Szemelyácz szerint aligha van értelme tovább szigorítani a drogszabályzatokon
2012. február 28. kedd 17:24

Szigorodik a büntető törvénykönyv, különösen a droghasználatot kívánják a törvényhozók erőteljesebben szankcionálni. Szemelyácz János pécsi addiktológus szerint a kormány "ezzel a lépéssel tovább kriminalizálja a drogfogyasztást, növeli a büntetési tételeket, miközben folyamatosan amortizálódik a rendszer". Az ismert pszichiáter szerint ráadásul jelentősen csökken az állami támogatás, sok, megelőzéssel foglalkozó szervezet került a megszűnés szélére.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet véleménye szerint a szaktárca által benyújtott törvénymódosítás Európa legszigorúbb szabályozását tenné lehetővé. Szemelyácz János addiktológus, pszichiáter is amondó, hogy a szigorítás nem oldja meg a problémákat, sőt, tovább súlyosbítja a helyzetet.
- Büntetni fogják az együttes drogfogyasztást is, pedig tudjuk, hogy a fiatalok legtöbbször közösen használják a szereket. Mindez az új törvény értelmében terjesztésnek minősül majd - mondta a szakember. További szigort jelent, hogy a gyógykezelést - szakszóval elterelést - csak azok választhatják, akik kétévente egynél többször nem kerülnek a rendőrség látókörébe.
- Márpedig azt látjuk, hogy ha valaki belecsúszott a drogba, elindult a függőség irányába, akkor előfordul, hogy többször kerül a rendőrség látóterébe, így nem gyógykezelésre, hanem börtönbe jut.
- 1999-ben, az első Orbán-kormány alatt meghozott szigorítások a statisztikák szerint nem vonták maguk után a szerhasználók számának csökkenését, viszont kevesebb érintettet vontak be rehabilitációs kezelésbe. Úgy tűnik tehát, hogy az elijesztés politikája nem tűnik hatásosnak - hangsúlyozta az addiktológus.
Szemelyácz szerint a probléma másik oldala, hogy folyamatosan amortizálódik a rendszer, az állam pedig egyre kevesebb forrást biztosít a prevencióval és a drogrehabilitációval foglalkozó szervezetek számára.
- Folyamatosan szűnnek meg az alacsony küszöbű ellátások, töredékére csökkent több szociális intézmény finanszírozása. Az egészségügyi szolgáltatók, például az addiktológiai-pszichiátriai gondozók tevékenysége ellehetetlenül - mondta a pszichiáter.
A függőségek megelőzésére fordított munka Magyarországon a rendszerváltás óta gyakorlatilag csak pályázati pénzekből valósul meg. A rendőrség DADA-programja pedig Szemelyácz szerint drogprevenciós szempontból nem igazán tekinthető hatékonynak.
Baranyában a kifejezetten a kábítószer-függőséggel foglalkozó szervezetek közül az INDIT Közalapítvány a legnagyobb, Pécsen kívül Kaposváron is működtet rehabilitációs intézményeket. Az állami forráscsökkentés következtében az alapítványnak meg kellett szüntetnie az utcai szociális munkás szolgálatát, pedig a munkatársak az iskolákban országszerte végeztek igen hasznos munkát a prevenció területén.
Az alapítvány tavaly kétszázmillió forintból gazdálkodott, ám idén mintegy tizenöt százalékkal, több mint harmincmillió forinttal kevesebb forrásból kénytelen dolgozni. A kötelező bérkompenzáció pedig tovább súlyosbítja a helyzetet, noha a munkáltatók kénytelenek végrehajtani, különben nem folyamodhatnának - az egyre csökkenő mértékű - állami normatíváért. A szervezet így kénytelen tömegével EU-s pályázatokon részt venni s forrást találni rehabilitációs tevékenységéhez.
Képünkön: steril injekciós tűket tartalmazó automata a pécsi Drogambulancián a Szendrey Júlia utcában.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...