Spanyol győzelem mesterhármassal
2008. június 10. kedd 20:35
Spanyolország - Oroszország
4-1 (2-0)
D-csoport, 1. forduló
Innsbruck, v.: Konrad Plautz.
Spanyolország: Casillas - Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila - Silva (Alonso, 77.), Senna, Hernández, Iniesta (Cazorla, 63.) - Villa, Torres (Fabregas, 54.).
Szövetségi kapitány: Luis Aragones.
Oroszország: Akinfejev - Anjukov, Sirokov, Kologyin, Zsirkov - Szicsov (Bisztrov, a szünetben, Adamov, 70.), Szemak, Szemsov (Torbinszkij, 57.), Zirjanov - Biljaletgyinov, Pavljucsenko.
Szövetségi kapitány: Guus Hiddink.
G.: David Villa a 20., a 44., a 75., Fabregas a 91., illetve Pavljucsenko a 86. percben
A mérkőzés első veszélyes szituációja a spanyol kapu előtt adódott, de Zsirkov baloldalról érkező beadását Casillas bokszolta el két orosz játékos feje elől. Az első negyedórában kiegyenlített játék folyt, a spanyol válogatott egy-két gyors indítással próbálkozott, de az orosz védelem jól zárt.
Egészen a 20. percig így történt, ekkor azonban a spanyol csapat remekül támadott le az orosz térfélen, Zsirkovot késztették hibára. A megszerzett labdával Torres tört be a tizenhatoson belülre, majd kiváló ütemben passzolt a középen üresen érkező David Villához, akinek nem volt nehéz dolga, az üres kapuba lőtt, 1-0!
Alig két perc elteltével egyenlíthetett volna az orosz válogatott, Zirjanov lövése után csak a kapufa mentette meg a spanyolokat, akik azonban a kipattanóból azonnal veszélyes kontrát vezettek, a jobbösszekötőben kilépő Torres egy méterrel tévesztett célt.
A félidő második felére alaposan visszaesett a játék, főleg a mezőnyben küzdöttek a csapatok. A 38. percben Torres és Villa élénkítette meg a játékot, előbbi passza után utóbbi tüzelt, de a lövés egy védőről szögletre pattant.
A 40. percben ígéretes helyről lőhetett szabadrúgást az orosz gárda, Pavljucsenko lőtt, a kipattanó után ismételt, de lécről kipattanó lövése pillanatában a játékvezető egy lökés miatt már kifelé ítélt szabadrúgást.
A 44. percben orosz szöglet után villámgyors ellentámadást indított a spanyol válogatott, Iniesta kiváló ütemben ugratta ki David Villát, aki nem hibázott, a kiugró Akinfejev mellett a hálóba lőtt, 2-0 (képünkön)!
A fordulás után az orosz válogatott igyekezett ráerőltetni akaratát a spanyol csapatra, amely azonban magabiztosan védekezett, és továbbra is villámgyorsan kontrázott. A második félidő 10. percében Aragones cserélt, és ezzel jelezte, igyekszik megtartani a kétgólos előnyt: Torres helyére Fabregas állt.
Az 58. percben David Villa vezette az újabb spanyol kontrát, a támadót egyedül hagyták a tizenhatos előtt, így jobbal lőtt, lapos próbálkozását Akinfejev a jobb alsó sarok előtt hatástalanította.
A 65. percben Fabregas maradt le centikkel egy kiugratásról, majd egy jobboldalról érkező lapos beadás után Anjukov mentett becsúszva a kapu előterében Villa elől.
A 75. percben újabb parádés, gyors ellentámadást vezettek a spanyolok, Fabregas kapta a labdát a középpálya jobboldalán, majd kiválóan tálalt a balösszekötőben kiugró Villa elé, aki a tizenhatoson belülre érve tisztára játszotta magát, majd jobbal a jobb alsóba lőtt, már 3-0!
A 82. percben Pavljucsenko lőtt a tizenhatoson kívülről, de az életerős löket a bal sarok mellett húzott el. A 86. percben pedig már összejött a szépítés, szögletet követően a rövid sroknál fejjel megcsúsztatták a labdát, amely éppen a hosszú saroknál helyezkedő Pavljucsenkóhoz került, aki szintén fejjel Casillas fölött a léc alá csúsztatott, 3-1!
