B-csoport: A házigazdák focija kilóg a sorból

2008. június 03. kedd 20:01

Az Európa-bajnokság selejtezői már tavaly novemberben befejeződtek, vagyis a válogatottaknak fél évük volt arra, hogy felkészüljenek a kontinensviadalra. Természetesen ez az időszak nem telt eseménytelenül a résztvevők számára: nézzük, mi történt a B-csoport tagjaival, vagyis Ausztria, Horvátország, Németország és Lengyelország legjobb labdarúgóival az elmúlt hat hónapban.

Ausztria: még saját szurkolóikat is meg kell győzni

A tornán társrendezőként szereplő sógoroknak kis túlzással a saját szurkolóikat is meg kell győzniük arról, hogy nem csak pofozógépek lesznek - de ez eddig nem sikerült nekik.
 
Ez persze nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Ausztria válogatottja utoljára az 1998-as világbajnokságon szerepelt a nagy nemzetközi tornák közül, és a felkészülési mérkőzések eredményei sem arról árulkodtak, hogy a tisztes helytálláson túl másban is reménykedhetnének az Európa-bajnokságon.

Az osztrákok ugyanis a legutóbbi 14 barátságos mérkőzésük közül mindössze egyet nyertek meg (Elefántcsontpartot verték tavaly októberben), és az elmúlt fél évben előbb Németországtól, majd Hollandiától kaptak ki, hogy aztán a minap Nigéria ellen játsszanak 1-1-es döntetlent.

Egyedül az Oranje elleni találkozón láthattak biztató jeleket a drukkerek, hiszen itt a csapat már 3-0-ra is vezetett - más kérdés, hogy végül kikapott 4-3-ra.

A szövetségi kapitány, Josef Hickersberger kétségbeesése jól látszik abban, hogy a keretbe a veterán Ivica Vasticot is behívta, aki ezt megelőzően utoljára 2005 augusztusában húzhatta fel a címeres mezt.

A szakvezető az Angliában légióskodó Emmanuel Pogatetzcel is békét kötött, amihez persze az is kellett, hogy az UEFA engedélyt adjon a védőnek ahhoz, hogy a vb-selejtezőkön összeszedett kétmeccses eltiltását barátságos mérkőzéseken is letölthesse - mivel az osztrákok nem játszottak Eb-selejtezőket, így a bekk egyébként csak a kontinensviadalon tudta volna ezt megtenni.

Viszont a szintén a Premier League-ben futballozó Paul Scharnert a szövetségi kapitány nem hívta meg még a bővebb keretbe sem.

Az osztrákok Eb-kerete:

Kapusok:
Jürgen Macho (AEK Athén), Alex Manninger (Siena), Ramazan Özcan (Hoffenheim)
Védők:
Garics György (SSC Napoli), Ronald Gercaliu (Austria Wien), Martin Hiden (Kärnten), Markus Katzer (Rapid Wien), Jürgen Patocka (Rapid Wien), Emanuel Pogatetz (Middlesbrough), Sebastian Prödl (Sturm Graz), Martin Stranzl (Szpartak Moszkva)
Középpályások:
René Aufhauser (Salzburg), Christian Fuchs (Mattersburg), Andreas Ivanschitz (Panathinaikosz), Ümit Korkmaz (Rapid Wien), Christoph Leitgeb (Salzburg), Jürgen Säumel (Sturm Graz), Joachim Standfest (Austria Wien), Ivica Vastic (Linz)
Csatárok:
Martin Harnik (Werder Bremen), Erwin Hoffer (Rapid Wien), Roman Kienast (Ham-Kam), Roland Linz (Braga)

Horvátország: pótolni kell a legjobb csatárt


A Slaven Bilic által irányított horvát csapatot sokan titkos esélyesnek tartják, nem is ok nélkül, elvégre az együttes a selejtezők során Angliát kétszer is legyőzve jutott ki a kontinensviadalra, és ezzel búcsúztatta a háromoroszlánosokat.

Ugyanakkor az utolsó kvalifikációs mérkőzés óta egy rendkívül súlyos csapás is érte az együttest, mivel első számú támadója, Eduardo da Silva az Arsenal FC színeiben lábtörést szenvedett, és így kénytelen kihagynia a kontinensviadalt - márpedig a brazil származású csatár a selejtezők során házi gólkirály volt tíz találattal.

Nem csoda, hogy Bilic legtöbbet az ő pótlásán töri a fejét, és ebből a szempontból a lehető legjobban jött neki, hogy a Werder Bremen légiósa, Ivan Klasnic felépült veseátültetése után, és ismét a nemzeti csapat rendelkezésére áll.

