Új lendület: hitoktatóknak tartottak továbbképzést
2018. május 22. kedd 17:30

Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye szervezésben idén indult először olyan képzés, amely a hitoktatók továbbképzésében fontos szerepet játszó szakemberek számára kínált fejlődési lehetőséget.
A Katekéták Továbbképzőinek Képzése nevű tanfolyamra a Pécsi Egyházmegye és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye delegált katekétákat, illetve katekéták munkáját segítő munkatársat, összesen 13 főt. A cél olyan szakemberek képzése volt, akik az egyházmegyei kateketikai továbbképzésekben és a katekéták szakmai támogatásának szervezésében tudnak segítséget nyújtani. Tóth Lászlóné, a Pécsi Egyházmegye hitoktatási irodájának főmunkatársa elmondta: „Mivel a katekéták támogatása sokrétű feladat, ami nagyfokú szakmai rugalmasságot kíván, ezért a képzés során egyszerre szereztünk ismereteket mint trénerek, mentorok és facilitátorok, illetve egyéb kompetenciák fejlesztésére is sor került".
A képzők - Kató-Bellavics Ágota, Kató Csaba és Láng Monika - célja olyan komplex tevékenységbe ágyazott, személyes tapasztalatokra épülő fejlesztés, amely kihat a katekéta egész személyiségére.
A képzés több modulból állt. A katekéta modul célja a katekéta identitás, lelkiség megerősítése, a helyes Istenkép illetve, a krisztusi vezető bemutatása. Ebben a modulban tértek ki a képzők arra is, a kateketikai dokumentumok használata miként támogatja a katekéták szolgálatát, hogyan hangsúlyozza a katekézis célját. Az előadói modul a jó előadó személyével, előadói technikákkal, motivációval, motiválással foglalkozott. A tréneri modulba a csoportvezetési alapok, csoportdinamika és tréning módszertan került. A facilitátori modul a facilitátor szerepével, eszköztárával és a moderációs technikákkal foglakozott. A mentormodulban elsajátítható volt a segítő beszélgetések alapja, kérdezéstechnika, játszmák és egyéb kihívásokra adott válaszok, a katekéta 7 tekintélyforrása, illetve a változás szolgálata. A szervezetfejlesztés modulban kapott helyet a szervezetek fejlődése, szervezeti kultúra, tervezés, kommunikáció, együttműködés és a konfliktuskezelés. Emellett 3 csoportos szupervíziós alkalom segítette a feladatokkal, képzéssel kapcsolatos egyéni fejlődést.
A 130 órás egész tanévet átfogó képzés vizsgával zárult, ahol a résztvevők témát választottak, majd a tanult módszerek, eszközök felhasználásával rövid képzéseket tartottak.
A Pécsi Egyházmegyéből a képzésen a hitoktatási iroda főmunkatársa mellett Barsi Ildikó tolnai és Nyisztorné Vas Rita paksi katekéta vett részt. „A KTK olyan szemléletet adott, amely hatékonyan segíti a katekéták képzését, segít válaszokat adni arra az új helyzetre, amelyben a hitoktatás napjainkban van" - értékelte a képzést Tóth Lászlóné.
Forrás: PEM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szirénázó mentőautóval ütközött egy...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Vasárnap már ismét szükség lehet az...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Elismeréseket adtak át a mentők napja...
- Megúszta a börtönt a kollégáit...
- Őri László: a baranyai gazdákra...
- Fiatal rablók tartották rettegésben...
- Megdőlt az országos hajnali...
- Pécsett rabolt három fiatal, Mohácson...