A hosszabbításban visszaállította a háromgólos különbséget a spanyol válogatott, Xavi lőtt, Akinfejev hárított, de a labda éppen Fabregashoz került, aki fejjel az üresen hagyott jobb sarokba fejelt, 4-1!
A spanyol nemzeti tizenegy ilyen arányban is megérdemelten nyert a kissé rutintalan orosz csapat ellen.
Ibra bombája megtörte a jeget a címvédő ellen
Görögország - Svédország 0-2 (0-0)
Salzburg, v.: Massimo Busacca.
Görögország: Nikopolidisz - Szeitaridisz, Dellasz (Amanatidisz, 68.), Ancasz, Kirjakosz - Toroszidisz, Baszinasz, Kacuranisz, Karagunisz - Hariszteasz, Gekasz (Szamarasz, a szünetben).
Szövetségi kapitány: Otto Rehhagel.
Svédország: Isaksson - Alexandersson (Stoor, 74.), Hansson, Mellberg, Nilsson - Wilhelmsson, Andersson, Svensson, Ljungberg - H. Larsson, Ibrahimovic (Elmander, 71.).
Szövetségi kapitány: Lars Lagerback.
G.: Ibrahimovic a 66., Hansson a 73. percben
Sárga lap: Hariszteasz a 2., Szeitaridisz az 51., Toroszidisz a 61. percben
Hariszteasz már a második percben bemutatkozott egy elkésett becsúszással Hanssonnak, a görög támadó sárga lapot kapott. Az első negyedóra a várakozásnak megfelelően nem hozott tündöklő játékot, néhány gyors és váratlan megmozdulás okozott némi veszélyt, de egyik kapu előtt sem adódott komoly gólszerzési lehetőség.
A mezőnyben folytatódott a játék, a két tizenhatos között küzdöttek a felek, de kapura nem voltak veszélyesek. A 21. percben Ljungberg került be Dellasz és Kirjakosz darálójába, a svéd az eset után a gyepen maradt.
Az első igazi gólhelyzetre félórát kellett várni: a 32. percben Ibrahimovic egy beívelést háttal csúsztatott kapura, a labda nem sokkal a léc felett hagyta el a játékteret. A két gárda továbbra is csak a két tizenhatos között küzdött, de kapura alig volt veszélyes.
A 41. percben Ibrahimovic és Karagunisz harcolt meg a labdáért, utóbbi földre került, de ott sem adta fel a harcot, egyik célt tévesztett rúgása ott találta el a svéd csatárt, ahol férfiembernek a legjobban fáj.
A második félidő elején Nikopolidisz rohant ki feleslegesen kapujából Wilhelmsson kiugratásakor a 48. percben, de svéd tizennégy méterről messze kapu fölé lőtt.
A csapatok csak gyűrték egymást, de egyik sem tudott a másik fölé kerekedni. A nagy iramban mindkét csapat a védekezésre helyezte a hangsúlyt, főleg távoli lövésből tudtak veszélyesek lenni a támadók.
Az egyik ilyen távoli bomba beakadt a 66. percben: Ibrahimovic kényszerítőzött a görög tizenhatos előtt Larssonnal, majd jobbal hatalmas gólt ragasztott a görögök kapujának jobb felsőjébe. Ugyan Nikopolidisz még beleért a lövésbe, de hárítani nem tudott, vezetést szereztek a svédek!
Otto Rehhagel azonnal változtatott, de az átalakítás nem jött be, a 73. percben egy szerencsétlen gólt kapott a címvédő: Nikopolidisz védése után Larssonról pattant magasra a labda, amely Hansson elé esett.
A svéd fél méterről a kapuba akart fejelni, közben leütötte Kirjakoszt, de a labdát végül a menteni igyekvő Szeitaridisz találta el. Róla azonban svéd térdére pattant a játékszer, onnan pedig a kapus lábai között utat talált a kapuba, két gólra nőtt a svédek előnye!
A hajrában a svédek masszívan védekeztek, és nem adtak esélyt a görögöknek a szépítésre, így végül egy bombagóllal és egy szerencsés körülmények között esett találattal megérdemelten verték a címvédőt.