A szakember már meglehetősen korán kihirdette végleges Eb-keretét, a legnagyobb meglepetést Marko Babic távolléte jelenti: a középpályás ugyanis a selejtezők nagy részében alapember volt, igaz, a legutóbbi összecsapásokon már hiányzott a gárdából.
 
Bilic ugyanakkor több olyan focistát is meghívott, akik egyetlen Eb-selejtezőn sem szerepeltek, sőt, még a felkészülési mérkőzések során sem kaptak játéklehetőséget, mint például az AS Monaco középpályása, Nikola Pokrivac, vagy a Hajduk Spit csatára, Nikola Kalinic.

Ők ketten csak közvetlenül az Eb előtt, a moldávok elleni barátságos meccsen mutatkoztak be a címeres mezben, amely összecsapást a horvátok 1-0-ra nyerték meg. Ráfért ez a győzelem a gárdára, hiszen az Eb selejtezőket követő két találkozó nem a legjobban sikerült a horvátoknak: Hollandiától otthon kaptak ki 3-0-ra, majd Skóciában és a magyarok ellen is csak egy 1-1-es döntetlenre futotta erejükből.

A horvátok Eb-kerete

Kapusok:
Stipe Pletikosa (Szpartak Moszkva), Vedran Runje (Lens), Mario Galinovic (Panathinaikosz)
Védők:
Vedran Corluka (Manchester City), Dario Simic (AC Milan), Robert Kovac (Borussia Dortmund), Josip Simunic (Hertha BSC), Dario Knezevic (Livorno), Hrvoje Vejic (Tom Tomsk)
Középpályások:
Danijel Pranjic (Heerenveen), Darijo Srna (Sahtar Doneck), Niko Kovac (Salzburg), Luka Modric (Dinamo Zagreb/Tottenham Hotspur), Niko Kranjcar (Portsmouth), Jerko Leko (AS Monaco), Ivan Rakitic (Schalke 04), Ognjen Vukojevic (Dinamo Zagreb), Nikola Pokrivac (AS Monaco)
Csatárok:
Mladen Petric (Borussia Dortmund), Ivica Olic (Hamburger SV), Ivan Klasnic (Werder Bremen), Igor Budan (Parma), Nikola Kalinic (Hajduk Split)



Németország: középpontban a kapuskérdés


A Nationalelf sokáig magabiztosan menetelt az Eb-selejtezőkön, és az első gárda volt, amely kivívta az indulás jogát, azóta viszont a germánok már korántsem nyújtottak mindig olyan jó teljesítményt.

A két társrendezőt ugyan egyaránt nagy gólkülönbségű győzelemmel intézték el (Ausztria 3-0, Svájc 4-0), de ez azért nem olyan jó értékmérő - a minap pedig Fehéroroszország ellen hazai pályán kétgólos előnyről is csak egy 2-2-es döntetlenre voltak képesek.

Ezen a meccsen a németek első számú hálóőre, Jens Lehmann nem állt éppen a helyzet magaslatán, mint ahogyan az osztrákok ellen is sokat bizonytalankodott, amelynek nyomán ismét előtérbe került a kapuskérdés: jelesül, hogy jó dolog egy olyan portást szerepeltetni, aki klubjában csak keveset játszik

Joachim Löw mindenesetre kitart Lehmann mellett, olyannyira, hogy a kapus első számú vetélytársának tartott Timo Hildebrandot még a bővebb keretbe sem hívta meg, így aztán a veterán portás valóban komoly ellenlábas nélkül maradt.

Hildebrand mellett még a másik nagy hiányzó a német Eb-keretben a Bayer Leverkusen középpályása, Bernd Schneider, aki a kvalifikációs sorozatban alapember volt, de tavasszal gyengén futballozott a gyógyszergyáriaknál, ráadásul meg is sérült - így Löw erre foghatta, hogy kihagyta a keretből.

Egy másik leverkuseni focista, Manuel Friedrich kihagyása is váratlan húzásnak számított, mint ahogyan az is, hogy a bővebb keretbe három másodosztályú focista is bekerült, köztük a Borussia Mönchengladbach újonc szélsője, Marko Marin.

Sokáig kétséges volt, hogy a középpályán fontos szerepet betöltő Torsten Frings felépült-e a tornára, de a focista végül már a bajnokság hajrájában is játszott, így az Eb-n sem fog hiányozni - ráadásul még jól is jöhet, hogy a szezon során csupán 11 bajnokin szerepelt.

