Verrasztó nélkül utaztak el az úszók
2008. július 30. szerda 23:57

Az úszók 31-es létszáma az utolsó pillanatban eggyel csökkent, ugyanis Verrasztó Dávid nem változtatott korábbi elhatározásán, s lemondta részvételét, amelyről még édesapja, az egykori világhírű versenyző sem tudta lebeszélni.
A 20 éves úszó azzal indokolta távolmaradását, hogy csak tartalékként került az utazók közé, s ha nem versenyezhet, túl nagy szomorúságot jelentene számára a lelátóról nézni a versenyeket - tájékoztatott a MOB. Verrasztót a 4x200 méteres gyorsváltóban nevezték. Érdekesség, hogy 400 vegyesen legjobb ideje alapján döntőbe is kerülhetett volna, ám itt Cseh László és Kis Gergő is jobb idővel kvalifikálta magát, így őt már nem nevezhették.
Az úszók mellett a két tornász, Böczögő Dorina és Gál Róbert, valamint Schmidt Gábor, a kajak-kenu szövetség főtitkára és Tállay András főorvos, az egészségügyi csoport vezetője is az első különítménnyel tartott.
Új szám Pekingben: hosszútávúszás
Az úszószövetség elnöksége eredetileg 17 férfi- és 14 női versenyzőnek szavazott bizalmat, miután valamennyien teljesítették az ötkarikás rajthoz előírt kvalifikációs szintidőket. Hosszú idő óta először magyar női és férfistaféta is startolhat olimpián: mindkét nemnél a 4x200-as gyorsváltóban próbálnak szerencsét a kvartettek.
Pekingben először szerepel az olimpia műsorán hosszútávúszás is: a szakágból a női és a férfi 10 kilométeres táv ötkarikás selejtezőkön kiválasztott legjobbjai - nemzetenként legfeljebb ketten-ketten - indulhatnak, köztük egyedüli magyarként Gercsák Csaba.
Jakabos a kabalamacik nélkül nem kel útra
Ahogy az elutazásban, a rajthoz állás terén is az úszók - köztük is a pécsiek - lesznek az első magyar szereplők. Jakabos már (magyar idő szerint) 10-én, Bodor pedig 11-én hajnalban bemutatkozik a 400 vegyes, ill. a 100 mell elődöntőjében.
Az úszás az olimpiákon
Az úszás olimpiai alapsportág, "ősidőktől" fogva szerves része a programnak, vagyis 1896 óta ott van az újkori nyári játékok műsorán. Miként alapvető szerepet játszanak kezdettől a magyarok is, az egyik legsikeresebb magyar olimpiai sportággá emelve az úszást.
Az első magyar olimpiai győzelmet, sőt győzelmeket az első athéni játékokon a 100 és 1200 méter gyorson bajnok Hajós Alfréd aratta, az időben utolsó, a sportág 23. magyar ötkarikás győzelmét pedig Kovács Ágnes érte el 2000-ben, Sydneyben. Legutóbb Athénban két magyar érem született: egy ezüst Gyurta Dániel révén 200 mellen, illetve egy bronz Cseh László jóvoltából 400 vegyesen. Összesen 23 aranyat, 20 ezüstöt és 17 bronzot gyűjtöttek a magyarok.
A pécsi színeket Pekingben ketten képviselik (Bodor Richárd és Jakabos Zsuzsanna Névjegyét lásd alább) - illetve, tekinthetjük még pécsi érdekeltségűnek az ugyancsak itt született Hosszú Katinkát (Bajai Spartacus), továbbá az ANK-ban felnőtt Makány Balázst (Kőbánya SC) is.
Négyük athéni szereplését 68 évvel előzte meg az addigi „egyetlen" pécsi olimpiai részvétel: Gróf Ödön és Abay Nemes Oszkár (mindkettő Pécsi AC, előbbi 1934-től UTE) 1936-ban, Berlinben a 4x200-as gyorsváltó tagjaként (Lengyel Árpáddal és Csík Ferenccel kiegészülve), Európa-csúccsal bronzérmet nyert.
Az utóbbi hetek edzőtáborai és a pekingi indulás előtt Bodor és Jakabos csak pár napot tölthetett Pécsett. Illetve, még azt sem teljesen itt, hiszen a Hullámfürdő sportmedencéjének újbóli bezárása miatt a PVSE úszóinak (a fiatalok a hétvégi ob-re készülnek) Pécsváradon vezényelt tréninget Sántics Béla.
„Úgy érzem, remekül sikerült a felkészülésem, most már csak kis átmozgatás maradt vissza a hosszú felkészülés után", mondja Bodor Richárd. „Pekingben a megérkezés után két nap igazi akklimatizálódás, majd két nap tréning, végül négy nap úgynevezett verseny előtti utolsó bemelegítés következik a rajt előtt."
Arra a kérdésre, hogy a „sikertelen" ob-főpróba után (ahol befolyt a dresszébe a víz) végül a hagyományos vagy a „csoda"fürdőruhát választja-e majd, azt felelte, lesz a helyszínen mindkettőből, és újabb próbák után az utolsó pillanatban dönti majd el.
Jakabos Zsuzsanna hasonlóan eredményesnek tartja az elmúlt hetek-hónapok tréningjeit. Ennek ellenére - hiába szerzett már ifjú tehetségként némi rutint - kellő izgalommal tekint előre. „Legutóbb az ismeretlen miatt, most pedig, mert már tudom, mire számíthatok", teszi hozzá.
De lesz „aki" átsegíti majd a holtpontokon: búcsúzóul elárulja, amióta csak versenyez, kabalamacijai mindig vele tartanak. „Nem, ebből nem lehet kinőni", teszi hozzá mosolyogva. „Remélem, az eddigi legjobb időmet sikerül megjavítanom, ez pedig az edzőm szerint akár döntőt is érhet".
Pécsi névjegyek
Bodor Richárd
Született: 1979. 03. 10., Pécs
Klubja: Pécsi VSE
Versenyszáma: 100 m mell
Egyéni csúcsa: 1:01,11
Legjobb eredményei: Európa-bajnokság: 3. (100 mell, 200 mell, 4x100 vegyes váltó, 2004), Eb-6. (200 mell, 2002)
Olimpiai eredményei: 7. (4x100 vegyes váltó, 2004), 10. (200 mell, 2004), 14. (100 mell, 2004)
Pekingi célja: egyéni legjobbjának megjavítása
Jakabos Zsuzsanna
Született: 1989. 04. 03., Pécs
Klubja: ANK Úszóklub
Versenyszámai: 400 m vegyes (egyéni csúcsa: 4:38,60), 4x200 gyorsváltó
Kiemelkedő eredményei: világbajnokság: 8. (200 vegyes, 2005), Európa-bajnokság: 4. (400 vegyes, 2004, 2006, 2008)
Olimpiai eredménye: 15. (400 vegyes, 2004)
Pekingi célja: döntő
KÉPÜNKÖN: Bodor Richárd és Jakabos Zsuzsanna, illetve mellettük itthonról szurkoló edzőik: baloldalt Sántics Béla, a kép jobb szélén dr. Petrov Anatolij
Sz. Zs., MTI, telesport.hu
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Csaknem harminc fokos meleg vár ránk...
- Ragadozók tízezreit telepítették a...
- Tragikus hirtelenséggel elhunyt dr....
- Kilencszázezren utaznak ország- és...
- A világon csak a Mecsekben...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Ilyen volt az 1986-os május elseje...
- Figyelem, költözik az urológiai...
- Több mint egymillió magyar nőnek...
- Ingyenes a parkolás Pécsett az...