Vízművita: új eljárás

2011. február 09. szerda 17:27

Vízművita: új eljárás
Eljárási hibára hivatkozva új eljárásra kötelezte a pécsi vízművita választott bíróságát a Tolna Megyei Bíróság - tájékoztatott közleményében a polgármesteri kabinetiroda szerdán. A Pécsi Vízmű szerint ezzel a döntéssel jogilag épp ugyanott tart az ügy, mint 2009 őszén.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel (PV) kötött üzemeltetési szerződést. A magyarországi választott bíróság jogerős ítéletét azonban öt pontban megtámadta a francia Suez Environnement érdekeltségébe tartozó volt pécsi vízszolgáltató, a Pécsi Vízmű Zrt. Az ügyben döntő Tolna Megyei Bíróság az öt pontból négyet elutasított, egynek helyt adott.

A polgármesteri kabinetiroda sajtóközleménye

"A SUEZ öt pontban támadta meg a magyarországi Választott Bíróság jogerős ítéletét, mely szerint a szerződés felmondása jogszerű volt. A Tolna Megyei Bíróság az öt pontból négyet elutasított, egynek helyt adott.

Számunkra a legfontosabb, hogy a Tolna Megyei Bíróság is megerősítette, hogy Pécs 2009 őszén jogszerűen mondta fel a szindikátusi szerződését a SUEZ-zel és helyezte biztonságba a pécsieket megillető víziközmű vagyont.

Sajnálatos azonban, hogy a Választott Bíróság, amely a jogerős ítéletet meghozta, apró eljárási hibát vétett, amikor az ítélet meghozatala előtt a két peres féltől egy-egy formai nyilatkozatot nem szerzett be. Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata ezért sajnálattal vette tudomásul a Tolna Megyei Bíróság elsőfokú döntését, amely szerint új eljárásra kötelezte a Választott Bíróságot.

Ugynakkor a helyzetet mégis megnyugtatónak tartjuk, hiszen a szerződésbontás jogszerűségéhez kétség sem fér - ezt a megyei bíróság is megerősítette.

Bízunk abban, hogy az új Választott Bíróság minél előbb végleg pontot tesz az ügyre és a korábban meghozott tartalommal, immár végérvényesen mondhatja ki: Pécs városa a pécsiek érdekében jogszerűen járt el!

Polgármesteri Kabinetiroda
Pécs, 2011-02-09"

"A Tolna Megyei Bíróság is megerősítette, hogy Pécs 2009 őszén jogszerűen mondta fel a szerződését a PV-vel és helyezte biztonságba a pécsieket megillető víziközmű vagyont" - áll a közleményben.

A kabinetiroda tájékoztatása szerint a választott bíróság azonban apró eljárási hibát vétett, amikor az ítélet meghozatala előtt a két peres féltől egy-egy formai nyilatkozatot nem szerzett be. A Tolna Megyei Bíróság ezért - elsőfokú döntése értelmében - új eljárásra kötelezte a választott bíróságot.

A Pécsi Vízmű Zrt.-nél az MTI érdeklődésére szerdán azt mondták: nem az volt a per tárgya, mint amiről a polgármesteri kabinetiroda nyilatkozik. Hiszen a Tolna Megyei Bíróság érdemben nem is vizsgálta, hogy Pécs jogszerűen mondta-e fel az üzemeltetési szerződését a PV-vel, avagy sem. Így a bíróság nem is foglalt állást ez ügyben.

"Azzal viszont, hogy új eljárásra kötelezte a magyarországi választott bíróságot, lehetőség nyílik arra, hogy a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonosai (a pécsi önkormányzat, a Suez, és további tíz Pécs környéki település) mielőbb megoldást találjanak a kialakult helyzetre, hiszen jogilag épp ugyanott tartunk (vagy épp ugyanolyan megkérdőjelezhető a helyzet), mint 2009 őszén" - közölték a Pécsi Vízműnél.

A francia Suez január végén jelentette be: nemzetközi (bécsi) választott bírósághoz fordul, hogy megoldást találjon a Pécsi Vízmű Zrt. körül kialakult vitára.

"A vállalat számára ez az egyetlen logikus lépés, mert a kialakult helyzetben tizenöt hónapja, vagyis azóta nem történt érdemi előrelépés, hogy a pécsi önkormányzat és az általa újonnan alapított vízszolgáltató cég 2009-ben jogellenesen birtokba vette a Pécsi Vízművet, annak tulajdonát, és átvette működtetését" - írta a cég az MTI-hez január végén eljuttatott közleményében.




FRISSÍTVE
(22:00)

A Pécsi Vízmű közleménye:

"A mai napon a Tolna Megyei Bíróság érvénytelenítette a tavaly márciusi választottbírósági döntést, amely a Pécsi Vizmű Zrt. Pécs város víziközműveire vonatkozó üzemeltetési szerződésének felmondására vonatkozott. A bíróság megállapította, hogy a választottbírósági eljárás során sérült a felek ügy ismertetéséhez való joga.

Ez a Legfelsőbb Bíróság iránymutató döntése szerint már önmagában is a választottbírósági ítélet érvénytelenítéshez vezet. A Pécsi Vízmű Zrt. mint felperes elégedett a Tolna Megyei Bíróság ítéletével.

Pécsi Vízmű Zrt."


MTI - EQM