Szundi György: "Az EKF után is van remény, konferenciaturizmusban például jók vagyunk"

2013. március 09. szombat 09:21

Szundi György:

A pécsi vállalkozások folyamatosan nehézségekkel küzdenek, ezért is örömteli bármilyen sikerről hallani. Egy vállalkozói konferencián Rabb Szabolcs, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara innovációs osztályvezetője előadásában pozitív példaként említette egy pécsi cég eredményeit, amely több száz fős orvosi konferenciát képes hozni a városba. A cég ügyvezetőjével, Szundi György rendezvényszervezővel (képünkön) beszélgettünk.

- Milyen háttér kell ahhoz, hogy ez a tevékenység hosszú távon eredményes legyen?
- A cégemnek, amely már több mint tíz éve a konferenciaszervezés területén tevékenykedik, természetesen voltak jobb és rosszabb pillanatai. Mint ahogy mások, úgy mi is bíztunk abban, hogy az EKF-projekt a város számára a szabadidős turizmus mellett az üzleti turizmus növekedését is segíteni fogja. Azonban az EKF-programok végeztével sajnos nem sikerült fenntartani az érdeklődést a város iránt. A konferenciaturizmushoz értelemszerűen konferenciák kellenek, azokhoz pedig tudományos élet. Ez az egyetem miatt mind adott, azonban ebben a szegmensben Pécsnek többet kell adnia, mint a többi egyetemvárosnak.

Az orvoskari dékán szerint Pécs előnye lehet a családias hangulat

Dr. Miseta Attila elmondása szerint az a bevett gyakorlat, hogy rendezvényszervező céget bíznak meg konferenciák megszervezésével, akiket közbeszerzési eljárás során választanak ki. Az ilyen rendezvények megvalósítását igyekeznek kari forrásokból is elősegíteni.
Szerinte a pécsi kar előnye elsősorban a családias légkör, és leginkább ez az, ami kiemeli a hazai képzőhelyek közül, amelyek oktatási szempontból nagyon hasonló színvonalat képviselnek.
Főbb szakmai partnerként a 28 klinikát, a Magyar Tudományos Akadémiát, a kórházakat és rendelőintézeteket említette, de ide tartoznak a nagy beszállítók, valamint a kiterjedt nemzetközi kapcsolatoknak köszönhetően különböző külföldi intézmények is.
A tavalyi évben a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán mintegy 15 hazai, és 5 nemzetközi eseményt hoztak tető alá kollégái, foglalta össze Dr. Miseta Attila dékán.

- Melyek azok a tényezők, amelyek előnyt jelenthetnek egy ilyen munka során?
- Ami a mi hozzáadott értékünk lehet, az a több lelkesedés, az egyéni megoldások, és a nagyobb rugalmasság. De hogy ne csak üres frázisokkal dobálózzak, álljon itt egy példa: egy nyugat-európai vendégeknek rendezett konferencia kapcsán lakáséttermi programot szerveztünk 10 fő számára, ahol egy klasszikus családi ház konyhájában vendégül látták őket. Sváb ételekkel várták őket, és helyi embereken keresztül ismerhették meg az itteni kultúrát, a várost. Tudni kell azt is, hogy egy ilyen esemény megvalósítása ugyanakkora munkát jelent, mint egy 60 személyes elfoglaltság, miközben kisebb profitot hoz. Azonban hiszünk abban, hogy ez hosszabb távon kifizetődő. Az EU-ban hozzánk képest nagy a versenyelőnye sok más városnak, de a fentihez hasonló módon megpróbálunk felzárkózni, és vannak is pozitív visszajelzések arról, hogy ez sikerül.

- Ön szerint melyek Pécs erősségei és gyenge pontjai rendezvényszervezési szemszögből?
- Pozitívumként szerepel a Kodály Központ, amely remek rendezvényterem több szempontból is, és a Zsolnay Negyed, amely szintén egyedülálló a maga nemében. A negatív oldalon ugyanakkor jelentős hátrány a megfelelő mennyiségű és minőségű szálláshely hiánya, illetve a közlekedés által okozott nehézségek. A szállodatulajdonosok, akik jelenleg alig tudják a fenntartási költségeket kitermelni, nem akarnak kockáztatni egy lehetséges hasznot hozó bővítés érdekében. De az is egyértelmű, hogy 7-800 vendéget 6 helyen altatni nem versenyképes megoldás. Ehhez shuttle buszokat kellene bérelni, vagy saját autókkal megpróbálni megoldani a szállítást. Azonban az előbbi méregdrága, míg az utóbbi lehetetlen. Van már ugyan autópályánk, de nem járnak rajta autók, ezzel szemben a jó üzleti turizmus célpontok könnyen megközelíthetőek. A regionális repülőtér paraméterei nem megfelelőek ilyen forgalom lebonyolítására, a Malév csődje pedig újabb problémát okozott, konkrétan pár ügyfelünknek kárba is veszett a repülőjegye.

- Hogyan összegezné a fejlődéshez szükséges teendőket?
- A tudományos konferenciákat tudományos társaságok hívják életre, ehhez az egyetemen, oktatóknál lehet kampányolni. Az fontos, hogy ezek a szereplők tudjanak az itteni lehetőségekről. Itt szoros együttműködésre gondolok, amellyel több esélyt lehetne teremteni ezen a területen. Az egyetem részéről elő lehetne rukkolni egy olyan egységes ajánlattal, amely jól összefoglalja a városban levő üzleti kapacitást.

- Milyen ösztönző példát említene a helyi vállalkozások számára?
- Szegeden és Debrecenben, azaz a két másik, orvosokat is képző vidéki egyetemvárosban van olyan hotel, amely teljes mértékben kiszolgálja a konferenciákat. Ez példa lehet a már említett együttműködésre. Itt hadd említsem meg az általunk szervezett, tavaly februárban megrendezett nemzetközi idegsebész konferenciát is, amelynek a hatása jól látható volt az első negyedéves szálláshely foglaltságokon. Kiemelendő, hogy a teljes rendezvény során 60 vállalkozás dolgozott közösen, és mintegy 3-500 ezer euró forgott nálunk, nem számítva azt a bevételt, amit a résztvevők ezen felül költöttek. Érdemes tudni, hogy a konferenciaturista átlagosan ötször annyit hagy az adott városban, mint a szabadidejét töltő utazó.

H. T.