Szobor őrzi majd a Szovjetunióba elhurcoltak emlékét a Mártírok útján
2017. január 15. vasárnap 18:27

Körülbelül 300 ezer embert hurcoltak el kényszermunkára 1944-ben, illetve '45-ben Magyarországról a Szovjetunióba. A történelmi katasztrófára emlékeztet majd az a szobor, amelyet a pécsi önkormányzat állíttat a Mártírok útja és a Kolozsvár utca kereszteződésében.
Pécs még tavaly augusztusában nyújtott be támogatási kérelmet az Emberi Erőforrás Támogatás „Emléktáblák kihelyezésének támogatása" című pályázati felhívásra, amely a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és áldozatok emlékévéhez kapcsolódik.
Városunk, illetve Baranya súlyosan érintett volt a történelmi katasztrófában. A megyéből több mint kétszáz településről hurcoltak el embereket kényszermunkára a Szovjetunióba. A gyűjtőpont a pécsi Lakits laktanya volt, ide szállították az embereket, majd vonattal tovább vitték őket.
A pécsi önkormányzat egy emlékmű felállításával kíván méltó módon emlékezni az elhurcoltakra és az elhunytakra. A hamarosan a közgyűlés elé kerülő előterjesztés szerint a Trischler Ferenc nevéhez köthető alkotást februárban avatnák fel. A dokumentum szerint egy közel három méter magas emlékoszlopot helyeznek ki, amelyre bronzból készült portrésorozat kerül. Az alkotásról készült vázlatrajzok ide kattintva tekinthetők meg.
Az emlékmű felállításáról csütörtökön dönthet a közgyűlés.
Képünkön: az alkotásra kerülő portrésorozatról készült vázlatrajz.
Palotás P.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Áldozatot követel a mohácsi híd...
- Második alkalommal imádkoztak...
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Anyák napja: megköszönni sosem késő,...
- Villámlásra, jégesőre figyelmeztetnek...
- Viharokkal ér véget vasárnap a májusi...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Ismét szakvezetéssel járhatjuk be a...
- Árokba csúszott kamion akadályozta a...
- Két autó ütközött Harkányban, ketten...