Tubes-ügy: beszóltak a civilek a Minisztériumnak

2009. július 09. csütörtök 19:25

Szégyenteljesnek nevezte a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) csütörtökön a Honvédelmi Minisztérium egy korábbi közlését, miszerint többletkiadást jelent az adófizetőknek a Tubesre tervezett NATO-radarállomás felépítésének késleltetése, a CMM szerint nem éri kár az adófizetőket.

"Szégyenteljes, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) a kormány szakmailag rossz politikai alkujából fakadó következmények miatt a civileket hibáztatja önmaga helyett" - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Civilek a Mecsekért Mozgalom.

A honvédelmi tárca a Tubes-per legutóbbi, július 6-i, hétfői tárgyalása után azt közölte, hogy évente 22 milliárd forint többletkiadást jelent az adófizetőknek a Tubesre tervezett NATO-radarállomás felépítésének késleltetése, "a felperesek taktikázása miatt elhúzódó közigazgatási per". A CMM erre reagálva hangsúlyozta: a pécsi polgárok a törvényből fakadó jogaikkal élnek csupán, s már 2006. március 9-én a közmeghallgatáson egyértelműen kifejezték akaratukat, amelyet figyelembe kellett volna venni.

Szerintük a szaktárca "logikátlanul különböző összeget jelöl meg" az építkezés elhúzódása miatt jelentkező kárként, ugyanakkor a végrehajtás felfüggesztése iránti beadványaikban 2007 végén a bíróságnak nem tudtak bizonyítani egyetlen forint kárt sem.

A közigazgatási per - amelyet pécsi civil szervezetek kezdeményeztek a radarállomás építési engedélyének visszavonása érdekében a tárca ellen - hétfőn, az 5. tárgyalási fordulón az alperes tanújának meghallgatásával folytatódott. A Fővárosi Bíróság a tanúkihallgatások idejére - államtitkok miatt - a nyilvánosság kizárását rendelte el.

A per szeptember 16-án folytatódik, az eljárás jogerős befejezéséig a HM nem folytatja az építkezést. A per előzménye, hogy a közigazgatási eljárásban az első fokon eljáró katonai építésügyi hatóság, majd másodfokon a honvédelmi miniszter is engedélyezte a Tubes tetején lévő katonai híradó objektum korszerűsítését, a NATO-radar kiépítését. A miniszteri határozatot azonban megtámadták a felperesek a Fővárosi Bíróságon.