SZERDAI MENÜ
A csoport, 2. forduló
Győztes a győztes ellen
Csehország - Portugália
szerda, 18:00 (tévé: m1)
Genf, Stade de Geneve, v.: Kirosz Vasszarasz (görög)
A körmérkőzéses csoportselejtezők második fordulójának nyitányaként szerdán az A betűjelű négyesben rendeznek mérkőzéseket, közülük elsőként - 18 órától - a nyitókörben egyformán diadalmaskodó cseh és portugál válogatott összecsapása következik - már a továbbjutásért.
Azzal, hogy bemutatkozásképpen mindkét gárda nyert - előbbi a házigazda svájciak (1-0), utóbbi a törökök ellen (2-0) -, akár egy döntetlen is kölcsönösen megfelelő eredmény lehetne, de még ha netán ikszelnek is a felek, biztos, hogy ezt nagy küzdelem, harcos kilencven perc után teszik, merthogy a támadófutball elkötelezettjeiről van szó.
A csehek ugyan ebbéli képességeikről a vendéglátók csapata ellen még keveset árultak el, mert nem működött igazán hatékonyan a gárda. Ebből kiindulva inkább a portugálok sikerét hozhatja a csata, akik a törökökkel vívott meccsen több kapufa mellett kétszer be is találtak a kapuba, s akciódús, szellemes focival rukkoltak elő.
Ösztönzőleg hathat az is a Cristiano Ronaldo fémjelezte, a legutóbbi, 2004-es Eb-n másodikként zárt együttesre, hogy az újabb három ponttal már biztos résztvevői lennének a legjobb nyolc mezőnyének.
"Úgy akarunk játszani, hogy győzzünk és továbbjussunk" - mondta ki a lényeget a nyitómérkőzésen kiválóan teljesítő középpályás játékmester Deco. Ehhez a csehek legjobb csapatrészét, a védelmet kell eredményesen átjátszaniuk a portugáloknak, akiket terveik megvalósításában elsősorban a világ legjobb kapusai közé sorolt Petr Cech akadályozhat meg.
A csehek főleg a középpálya hatékonyságát szeretnék javítani, ahonnan kétségtelenül nagyon hiányzik a higanymozgású irányító, a sérült Tomas Rosicky. Elöl viszont javulhatnak, mivel a majd' kétméteres középcsatár, Jan Koller mellett várhatóan ezúttal már szerepet kap, méghozzá a kezdőtizenegyben Milan Baros, a 2004-es Eb gólkirálya.
Érdekesség, hogy a két válogatott eleddig egyetlen alkalommal találkozott: az 1996-os, angliai Európa-bajnokság negyeddöntőjében Csehország nyert 1-0-ra - Poborsky emlékezetes góljával -, majd ezt követően egészen a döntőig masírozott, ahol aztán aranygóllal veszített a németekkel szemben.
A várható kezdőcsapatok:
Csehország:
Petr Cech - Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Jankulovski - Jan Polak, Marek Matejovsky, Tomas Galasek, Libor Sionko - Milan Baros, Jan Koller
Portugália:
Ricardo - Jose Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira - Armando Petit, Deco, Joao Moutinho, Simao Sabrosa - Cristiano Ronaldo, Nuno Gomes
Szerdán meglehet az első kieső
Svájc - Törökország
szerda, 20:45 (tévé: m1)
Bázel, St. Jakob Park, v.: Lubos Michel (szlovák)
Már komoly a tét a labdarúgó Eb A csoportjának szerda esti - 20:45-kor rajtoló - második összecsapásán Bázelben: a Svájc-Törökország mérkőzés vesztese valószínűleg kiesik, miután mindkét gárda kikapott az első fordulóban Csehország, illetve Portugália legjobbjaitól.
Már pusztán ezért is éles csata várható a "kiesési rangadótól", amelynek külön pikantériáját az adja, hogy egyfelől a svájciak az idei Eb társrendezői, másfelől a török csapat - a Svájcban dolgozó nagyszámú vendégmunkás miatt is - majdhogynem ugyanakkora szurkolói támogatásra számíthat, mint a hazaiak.
A publikum esetleges erőszakos megnyilvánulásait megelőzendő viszont jelentős számú biztonsági erőt vonultatnak fel a szervezők, merthogy a közelmúlt nem éppen a két ország közötti futballbarátságról szólt.
