Vitatott gólok az osztrák - lengyelen
2008. június 12. csütörtök 21:01
B-csoport, 2. forduló
Ausztria - Lengyelország
1-1 (0-1)
Bécs. V.: Howard Webb
Ausztria: Macho - Prödl, Garics, Stranzl, Pogatetz - Leitgeb, Aufhauser, Ivanschitz, Korkmaz - Harnik, Linz.
Szövetségi kapitány: Josef Hickersberger.
Csere: Ivanschitz h. Kienast a 64., Linz h. Vastic a 64., Aufhauser h. Saumel a 74. percben.
Lengyelország: Boruc - Wasilewski, Bak, Jop, Zewlakow - Lewandowski, Dudka, Krzynówek, Roger Guerreiro - Saganowski, Smolarek.
Szövetségi kapitány: Leo Beenhakker.
Csere: Jop h. Golanski a szünetben.
G.: Vastic (11-es) a 92., ill. Roger Guerreiro a 29. percben
Sárga lap: Korkmaz az 55., Wasilewski az 58., Krzynówek a 62., Prödl a 72. percben
Lengyelország lesgyanús góllal szerzett vezetést az első félidőben, amelyet csak a hosszabbítás perceiben tudott kiegyenlíteni Ausztria, miután Webb tizenegyest adott egy tizenhatoson belüli mezrángatásért.
Az Európa-bajnokság egyetlen magyar játékosa, Garics György is szóhoz jutott, Josef Hickersberger kezdőbe állította a szombathelyi születésű védőt. A találkozó elején mindkét fél formás támadásokat vezetett, de a kapuk előtt elfogyott a tudomány.
Az első komoly helyzetre a 16. percig kellett várni, ekkor a félpályánál remekül ugrott ki Leitgeb, aki a kapuig vezette, ám a kitörő Borucba lőtte a labdát. Az osztrákok lendületesen kezdtek, de több ígéretes helyzetet is elpuskáztak az első fél órában, és ez megbosszulta magát.
A 28. percben Korkmaz szőtte a hazai akciót, de a lengyelek labdaszerzés után gyors kontrát vezettek. Smolarek ívelt a tizenhatoson belülre Saganowskihez, aki a kapu előtt lesgyanús helyzetben álló Guerreiróhoz játszott, aki három méterről a kapuba passzolt, vezetést szereztek a lengyelek!
A 32. percben gyors kontrát vezetett az osztrák válogatott, de Linz a jobboldalról a középen tisztán érkező társ mögé passzolt, így végül még lövés sem lett az ígéretes támadásból.
A 41. percben Garics kiváló ütemben mentett a tizenhatoson belül a tisztán helyezkedő Saganiwski elől. A félidő hajrájában az osztrákok ugyan nyomtak, de helyzete nem alakítottak ki.
A második félidő elején Ivanschitz tört be a tizenhatoson belülre, ám Golanski kicsit visszarántotta, az osztrák azonban késve esett, így Webb továbbot intett. Az 50. percben Smolarek kapott Rogertől remek kiugratást, a lengyel támadó tett egy cselt befelé, majd lőtt, Macho szépen védett.
Az 58. percben a baloldalon vezetett támadást a lengyel válogatott, Roger húzta meg Garics mellett, majd a kapu előterébe kanyarított, de Macho lehúzta a labdát. Az osztrák kapus öt perc múlva kétszer is nagyot védett, előbb Lewandowski tizenöt méterről leadott próbálkozását hárította, majd a kipattanóból adódott újabb lövést is kiöklözte.
Az osztrák kapitány ugyan mindent elkövetett, cserél, és változtatott a felálláson is, de a lengyelek okosan uralták a meccset. A hazaiaknak már nem adódtak olyan lehetőségeik, mint az első játékrész elején, így a hajrára megmaradt a lengyel előny.
Az utolsó percekben nyomott a hazai gárda, de a lengyelek masszívan tartották egygólos vezetésük. Azonban a 92. percben Howard Webb tizenegyest ítélt, Lewandowski rántotta le ellenfelét a tizenhatoson belül. A tizenegyest a csereként beállt Vastic váltotta gólra, a döntetlennel Ausztria megúszta a kiesést.
KORÁBBAN ÍRTUK:
Horvátország - Németország
2-1 (1-0)
Klagenfurt. V.: Frank De Bleeckere.
