Törik a jeget a magyar jégtörők a Duna szerb-horvát folyószakaszán

2012. február 13. hétfő 11:42

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleméyne szerint folyamatosan törik a jeget a magyar jégtörő hajók a Duna szerb-horvát szakaszán.

A Dunán kialakult jéghelyzetre tekintettel február 9-től hajózási zárlat van érvényben a Duna teljes hazai szakaszán.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) utasítására a szerb-horvát közös Duna szakaszon szolgálatot teljesítő Jégtörő XI. és Jégtörő VI. hajók szombattól folyamatosan dolgoztak szerbiai Vukovár és a magyar déli határ közötti mintegy 100 km-es folyószakasz veszélyes gázlóinál, ahol az alacsony vízállás miatt a part menti sávban, valamint a sekély vizű gázlók és a zátonyok környezetében összegyűlt jég törését és kormányzását végzik. Munkájukat vasárnaptól az ország legnagyobb jégtörő hajó a Széchenyi, valamint a Jégtörő VII hajó is segíti.

A hajók a jégtörést a Magyarországon elrendelt III. fokú készültség keretében végzik, hiszen az esetlegesen kialakuló „jégdugók", jégtorlaszok által felduzzasztott víztömeg nem csak a szerb oldalon okozhat elöntéseket, hanem a hazai Duna szakasz jeges árvízi viszonyait is befolyásolja.

Káros jégtorlasz, jégdugó kialakulása esetén a jég a víz útját elzárja, csökken az átfolyási keresztszelvény és a jégdugó feletti szakaszon a vizet felduzzasztja, ezáltal káros vízszintemelkedést, jeges árvizet okozhat. Ez szélsőséges esetben gátszakadással, a védett területek elöntésével járhat.

Hasonló esemény 1956-ban történt, amikor a déli szakaszon kialakult jégdugó által visszaduzzasztott árvíz rendkívüli károkat okozott Baja és Mohács térségében. Ezt elkerülendő hozták létre a magyar jégtörő parkot a Dunán és a Tiszán. Feladatuk, hogy a jégtáblák zajlását, leúszását segítsék, illetve a Duna jegének esetleges összefagyását csak akkor hagyják, ha nem alakul ki jégdugó.

A Dunán és a Tiszán a jeges árvíz elleni védekezést és a preventív feladatokat 13 jégtörő hajó és a kiszolgáló hajók biztosítják.

A Tiszán végig összefüggő jégtakaró található, amely jelenleg jégtörési, jégrombolási beavatkozást nem igényel, valamennyi tiszai jégtörő menetkész állapotban várakozik a kijelölt állomáshelyeken, míg a Dunán a déli országhatár alatt 4 jégtörő hajó folyamatosan dolgozik.


Forrás: Országos Vízügyi Főigazgatóság