Vasárnap a szavazatszámláló bizottságok tagjai 20 illetve 25 ezer forintért dolgoznak majd
2014. március 30. vasárnap 22:03

A következő vasárnap országgyűlési választásokat tartanak hazánkban. A mostani kampány során néhány változás lépett életbe a korábbi szabályokhoz képest. A két pécsi választókerületben 33 jelölt indul - a választás főbb tudnivalóiról Lovász Istvánt, Pécs jegyzőjét kérdeztük.
A végéhez közeledik az idei országgyűlési választásokról szóló kampány. A képviselők választására vonatkozó anyagi és eljárásjogi szabályok lényegesen megváltoztak a korábbiakhoz képest. Csökkent a megválasztható képviselők száma, egyfordulós lett a választás, kedvezményes nemzetiségi mandátum szerezhető, nemzetiségi szószóló is bekerülhet a parlamentbe és magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok is szavazhatnak.
Az országgyűlési képviselők választásán az egyéni választókerületben az a jelölt lesz országgyűlési képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot (relatív többség) kapja. Azok a szavazatok, amelyeket olyan jelöltre adtak le, aki végül nem szerzett mandátumot egyéni választókerületben, töredékszavazatnak minősülnek, ezeket az országos listás mandátumok kiosztásánál veszik figyelembe.
Lovász István, Pécs jegyzője munkatársunknak azt mondta, Pécsett az 1. számú választókerületben tizennyolc, a kettesben tizenöt jelölt méretteti meg magát, a mohácsiban 21, a szigetvári kerületben pedig 29 jelölt indul.
A választás vasárnap lesz, ám az eredményeket csak napokkal később véglegesítik.
- Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság a szavazóköri jegyzőkönyvek alapján legkésőbb a szavazást követő 6. napon fogja tudni megállapítani a választás egyéni választókerületi eredményét. Ugyanis az átjelentkezéssel szavazó választópolgárok - akik lakcímük szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján és az országos listás szavazólapon szavaznak - szavazatait tartalmazó borítékok, valamint a külképviseleteken leadott szavazatokat tartalmazó borítékok a Nemzeti Választási Iroda útján kerülnek vissza a Helyi Választási Irodához, majd a szavazatok megszámlálását végző szavazatszámláló bizottsághoz. Az országos listás választás eredményét a Nemzeti Választási Bizottság fogja megállapítani legkésőbb a szavazást követő 19. napon - közölte a jegyző.
A voksok összeszámolását a szavazatszámláló bizottságok végzik, amelyek munkájában Pécsett a közgyűlés által választott három tag mellett a választókerületben jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek, valamint független jelöltek által megbízott két-két tag vehet részt.
- A választási eljárásról szóló törvény ezen rendelkezése adta lehetőséggel azonban nem mindegyik jelölő szervezet élt, így a szavazatszámláló bizottságok átlagos létszáma 7-8 fős lesz - tudtuk meg a szakembertől. A három választott tag bruttó húszezer forintos díjazásban részesül, az átjelentkezéssel történő szavazások lebonyolítását végző szavazatszámláló bizottság választott tagjai bruttó 25 ezer forintot kapnak. A jelölő szervezetek és független jelöltek által megbízott tagok központilag nem részesülnek díjazásban, bár ettől függetlenül kaphatnak pénzt az őket megbízó szervezetektől.
Változtak a kampány szabályai is. Ezek közül a leglényegesebbek, hogy a kampány a szavazás napját megelőző 50. naptól a szavazás befejezéséig tart. A szavazóhelyiséget magában foglaló épületnek a szavazóhelyiség megközelítését szolgáló bejáratától számított 150 méteres távolságon belül - közterületen - választási kampánytevékenység a szavazás napján nem folytatható.
- A választási eljárásról szóló törvény alapján plakát a kampányidőszakban - jogszabályban meghatározott kivételekkel - korlátozás nélkül elhelyezhető. A plakátokat azonban úgy kell elhelyezni, hogy az ne fedje más jelölt, jelölő szervezet plakátját és károkozás nélkül eltávolítható legyen. A plakátot az, aki elhelyezte, vagy az, akinek az érdekében elhelyezték, a szavazást követő 30. napon köteles eltávolítani, vagy ennek elmaradása esetén az eltávolítás költségét viselni.
Azt még nem tudni, hogy a választás maga összesen mennyibe kerül. Lovász tájékoztatása szerint a választás kiadásainak fedezetére központi normatívák állnak rendelkezésre. A teljes lebonyolítással kapcsolatban felmerülő költségek pontosan csak a választást követően lesznek ismertek.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Motorosok és biciklisek lesznek a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Kiakadtak a fogyasztók: szerintük...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...