Horvátország: Pletikosa - Corluka, R. Kovac, Simunic, Pranjic - Srna, N. Kovac, Modric, Rakitic - Kranjcar, Olic.
Szövetségi kapitány: Slaven Bilic.
Cserék: Olic h. Petric a 72., Srna h. Leko a 80. percben.
Németország: Lehmann - Lahm, Metzelder, Mertesacker, Fritz - Frings, Jansen, Ballack - Gomes, Podolski, Klose.
Szövetségi kapitány: Joachim Löw.
Csere: Jansen h. Odonkor a szünetben, Gomez h. Schweinsteiger a 65., Fritz h. Kuranyi a 81. percben.
G.: Srna a 24., Olic a 62., illetve Podolski a 79. percben
Sárga lap: Srna a 27., Simunic a 45., Ballack a 75., Leko a 92., Modric a 92., Lehmann a 92. percben.
Piros lap: Schweinsterger a 91. percben.
Az első negyedórában a két gárda csak kóstolgatta egymást, az első említésre méltó esemény Srna ápolása volt, a horvát játékosra Metzelder esett. A mérkőzés iramával nem volt probléma, de a csapatok a kapuk előtt elbizonytalanodtak, így helyzet sokáig váratott magára.
A 23. percben azonban megtört a jég, és gyakorlatilag az első helyzetből gól született: Pranjic baloldali beadása után a kapu előtt Jansen megelőzte ugyan Srnát, aki azonban a védő lábai között a kapuba bombázott, 1-0!
Lendületben maradt a horvát válogatott balról érkező beadása után Kranjcar tisztán lőhetett tizennégy méterre a kaputól, de kapu fölé bombázott. A német védelem az első félidőben nem volt sebezhetetlen, a horvátok többször átjátszották a Nationalelf védelmét.
Joachim Löw gárdája a félidő hajrájában már összeszedte magát, a 35. percben Podolski és Jansen került lövőhelyzetbe a tizenhatos sarkánál, előbbi próbálkozása azonban a kapu mellett hagyta el a játékteret.
A 42. percben azonban újabb hatalmas helyzetet hagyott ki a horvát válogatott, Olic remekül továbbított kapásból középre, ahol Kranjcart újra egyedül hagyták a német védők, azonban a horvát fölé lőtt.
A szünetben Joachim Löw változtatott, Jansen helyére Odonkor állt be. Azonban továbbra is támadásban maradt Horvátország, az 52. percben Modric lőtt távolról, a jobb alsóba tartó labdát Lehmann hárította, ám a labda átcsúszott a kapus hasa alatt, de szerencséjére Lehmann megkaparintotta a játékszert.
A 62. percben szerencsés gólt szerzett a horvát csapat: Rakitic ívelt középre a jobboldalról, ám a labda megpattant a védekező Podolskin, a kapuba tartó labdát a beadásra készülő Lehmann a kapufára paskolta, ahonnan éppen Olic elé került, aki az üres kapuba lőtt (képünkön), így lett 2-0 a horvátok javára!
A német válogatott azonban nem adta fel, és igyekezett gyorsan veszélyt teremteni a horvát kapu előtt. Fáradozásuk a 79. percben érett góllá: a baloldalról Lahm ívelt a tizenhatoson belülre, ahol Ballack fejjel akarta kiszolgálni társát, de a labda megpattant Kovacon, akiről éppen Podolski elé került, aki nem hibázott, és nagy erővel kilőtte a jobb sarkot, szépített a német válogatott, 2-1!
A 91. percben Kranjcar csúszott be késve Schweinstergernek, aki azonban felpattant és ellökte a tettest, a németet azonnal kiállította De Bleeckere bíró.
A németek ugyan harcoltak, küzdöttek, de a horvátok ügyesen tartották a labdát, a világbajnoki bronzérmesnek gyakorlatilag nem adódott egyenlítési lehetősége. A horvátok remek taktikával sikeresen zavarták meg az első meccsen még magabiztos német védelmet, és megérdemelten szerezték meg a három pontot.
A csoportban Horvátország hat, Németország három, míg Ausztriának és Lengyelországnak egy-egy pontja van.