A németek Eb-kerete:

Kapusok:
Jens Lehmann (Arsenal), Robert Enke (Hannover), René Adler (Bayer Leverkusen)
Védők:
Christoph Metzelder (Real Madrid), Per Mertesacker (Werder Bremen), Philipp Lahm (Bayern München), Arne Friedrich (Hertha BSC), Marcell Jansen (Bayern München), Clemens Fritz (Werder Bremen), Heiko Westermann (Schalke 04)
Középpályások:
Michael Ballack (Chelsea - képünkön, balról - Joachim Löw szövetségi kapitánnyal), Thomas Hitzlsperger (VfB Stuttgart), Simon Rolfes (Bayer Leverkusen), Torsten Frings (Werder Bremen), Bastian Schweinsteiger (Bayern München), Piotr Trochowski (Hamburger SV), Tim Borowski (Werder Bremen), David Odonkor (Real Betis)
Csatárok:
Mario Gomez (VfB Stuttgart) Miroslav Klose (Bayern München), Kevin Kuranyi (Schalke 04), Lukas Podolski (Bayern München), Oliver Neuville (Borussia Mönchengladbach)

Lengyelország: egy braziljuk is van


A Leo Beenhakker által irányított gárda játszotta a legtöbb felkészülési mérkőzést idén, hiszen a lengyelek 2008-ban már ötször is pályára léptek - és még június elsején is meccselnek egyet, mégpedig Dániával.

A szakvezetőnek azért volt szüksége ennyi találkozóra, mert egy szűk mag kivételével meglehetősen sok futballistából igyekszik válogatni, lévén az otthon szereplők között kicsi a különbség a játéktudás szempontjából, és Beenhakker igyekszik megtalálni a legjobb formában lévő focistákat.

Az előkészületi összecsapásokon a lengyelek mindenesetre nem értek el rossz eredményeket: az Egyesült Államok elleni hazai 3-0-s zakó ugyan kínos volt, de ezen kívül kapott gól nélkül verték Csehországot, Észtországot és Albániát is, Macedóniával pedig 1-1-es döntetlent értek - az albánok elleni találat volt egyébként a lengyel válogatott történetének 1200. gólja.

Ami az Eb-keretet illeti, elméletileg a legnagyobb hiányzónak Jerzy Dudek számít, más kérdés, hogy a Real Madrid portására a szakvezető már régóta nem számít. Sokkal nagyobb problémát jelent a tréner számára, hogy az egyik legjobb védője, Radoslaw Sobolewski, aki nyolc Eb-selejtezőn is játszott, hatalmas meglepetésre közvetlen a kontinensviadalra való kijutás után lemondta a válogatottságot!

Egy másik rutinos hátvédet, Arek Radomskit viszont Beenhakker mellőzött, akárcsak az AJ Auxerre-ben légióskodó Ireneusz Jelent, vagy a Bolton Wanderers csatárát, Andrzej Rasiakot.

Ott van viszont az Eb-re készülők között a brazil származású középpályás, Roger Guerreiro, aki áprilisban kapta meg a lengyel állampolgárságot és az albánok ellen mutatkozhatott be új hazája válogatottjában.

A lengyelek egyébként a hírek szerint az olasz utánpótlás-válogatott csatárt, Roberto Acquafrescát is szerették volna honosítani, de a focista, aki lengyel édesanyja révén szerepelhetett volna Beenhakker együttesében, nemet mondott.

A lengyelek Eb-kerete:

Kapusok:
Artur Boruc (Celtic Glasgow), Tomasz Kuszczak (Manchester United), Lukasz Fabianski (Arsenal)
Védők:
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht), Pawel Golanski (Steaua Bucuresti), Mariusz Jop (FC Moszkva), Jacek Bak (Austria Wien), Michal Zewlakow (Olimpiakosz Pireusz), Adam Kokoszka (Wisla Krakow), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa)
Középpályások:
Mariusz Lewandowski (Sahtar Doneck), Dariusz Dudka (Wisla Krakow), Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Rafal Murawski (Lech Poznan), Michal Pazdan (Gornik Zabrze), Lukasz Gargula (GKS Belchatow), Jacek Krzynowek (VfL Wolfsburg), Roger Guerreiro (Legia Warszawa)
Csatárok:
Maciej Zurawski (Larissza), Euzebiusz Smolarek (Racing Santander), Marek Saganowski (Southampton), Tomasz Zahorski (Gornik Zabrze), Wojciech Lobodzinski (Wisla Krakow)

origo/infosport-focivilag.hu - Fotó: daylife.com