Szívatja őket a ZSÖK, vélik a belvárosi programszervezők, így alig jutnak nyilvánossághoz
2012. június 03. vasárnap 18:16

Lassan kiderül, mennyire válik valóra a pécsi városvezetés azon óhaja, hogy minél többen látogassák a Zsolnay Kulturális Negyedet és vegyenek részt az oda szervezett programokon. Márta István, a negyedet működtető társaság, a ZSÖK ügyvezetője korábban a Pécsi Újságnak azt mondta, idén az előzetes várakozásaiknak megfelelően alakult eddig a kultnegyed látogatottsága. Ami talán részben annak is köszönhető, mondja egyre több szakmabeli, hogy a belvárosban „ragadt" programszervezők egyre kevesebb nyilvánosságot kapnak rendezvényeik népszerűsítésére. Úgy látják, a kultnegyedben konkurenciaként kezelik őket és programjaikat.
A város hivatalos honlapján fellelhető programsorolóban például - jelezték a Pécsi Újságnak az egzisztenciális okok miatt nevük elhallgatását kérő szakemberek - szinte kivétel nélkül a ZSÖK égisze alá tartozó események beharangozói találhatók. Megnéztük: valóban tényként kezelhető, hogy a pecs.hu portálon szinte kizárólag a ZSÖK által szervezett rendezvények, kiállítások és koncertek beharangozóit olvashatjuk.
Sokak szerint jó megoldás lehetne egy olyan központi, a pécsi programokat összegyűjtő felület, ahol a kultúra iránt érdeklődő nem pécsi illetőségű polgárok teljes képet kaphatnának a baranyai megyeszékhelyen zajló eseményekről. A Pécsi Kulturális Központ honlapján korábban például működött egy programnaptár, amely megpróbálta bemutatni a város kulturális és művészeti sokszínűségét.
Merena Rudolf, a nemrég létrehozott Pécsi Fesztiválszervező Nkft. ügyvezetője lapunknak azt mondta, hogy az ő társaságuk feladata összefogni a belvárosi programszervezőket és -tartalmakat.
- Ez a munka jelenleg is zajlik, a célkitűzés az, hogy 2013-ra legyen egy olyan eseménynaptár, amely tartalmazza a ZSKN-en kívüli egyéb kulturális szereplők által szervezet programokat - persze a negyed programkínálatával egyetemben. A társaság célja emellett egy tervezhető kommunikáció, médiamix kialakítása is - fogalmazott a szakember.
Merena szerint a már meglévő felületekre kellene integrálni azokat a programokat, eseményeket, koncerteket is, amelyek nem a kultnegyedben zajlanak, így egy olyan integrált webes megjelenés lenne létrehozható, amely jól érzékelteti Pécsnek, a kultúra városának gazdag programkínálatát.
Azt az ügyvezető is látja, hogy a ZSKN működtetését végző örökségkezelő megpróbál - és tulajdonképpen ez is a feladata - minél több potenciális kultúraszeretőt a negyedbe csábítani, hiszen annak kapacitása „jócskán a régió kultúrafogyasztó közönsége fölé van belőve".
- Az már más kérdés, hogy ennek milyen esetleges negatív hatásai lehetnek a belvárosra vagy a város egészére nézve. Nagy dilemma, hogy mennyire lehet a helyi viszonyok mellett, a helyi piacon pozícionálni a ZSKN-t, és mennyire lehet sikeres az a törekvés, hogy ott alakuljon ki egy kulturális közösségi élettér - vélekedett az ügyvezető.
Szerinte a városnak végig kell majd gondolnia, hogy ez egészséges folyamat-e vagy újabb felmerülő anomália, amit valamiképp orvosolni kell.
H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Új eszközzel gyarapodott a...
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Kérés nélkül is kapnak gondosórát a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Nem kell félni az ártalmatlan...