PÉNTEKI MENÜ:
Az olaszok utolsó esélye a románok elleni meccs
C csoport, 2. forduló:
Olaszország - Románia
Péntek 18:00 (tévé: m1)
Zürich, Letzigrund Stadion, v.: Tom Henning Övrebö (norvég)
A hollandoktól elszenvedett 3-0-ás vereség után érdemben csakis a győzelem segíthet a világbajnoki címvédő olaszokon a labdarúgó Eb második csoportkörében, pénteken, amikor a románok ellen játszanak az úgynevezett "halálcsoportban".
A C betűjelű négyesből, amelyben a kiváló erőt képviselő hollandok mellett az Európa-bajnok franciák is szerepelnek, az Eb előtt alapvetően a nyolc közé várták Itália nemzeti csapatát. Ehhez képest rögtön a nyitányon kudarcot vallott Roberto Donadoni legénysége, s már akkor is csaknem reménytelen helyzetbe kerülne, ha döntetlenre végezne az első csoportmeccsen a franciákkal gól nélküli döntetlent játszó románokkal, egy újabb vereség pedig gyakorlatilag meg is pecsételné a sorsát.
"Ez egy klasszikus élet-halál harc lesz" - érzékeltette a tét nagyságát a taljánok védője, Gianluca Zambrotta. "A maximumot kell nyújtanunk, megküzdve minden egyes labdáért. Számunkra kizárólag a győzelem az elfogadható eredmény."
"A hollandok ellen volt öt vagy hat helyzetünk, ám mindet kihagytuk, a románokkal szemben ilyet már nem engedhetünk meg magunknak" - így Luca Toni, az olaszok első számú gólfelelőse, aki a bemutatkozó meccsen személyesen is nagyon rossz példával járt elöl a lehetőségek elpuskázásában.
"Úgy gondolom, hogy az olaszok elleni mérkőzésünk olyan lesz, mint a franciák elleni, vagyis hasonlóképpen nehéz, de védekezni fogunk foggal-körömmel. Fizikailag mi is nagyon jó állapotban vagyunk, viszont riválisunk tapasztaltabb nálunk" - érzékeltette a rájuk váró feladat komolyságát a kiváló támadó Adrian Mutu, aki Tonival korábban együtt játszott a Fiorentina csapatában. Az olasz stílust azonban nem csupán ő ismerheti testközelből, hanem mások is a román válogatottból, hiszen éppen féltucatnyian vannak, akik megfordultak az ottani bajnokságban, vagy jelenleg is a Serie A-ban futballoznak.
"A helyzet kedvezhet nekünk, a nyomás az olaszokon van" - jelentette ki a "taljánok" egyike, az olasz bajnok Internazionaléban játszó, a román válogatottban a csapatkapitányi tisztet betöltő Christian Chivu.
Amúgy a babonára fogékonyak, avagy éppen a számmisztikában hinni hajlamosak az olasz-román összecsapásban meglelhetik a maguknak való ínyencségeket, amennyiben péntek 13-ára esik, és ez a mérkőzés éppen a 13. a sorban a 13. labdarúgó Európa-bajnokságon...
A várható kezdőcsapatok:
Olaszország:
Gianluigi Buffon - Gianluca Zambrotta, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Fabio Grosso - Gennaro Gattuso, Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Mauro Camoranesi - Luca Toni, Antonio Di Natale.
Románia:
Bogdan Lobont - Cosmin Contra, Stefan Radu, Dorin Goian, Gabriel Tamas - Cristian Chivu, Paul Codrea, Mirel Radoi, Ciprian Marica - Adrian Mutu, Banel Nicolita.
A hollandok a világbajnok után az ezüstérmest is legyőzhetik
Hollandia - Franciaország
Péntek, 20:45 (tévé: m1)
Bern, Stade de Suisse, v.: Herbert Fandel (német)
A francia labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya négy helyen is változtatást tervez kezdőcsapatában a hollandokkal vívandó péntek esti összecsapáson, amelyet a legutóbbi vb ezüstérmesének illő lenne megnyernie, miután a nyitófordulóban csak gól nélküli döntetlenre volt képes a románokkal.
Túl az "illendőségen", Raymond Domenech csapata már nem nagyon adhat le további pontokat, ha az úgynevezett "halálcsoportból" gond nélkül kíván továbbjutni a nyolc közé, hiszen a világbajnok olaszokat 3-0-val valósággal lelépő hollandok ismételt siker esetén hatpontossá lépnének elő, a franciák pedig alighanem afféle kiesési rangadóra kényszerülnének a taljánok nemzeti együttesével a csoportfordulók zárásakor.