Erőszakos cselekményeket is kiváltott ugyanis a 2005 novemberi válogatott meccs, amelyet a két gárda a vb-kvalifikáció keretében, a pótselejtezőn vívott Isztambulban, s amelyen hatalmas indulatokat kavarva összesítésben (a 2-0-ás hazai sikert követő 4-2-es vereségnek köszönhetően) a svájciak diadalmaskodtak, akik aztán saját bőrükön tapasztalhatták meg a siker árnyoldalait, amikor többüket megütötték a meccset követő tumultuózus jelenetek közepette, s például a vendégek egyik védőjét, Stephane Grichtinget - aki különben tagja a mostani keretnek is - kórházba kellett szállítani sérülésével.
"Természetesen nem könnyű elfelejteni, mi történt Isztambulban" - jelezte a sebek továbbélését a svájci középpályás Tranquillo Barnetta nyilatkozata is. "De megpróbálunk nem foglalkozni a múlttal. A helyzet csak annyiban hasonlít a 2005-öshöz, hogy mindkét válogatotton kizárólag a győzelem segíthet."
A svájciak esélyeit rontja, hogy legjobbjuk, a csapatkapitány Alex Frei a csehek elleni meccsen olyan súlyosan megsérült, hogy már nem játszhat az Eb-n.
A két nemzeti együttes futballpárharcának históriájában ez lesz a 15. összecsapás, s az összmérleg a törököknek kedvez, akik 7-szer nyertek, míg a svájciak - 3 döntetlen mellett - négy alkalommal vonulhattak le a pályáról győztesként.
A várható kezdőcsapatok:
Svájc:
Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Patrick Müller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Tranquillo Barnetta, Gokhan Inler, Gelson Fernandes, Valon Behrami - Marco Streller, Hakan Yakin
Törökország:
Volkan Demirel - Hakan Balta, Servet Cetin, Emre Asik, Sabri Sarioglu - Kazim Kazim, Emre Belözoglu, Mehmet Aurélio, Hamit Altintop - Nihat Kahveci, Mevlüt Erdinc
A csoport állása:
1. Portugália 1 1 0 0 2-0 3 pont
2. Csehország 1 1 0 0 1-0 3
3. Svájc 1 0 0 1 0-1 0
4. Törökország 1 0 0 1 0-2 0
AZ EB PROGRAMJA/EREDMÉNYEI
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
(Az első körben - a 16-os, görög - orosz meccsig minden összecsapást az m1 közvetít élőben)
1. 06. 07. A Svájc - Csehország 0-1
2. 06. 07. A Portugália - Törökország 2-0
3. 06. 08. B Ausztria - Horvátország 0-1
4. 06. 08. B Németország - Lengyelország 2-0
5. 06. 09. C Románia - Franciaország 0-0
6. 06. 09. C Hollandia - Olaszország 3-0
7. 06. 10. D Spanyolország - Oroszország 4-1
8. 06. 10. D Görögország - Svédország 0-2
9. 06. 11. A Csehország - Portugália Genf 18
10. 06. 11. A Svájc - Törökország Bázel 20:45
11. 06. 12. B Horvátország - Németország Klagenfurt 18
12. 06. 12. B Ausztria - Lengyelország Bécs 20:45
13. 06. 13. C Olaszország - Románia Zürich 18
14. 06. 13. C Hollandia - Franciaország Bern 20:45
15. 06. 14. D Svédország - Spanyolország Innsbruck 18
16. 06. 14. D Görögország - Oroszország Salzburg 20:45
17. 06. 15. A Svájc - Portugália Bázel 20:45
18. 06. 15. A Törökország - Csehország Genf 20:45
19. 06. 16. B Lengyelország - Horvátország Klagenfurt 20:45
20. 06. 16. B Ausztria - Németország Bécs 20:45
21. 06. 17. C Hollandia - Románia Bern 20:45
22. 06. 17. C Franciaország - Olaszország Zürich 20:45
23. 06. 18. D Görögország - Spanyolország Salzburg 20:45
24. 06. 18. D Oroszország - Svédország Innsbruck 20:45
MTI - hirextra - samsungsport, Fotó: MTI/EPA/Szerhíj Dolzsenko
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Harminc fok, ragyogó napsütés vár...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Ha tűzoltó szeretne lenne, most...
- Jövő csütörtökön ismét féláron...
- A világon csak a Mecsekben...
- Lángoló lakóházhoz rohantak a...
- Hittan vagy etika? Május 20-ig...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- A jövőben tilos energiaitalt eladni...