Wéber kevesli a kivizsgált eseteket

2010. március 20. szombat 19:18

Wéber kevesli a kivizsgált eseteket
Bajos a pécsi politikai képlet, ami nem sok jóval kecsegtet - mondja Wéber János, az Országos Választási Bizottság pécsi kötődésű póttagja, az Országos Rádió és Televízió Testület korábbi tagja. Az MDF politikusa szerint jelenleg a konkrét lépések helyett egyfajta "látvány-politizálás" zajlik a városi önkormányzatnál, amely ugyan sok vizsgálatot beharangozott, de ezek közül eddig kevés zárult eredménnyel. Interjú.

- Nemrég választották meg az Országos Választási Bizottság póttagjának. Mivel jár ez a megbízatás?
- Megválasztásomat óriási megtiszteltetésnek érzem, hiszen a demokrácia lényege a választás, amelyben ilyen szinten részt venni egy jogász számára a pályafutás csúcsát jelentheti. Praktikusan ugyanakkor egyelőre nincs sok feladatom, hiszen az új OVB-t 5 független szakember alkotja, akik 4 évre kaptak megbizatást. Mivel ez elég hosszú idő, praktikus póttagokat is választani, akik a lemondás, vagy később kialakuló összeférhetetlenség miatt esetleg kieső tagokat helyettesíthetik. Én tehát egyelőre figyelek, és várom, hogy a munkámra mikor lesz szükség. Valahogy azért azt gondolom, hogy nem a közeljövőben.

- Már áprilisban eldőlhet viszont a kis pártok sorsa, főleg akkor, ha nem jutnak be a parlamentbe. Ön hogy látja: az MDF bekerül az Országgyűlésbe?
- Ha az MDF átvergődik a kopogtatócédula-gyűjtésen, és sikerül megfelelő számú jelöltet állítani, akkor a parlamenti küszöb átlépése már nem jelenthet akadályt. Annál is inkább, mivel az egyetlen használható jobboldali gazdaságpolitikai programot az MDF tette le eddig az asztalra. Bokros Lajosé valódi konzervatív gazdaságpolitikai program, amellyel teljes egészében egytértek. Ennek vezérelve, hogy az állam ne költsön többet, főleg hitelből ne, mint amennyit költhet, mert nem hagyhatunk adósságot az unokáinkra.

- Ebben a megközelítésben Pécs városa eléggé rosszul áll, hiszen tetemes adósságot halmozott fel.
- Bár nincs már igazi rálátásom a vársban folyó ügyekre, kívülállóként úgy érzem, hogy Pécs megállíthatatlanul robog a csőd felé. Ez persze a legkevésbé a jelenlegi városvezetés felelőssége, ugyanakkor azt is látni kell, hogy a polgármester-választáskor beígért változások nem igazán indultak el. Úgy érzem, egyfajta látvány-politizálás zajlik a városban. A 90-es évek közepén Páva Zsolt városvezetői időszakában becsületes irányítás mellett amatőr kommunikációnak lehettünk tanúi - most fordult a kocka: profi kommunikáció mellett kevésbé becsületes a kormányzás. Ennek részben oka a helyben kialakult bajos politikai képlet. A városházi többség érdekében ugyanis a Fidesz a szocialisták közül a legkevésbé értékes emberekkel kötött koalíciót, ami nem sok jóval kecsegtet.

- Mit ért kevésbé becsületes kormányzás alatt?
- Számos önkormányzati vonatkozású témában indult el vizsgálat, de sok előrelépés mégsem történt ezekben az ügyekben. Itt van például a pécsi BKV-ügy. A közlekedési társaság botrányos busz-eladási ügyétől csak addig volt hangos a média, amíg a Holding vezérét el nem távolították, azóta már nem olyan érdekes a kérdés... Ahogy valamiért az sem olyan sürgősen megválaszolandó, hogy ki távozott több tízmillió forint végkielégítéssel a közlekedési vállalattól? Érdekes, hogy a Nevelési Központ felújításának botrányos körülményeit sem tárták fel eddig, ahogy a parkolási társasággal folytatott tárgyalást is csak látszatnak érzem. De szerintem a Vízmű-ügy sem lefutott meccs még. 

- Hogy látja a kulturális főváros évadot?
- Az EKF, úgy ahogy van, egy problémahalmaz, bár ezért a legkevésbé tehető felelőssé a jelenlegi városvezetés. Igazából ugyanakkor sem a személyekben, sem a módszerekben nem érzek változást az előző városvezetéshez képest. Jó példa erre a Pécsi Nemzeti Színház ügye. Évek óta ismert, hogy egyre rosszabb a helyzet, éppen az EKF-évben vált tragikussá a színház állapota, erre mit mond az önkormányzat? Azt, hogy meg kell vizsgálni a színházigazgató felelősségét a kialakult helyzetért. Úgy tűnik tehát, hogy méltatlan körülmények között üldözik majd el az országosan elismert színházigazgatót. Igaz, volt már erre is példa, elég, ha a Pannon Filharmonikusok karmesterére, Hamar Zsoltra gondolunk. Még szerencse, hogy a zenekar életét ez a változás talán kevésbé viseli meg, hiszen a zenekart sikerült jól felépíteni, és Hamar Zsolt utódja is kiváló karmester.

Marton Ferenc - Fotó: Kováts Judit