A C betűjelű kvartett pénteki csúcsösszecsapásán az előzetes információk szerint Domenech beveti két nagyágyúját, a sérüléséből felépült univerzális középpályást, egyben csapatkapitány Patrick Vieirát, és vélhetően meccskezdettől szerepet kap a támadósorban az első mérkőzésen még pihentetett klasszis, Thierry Henry is.
"Nagyon fontos a kiváló védekezés, mert nem szabad gólt kapnunk. Ugyanakkor mivel pontok kellenek, hatékonyan kell támadnunk, s mert muszáj nyernünk, sok rizikót kell vállalnunk" - mondta a hátvédsor oszlopa, William Gallas.
A hollandok, ha szerényen is, de újabb bravúrra készülnek:
"Nagy eredmény volt az olaszok elleni 3-0, okkal ünnepeltek a szurkolók is, de még nem értünk el semmit. A végcél az Eb megnyerése, az odavezető út pedig még hosszú" - fogalmazott a józan hangokat képviselő középpályás, Wesley Sneijder.
A felek a múltból egyformán meríthetnek üdvözítő példát: a 2000-es Eb hasonló csoportmeccsét a hollandok nyerték 3-2-re, a franciák pedig a 96-os Európa-bajnokságot emlegethetik fel, amikor is a negyeddöntős párban 0-0-ás "alapozás" után büntetőkkel diadalmaskodtak 5-4-re és lettek elődöntősök, míg a "narancsosok" kiestek.
A várható kezdőcsapatok:
Hollandia:
Edwin van der Sar - Andre Ooijer, Khalid Boulahrouz, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Wesley Sneijder, Nigel de Jong - Rafael van der Vaart, Orlando Engelaar, Dirk Kuyt - Ruud van Nistelrooy.
Franciaország:
Gregory Coupet - Willy Sagnol, Lilian Thuram, William Gallas, Eric Abidal - Franck Ribery, Claude Makelele, Patrick Vieira, Florent Malouda - Karim Benzema, Thierry Henry.
A csoport állása:
1. Hollandia 1 1 0 0 3-0 3 pont
2. Franciaország 1 0 1 0 0-0 1
Románia 1 0 1 0 0-0 1
4. Olaszország 1 0 0 1 0-3 0
AZ EB PROGRAMJA/EREDMÉNYEI
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
(Az első körben - a 16-os, görög - orosz meccsig minden összecsapást az m1 közvetít élőben)
1. 06. 07. A Svájc - Csehország 0-1
2. 06. 07. A Portugália - Törökország 2-0
3. 06. 08. B Ausztria - Horvátország 0-1
4. 06. 08. B Németország - Lengyelország 2-0
5. 06. 09. C Románia - Franciaország 0-0
6. 06. 09. C Hollandia - Olaszország 3-0
7. 06. 10. D Spanyolország - Oroszország 4-1
8. 06. 10. D Görögország - Svédország 0-2
9. 06. 11. A Csehország - Portugália 1-3
10. 06. 11. A Svájc - Törökország 1-2
11. 06. 12. B Horvátország - Németország 2-1
12. 06. 12. B Ausztria - Lengyelország 1-1
13. 06. 13. C Olaszország - Románia Zürich 18
14. 06. 13. C Hollandia - Franciaország Bern 20:45
15. 06. 14. D Svédország - Spanyolország Innsbruck 18
16. 06. 14. D Görögország - Oroszország Salzburg 20:45
17. 06. 15. A Svájc - Portugália Bázel 20:45
18. 06. 15. A Törökország - Csehország Genf 20:45
19. 06. 16. B Lengyelország - Horvátország Klagenfurt 20:45
20. 06. 16. B Ausztria - Németország Bécs 20:45
21. 06. 17. C Hollandia - Románia Bern 20:45
22. 06. 17. C Franciaország - Olaszország Zürich 20:45
23. 06. 18. D Görögország - Spanyolország Salzburg 20:45
24. 06. 18. D Oroszország - Svédország Innsbruck 20:45
MTI - hirextra - samsungsport, Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Harminc fok, ragyogó napsütés vár...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Ha tűzoltó szeretne lenne, most...
- Jövő csütörtökön ismét féláron...
- A világon csak a Mecsekben...
- Lángoló lakóházhoz rohantak a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Hittan vagy etika? Május 20-ig...
- Hétfőn a magyar írásbelikkel...