Újra Pécsett a rangos kórusverseny
2009. május 26. kedd 13:38

A szimpózium előadói között megtalálható Eckhardt Mária zenetörténész, Berkesi Sándor egyházzene-igazgató, Ivasivka Mátyás tanár és Malina János zenetudós. A szimpóziumhoz kapcsolódóan május 28-án este három pécsi és egy mohácsi kórus ad egyházzenei koncertet a Dómmúzeumban.
A Kamarakórus Verseny nyitányaként május 29-én, pénteken este 19.30-kor a Pécsi Bazilikában, a nyitóhangversenyen Claudio Monteverdi: Vespro della beata vergine című zeneműve hangzik el a Pécsi Kamarakórus, a Pécsi Szimfonietta és szólisták előadásában.
Az idei versenyen hat kórus méri össze tudását. A résztvevő együttesek három fordulóban lépnek fel: az Európában egyedülálló „Gyorstanulási verseny" a karnagyot és a kórustagokat is különleges feladat elé állítja, hiszen 75 perc alatt kell megtanulni és a zsűri előtt előadni egy számukra ismeretlen kórusművet. A verseny második fordulójában - a Ferences templomban - kizárólag egyházi művek hangzanak el, ezzel is megemlékezve a Püspökség ezeréves évfordulójáról. A harmadik fordulónak a Dómmúzeum ad helyet.
Május 31-én, a versenyfellépések után a kórusok ráadásként meghallgathatják Pécs egyik kiemelkedő énekegyüttesének, az UniCum Laude Énekegyüttesnek a koncertjét a Palatinus Hotel Bartók termében.
A Díjkiosztó Gálának június 1-jén, hétfőn ugyancsak a szálló ad otthont. Az első helyezett vegyeskari kategóriában 300 ezer forinttal gazdagodhat, míg az egynemű kar aranyérmese 250 ezer forintot vihet haza. A versenyen számos egyéb díjat is kioszt majd a professzorokból álló, nemzetközi zsűri amelynek tagja: Kollár Éva, Párkai István, Theodora Pavlovitch (Bulgária), Andrea Jaworska (Lengyelország). A zsűri elnöke Tillai Aurél.
A rendezvény öt napja alatt hét koncerten tizenkét kiemelkedő kórust hallgathat meg a kórusmuzsikát kedvelő pécsi közönség.
A résztvevő kórusok:
Az Albertfalvi Közösségi Ház Gesualdo Kamarakórusa
A kórus tizenhárom fővel, kis létszámú énekegyüttesként alakult 2000 novemberében, karnagyuk Stimecz András. Idővel az együttes létszáma kibővült, jelenleg 20 főre tehető. Repertoárjuk főként a reneszánsz mise-, motetta- és madrigálirodalomból, valamint 20. századi kórusművekből válogat. A kórus 2003 májusában „fesztiválkórus" minősítést, ugyanezen év decemberében a budapesti III. Kodály Zoltán Kórusversenyen kamarakórus kategóriában második helyezést, 2006 novemberében, a IV. Kodály Zoltán Kórusversenyen ezüst diplomát nyert.
Az Óbudai Kamarakórus
A Dr. Erdős Ákos vezette együttes 1986 tavaszán alakult az óbudai Kőrösi Csoma Sándor Gimnázium akkori diákjaiból. A kamarakórus jelenleg 25-30 tagból áll. Az együttes repertoárja a korai reneszánsztól egészen a kortárs zenéig terjed, amelyekben kiemelt helyet foglal el a ritkán hallható művek előadása. Ezenkívül a kórus több oratorikus mű előadásában vett részt, úgymint Haydn, Mozart, Schubert miséi, Haydn: Teremtés, Mozart Vesperae solennes, Requiem, Carissimi: Jónás, Kodály: Budavári Te Deum, Britten: Tavasz Szimfónia, Számos nemzetközi kórusverseny I. díjazottja.
