Bearanyozták az évet a PEAC vívói
2008. december 27. szombat 13:12

A felnőttek között a tavalyi sikert megismételve a világklasszisokkal teletűzdelt Honvéd és BVSC csapatai után harmadik helyen végzett a felnőtt országos bajnokságon a Csobó Dávid, Losonczi Dávid, Peterdi András (nagy képünkön), Hoffbauer Márk felállású pécsi együttes.
A Csobó, Losonczi, Peterdi trió ezen kívül két aranyéremmel is gazdagodott az év során: a vidékbajnokságot és (a PTE színeiben) az országos egyetemi bajnokságot is megnyerték.
Egyéniben is többször állhatott pécsi párbajtőröző a dobogóra: nemzetközi versenyeken Belgrádban, illetve Dublinban lett ezüst-, illetve bronzérmes Csobó Dávid, míg Rab Attila vidékbajnoki címet nyert, Losonczi Dávid pedig egy felnőtt-válogatóversenyen és a vidékbajnokságon is a második lett.
Az első ízben megrendezett U23-as Európa-bajnokságon a négyfős magyar válogatott keret három tagja is a PTE-PEAC-PVSE vívója volt - és mindannyian bejutottak a legjobb 16 közé. Losonczi a 11., Csobó a 13., Peterdi a 16. helyen végzett.
A junior-világbajnokságon Peterdi András a magyar csapat tagjaként tette fel a koronát kitűnő utánpótlás-pályafutására: a tavalyi sikert megismételve bronzérmet szerzett. A kadetek közt országos bajnoki ezüstéremnek örülhettünk: a Faludi Péter, Kardos Gábor, Tóth Benedek, Környei Bálint összeállítású csapat állt dobogóra.
A legkisebbek versenyei már évek óta az Olimpici Grand Prix sorozat keretein belül zajlanak a párbajtőrözők közt, amely korosztályonként évi öt versenyből, valamint az országos bajnokságból áll.
Az országos bajnokságokon a pécsi vívópalánták két ezüst- (Uzsaly János serdülő, Mátyási Lili újonc korosztályban) és két bronzérmet (Mátyási Lili serdülő egyéniben, és a Mátyási Lili, Bodor Zsuzsanna, Simor Kamilla összeállítású serdülő leánycsapat) szereztek. Újonc korosztályban a 2007/2008-as idény Olimpici-pontversenyét Berta Dániel nyerte meg, az országos újonc-ranglista élén Uzsaly János végzett.
A serdülő-vidékbajnokságon Berta a 3., a pécsi fiúcsapat a 2. helyen végzett. A Diákolimpián a Jókai Úti Iskola PEAC-os vívókból álló fiúcsapata nyert bajnoki címet a III. korcsoportban.
Az év során a sikerek mellett új kezdeményezéssel is előhozakodott a pécsi vívószakosztály. Az elmúlt időszakban egyedüliként űzött párbajtőr mellé újabb fegyvernem került fel a palettára: szeptemberben, több évtizedes szünet után újra elindult a kardvívás a városban.
Évtizedek a pécsi vívás szolgálatában
A sporthírekben többnyire a jobbnál jobb eredményeket elérő sportolók kerülnek előtérbe, hiszen ők harcolják ki a sikereket a pályákon, küzdőtereken, az őket tanító, felkészítő edzők többnyire csak egy rövid, pár szavas említést kapnak - ha kapnak.
Két pécsi vívóedző esetében azonban az idei év apropóján helye van több szónak is, hiszen Gaál Csaba negyven, Danka Sándor harminc éve szolgálja edzőként a pécsi vívósportot. A mindennapi munkán túl kettőjük nagy érdeme, hogy a rendszerváltás után (sok más szakosztállyal együtt) hanyatlásnak indult pécsi vívásba újra életet leheltek a kilencvenes évek közepén.
Gaál CsabaGaál Csaba (képünkön) Kaposváron és az OSC-ben vívott kard és tőr fegyvernemekben. 1964-ben végzett a Testnevelési Főiskolán (TF) vívó szakedzőként. Edzőként dolgozott Kaposváron, az OSC-ben, a Honvédban, a Petőfiben és a TF-en, mielőtt 1968-ban Pécsre került volna.
Edzői tevékenysége mellett több hazai és külföldi szakkönyvet illusztrált (többek között a nemzetközi szakirodalomban is alapműnek tekintett Vas Imre: Párbajtőrvívás című művét), valamint számos vívóterem pástjainak elektromos berendezéseit építette meg (neves fővárosi klubokban világbajnokok, olimpikonok készülnek az általa megálmodott és megvalósított korszerű pástokon). Munkája elismeréseként a PEAC aranygyűrűjével tüntették ki.
Danka SándorDanka Sándor (képünkön) a PEAC versenyzőjeként (Gaál Csaba tanítványaként) mindhárom fegyvernemben vívott, tőrben és párbajtőrben az első, kardban a másodosztályban. A TF elvégzése után 1978-ban kezdett Pécsett edzősködni.
Azóta a világ számos országában oktatott vívást válogatott keretek, neves klubok edzőjeként. Több évet töltött Kuvaitban, de megfordult Tunéziában, Japánban és Kínában is. 2005-ben a Magyar Vívó Szövetség a tanítványával, Peterdi Andrással elért eredmények elismeréseként az év kadet edzője elismerésben részesítette. Ő is a PEAC aranygyűrűjének kitüntetettje.
Cs. G.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nyári meleggel rúgja ránk az ajtót a...
- Nosztalgiagőzössel bejárhatjuk a...
- Erős üzenetet küldtek Pécsre: az...
- Helyi termelőtől vásároltam...
- Figyelem, költözik az urológiai...
- Közösségben épülhetnek fel a...
- Hétfőn a magyar írásbelikkel...
- Továbbra is zárva egy sáv az M6-oson...
- A világon csak a Mecsekben...
- Baranyai rendőrök vehettek át...