Vizsgálják a kollektív szerződéseket

2010. február 11. csütörtök 19:39

Vizsgálják a kollektív szerződéseket
Páva Zsolt polgármester nemrégiben körlevelet küldött a városi fenntartású szociális intézmények vezetőihez, hogy a kollektív szerződések módosítására kérje az érintetteket. Az előzmény, hogy három, kisgyermekekkel foglalkozó létesítmény szakszervezeti dolgozói jelezték az önkormányzat felé, hogy nem fizették ki a szerződésben foglaltak szerint nekik járó munkaruha-juttatásokat.

Mint azt Papp Judit főjegyző (képünkön) a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, a dolgozók nem kapták meg a munkaruha-juttatások után járó összeget, noha már rendelkeztek számlákkal. „Utánanéztünk, és kiderült, hogy az intézményi költségvetésben már nincs kifizethető pénz, mert elköltöttek mindent, ráadásul 20 millió forinttal túl is lépték a pénzügyi keretet".

A jegyző asszony hozzátette, hogy emellett olyan számlákat találtak, amelyek nem a védő- és munkaruha-feltételeknek feleltek meg, hanem ruházati juttatásnak számítottak, azaz adóköteles elemet is tartalmaztak.

„Kiderült, hogy ezeket a szerződéseket több évre kötötték meg úgy, hogy az önkormányzat ezekből még példányt sem kapott, azaz senki nem tudott erről".

Tudni kell, hogy egy önkormányzati rendelet alapján egy évesnél hosszabb elkötelezettséget csak a fenntartó hozzájárulásával vállalhat a munkáltató. A rendelet jogszabálynak minősül, a kollektív szerződés pedig nem ütközhet jogszabályba.

Az érdekképviseletekkel történő egyeztetés során a város célja, hogy év szerinti kötelezettségvállalás jöjjön létre a felek között, amivel egyetért Nagy Erzsébet is, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője is.

A szakszervezeti vezető lapunknak ellenben úgy nyilatkozott, hogy abban az esetben lesznek csak partnerek, ha „nem ürítik ki" a szerződéseket, azaz megmarad a mozgástér a helyi megállapodásokat és sajátosságokat illetően. Példaként említette a házi gondozók esetét: „A baj az, hogy az APEH másként értelmezi a munkaruha fogalmát, mint amilyeneket nekik hordaniuk kell. Ha valaki házi gondozóként dolgozik, nyilván saját ruhájában megy az öregekhez, és nem húz anorákot vagy szkafandert, vagy valamilyen munkaruha jellegű holmit, de a civil ruhát ebben az eetben sem lehet munkaruhaként elszámolni, így lesz belőle ruházati költségtérítés".

Mint ismert, a szakszervezetek és a városháza képviselői részvételével e héten megtartott egyeztető fórumon egyetlen fontos kérdésben sem született egyezség - így a fenti problémakörben sem jutottak dűlőre a tárgyaló felek. 

HLB - Fotó: Dittrich Éva