Az Amadeus Kórus
A budapesti kórus 1999-ben alakult Réger Mónika vezetésével a Veres Pálné Gimnázium éneklőkedvű, érettségizett diákjaiból. Már kezdetben szép eredményeket értek el, minősítő hangversenyeken nem egyszer kapták meg az „Év Kórusa" címet. A kórus járt Erdélyben, Ausztriában, Németországban és kétszer az Egyesült Államokban. Az együttes többször is megmérettette magát hazai és külföldi versenyeken, 2003-ban a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyen, Ifjúsági Vegyeskar kategóriában nyertek arany fokozatot. A Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen II. díjjal, a 2007 májusában megrendezett 20. Pécsi Nemzetközi Kamarakórus Versenyen III. díjjal jutalmazták őket. A Kórus rendszeres résztvevője a KÓTA Múzeumi Hangverseny sorozatának is.
A Schola Cantorum Sopianensis
A kórus zenész és műkedvelő fiatal énekesekből alakult 1994 -ben Pécsett. A Jobbágy Valér vezette együttes pályafutása Cherubini Requiem-jének előadásával indult, mára a kórus Pécs kulturális, illetve zenei életének nélkülözhetetlen részévé vált. Az együttes egyedülálló repertoárjának egy részét az egyházi zenei művek teszik ki, mint például Hans Leo Hassler miséi és motettái, Orlando di Lasso, Palestrina, Cipriano de Rore, Gibbons motettái, illetve Gesualdo responzóriumai. Az énekelt művek másik részét a reneszánsz és barokk kor világi zenéje, valamint a magyar kortárs muzsika jelentős darabjainak előadása képezi.
A Dunaújvárosi Főiskola női Kara
A kórus 1998-ban jött létre, karnagyuk Könyves Ágnes. A nőikar repertoárja tartalmaz egyházi és világi muzsikát a középkortól napjainkig, acapella hangszerkíséretes műveket, népdalfeldolgozásokat és kortárs zenét egyaránt. A kórus rendszeresen részt vesz városa, megyéje hangversenyein, valamint az itthoni és nemzetközi zenei fesztiválokon, kórusversenyeken. A nőikar 2000-ben a Linzi Kórusolimpián nőikari, kortárs zene, illetve folklór kategóriában ezüstérmet, a II. Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen nőikari kamarakórus kategóriában II. díjat nyert. Az együttest 2002-ben Debrecenben, a XX. Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyen nőikari kategóriában II. díjjal, majd 2005-ben a 19. Pécsi Nemzetközi Kamarakórus Versenyen énekegyüttes kategóriában III. díjjal jutalmazták. A kórus nagy sikerrel szerepel különböző zenei fesztiválokon, külföldön és hazánkban egyaránt. (Nemzetközi Művészeti Fesztivál - Alta -Pusteria, Nőikari kórusfesztivál, Szeged, Kapolcsi Művészetek Völgye, Beethoven fesztivál, Martonvásár.)
Az Orfej Vegyeskar
A Szlovéniából érkező együttes Romana Rek vezetésével alakult 1989-ben. Romana Reka Ljubljanai Zeneakadémián végzett zenepedagógia, zongora szakon. A kórusmuzsika iránt Janez Bole egyetemi professzor hatására kezdett érdeklődni. Janez Bole, aki az egyik legnevesebb karmester Szlovéniában 1994-től 2000-ig együtt dolgozott a kórussal. Az együttes széles kórusirodalomból válogat. Repertoárjuk a gregoriántól a vokális polifonián át egészen a kortárs muzsikáig terjed. Koncertjeikről a szlovén népzene, a spirituálék, illetve a jazz muzsika sem hiányozhatnak. A vegyeskar számos fesztiválon járt Szlovéniában és külföldön egyaránt. Magyarországon 1994- ben, a Zempléni Művészeti Fesztiválon jártak először. A kórus többször énekelt különböző zenei fesztiválokon Franciaországban, Spanyolországban, Németországban, Olaszországban és Svájcban.
Forrás: Nevelők Háza Egyesület
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Késő este pótlóbuszok járnak Mohács...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...