtiltja a pénzügyi bajba jutott országok megsegítését.

Archív képünkön: az államháztartási hiány miatt bejelentett gazdasági megszorító intézkedések ellen tiltakozó tüntetők rohamrendőrök sorfala előtt Athén belvárosában március 11-én.

Kép és szöveg: MTI