Sokkoló jelentés a KSH-tól: Baranya az ország utolsó helyén

2011. május 08. vasárnap 10:57

Sokkoló jelentés a KSH-tól: Baranya az ország utolsó helyén

Országosan is, és így természetesen a dél-dunántúli régiót tekintve is az utolsó helyre került Baranya megye. A KSH legfrissebb jelentése szerint - az utóbbi tíz évet alapul véve - az ország összes megyéje közül a legkedvezőtlenebb mutatóérték, a termeléscsökkenést illetően, a baranyai volt. Olyan megyék mögé kerültünk tehát az aktuális rangsorban, mint Szabolcs-Szatmár, Nógrád, vagy Békés... Ennél lejjebb tehát már nincs.

Dél-Dunántúl ipari teljesítménye az utóbbi tíz esztendőben ingadozó volt, mindhárom ide tartozó megyében voltak az ezredforduló óta nagyobb visszaesést okozó események a legutóbbi évek válsághatásait megelőzően is. A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások 2010. évi előzetes, telephely szerinti adatai alapján a termelés összehasonlító áron számított értéke a 2000. évit mindössze 6%-kal múlta felül, s ez a növekedési mérték az ország hét tervezési-statisztikai régiója közül a legalacsonyabb volt. (Az eggyel előbb álló dél-alföldi régió ebben az időszakban közel 9%-os, a legélénkebb növekedésű Közép-Dunántúl mintegy 58%-os gyarapodást regisztrált, az országos átlagos növekedés 41% volt.)

A tíz esztendő távlatában a régió megyéi közül (sőt az ország összes megyéje közül is) a legkedvezőtlenebb mutatóérték a baranyai volt, ahol háromtizedet meghaladó termeléscsökkenés következett be összehasonlító áron számítva.
 
Tolna megyében is csupán megközelítette a kibocsátás 2010. évi volumene a 2000. évit (99%). Somogy megyében viszont ez idő alatt 52%-os volt a termelés volumenének növekedése. (Az összes megye közül a legintenzívebb fejlődést - négyszerest - a 2009-es nagymértékű visszaesés ellenére is Komárom-Esztergom produkálta.)

A 2010. évi előzetes adatok alapján a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások dél-dunántúli régióban működő ipartelepei 1038 milliárd forintot meghaladó bruttó termelési értéket állítottak elő, a hasonló méretű gazdálkodói kör országos teljesítményének az 5,1%-át (amelyből Baranya és Tolna megye egyaránt 1,4%-kal, Somogy 2,3%-kal részesedett). A termelés összehasonlító áron számított értéke 13,6%-kal múlta felül az egy évvel korábbi alacsony szintet. Az éven belül minden negyedévben növekvő termelést regisztráltak az előző év azonos időszakihoz képest, amelynek üteme az első negyedévben volt éves átlagos alatti, de az azt követő negyedévekben átlagos vagy afeletti mértéket ért el. A kedvező eredmény elsősorban a Somogy megyében működő telepeknek köszönhető, amelyek élénk (több mint 32%-os) növekedést produkáltak.

A Tolna megyei javulás mértéke jóval szerényebb (4,9%) volt, Baranyában viszont valamelyest az egy évvel korábbi szint alatt maradt a termelés összehasonlító áron számított értéke (98,4%).

A 2010. évi telephely szerinti ipari kibocsátás e gazdálkodói körben 45-28-27%-os arányban oszlott meg Somogy, Tolna és Baranya megye között.

Dél-Dunántúlon a termelés egy lakosra jutó értéke 1,1 millió forint volt, a hét tervezési-statisztikai régió mutatóértéke közül a legalacsonyabb, az országos átlagos fajlagos összegnek mindössze bő fele (54%-a). A mutatóérték szerinti régiósorban az utolsó előtti helyen álló Dél-Alföld fajlagos összege 3%-kal, az élen elhelyezkedő Közép-Dunántúlé négyszeresen haladta meg a dél-dunántúlit.

További részletek: http://portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/xftp/stattukor/regiok/deldun/deldun1104.pdf



Forrás: KSH