Semmi értelme az új EKF-tanácsnak

2009. április 20. hétfő 19:56

Semmi értelme az új EKF-tanácsnak
A város kulturális rendezvényeinek összehangolására hozták létre Mészáros András menesztése után az úgynevezett Programkoordinációs Tanácsot a városházán. A kulturális intézmények vezetői, a városvezetők, a jegyző és az EKF-menedzsment részvételével zajló egyeztetésekre a tagok jó része szerint nem most, hanem három évvel ezelőtt kellett volna sort keríteni. Beszédes mindenesetre: a tanács eddigi legnagyobb eredménye, hogy a meg nem valósuló beruházások alternatív helyszíneit gyűjttették csokorba a "külsősökkel".

Ez is nagy szó persze, hiszen a kulturális főváros program kiötlése óta senkinek nem jutott eszébe összeírni a pécsi rendezvényhelyszíneket: azaz, hogy hova mennyien férnek be, milyen infrastruktúra áll rendelkezésre az egyes termekben. De azt sem tudták eddig pontosan, hogy az egyes közterületeken milyen típusú, s hány résztvevő fogadására alkalmas rendezvényeket lehet tartani. Emellett az eddig megtartott öt ülésen összeírták a kiállítási helyszíneket, tematikusan csoportosították a fesztiválokat, s felmérték a rendezvényeken használatos eszközöket.

A kulturális intézmények vezetői a találkozókat mindenesetre - kezdetben - úgy értelmezték, hogy ezekkel valamilyen szinten bevonják őket a programok alakításába.

A lapunk által megkérdezett tagok szerint azonban ez a kívánságuk nem teljesült: szép és jó - mondják -, hogy pár hónappal a kulturális főváros év előtt végre szemtől szemben, így együtt is találkozhatnak az EKF-es csapattal és megismertethetik véleményüket, változásokat azonban alig tudnak elindítani a párbeszédek. Egyikük arról panaszkodott, hogy bár az intézmények vezetői többször is tettek különböző javaslatokat, a válasz leggyakrabban mindezek megvalósításának akadályairól szólt.

Az EKF programtámogatási rendszerét is már jó ideje szidják, mégsem történt előrelépés az ügyben. Mint mondják, nem ismerik, milyen megfontolások alapján ítél a művészeti tanács egy programjavaslatot támogatásra érdemesnek, egy másikat pedig miért utasít el. Tavaly előfordult például, hogy egy harmincmilliós rendezvénysorozaton egyetlen néző sem vett részt, míg egy nagy valószínűséggel ezreket vonzó másikat nem támogattak az EKF égisze alatt.

Az EKF-rendezvények valódi szervezői olyan fórumon is szívesen részt vettek volna korábban, amelyen például véleményt mondhattak volna egy-egy program létjogosultságáról. Ehhez szerintük a tapasztalatuk és a szaktudásuk is meg lett volna, valamiért azonban - nem hívták őket.


Képünk
a Pécs 2010 Menedzsment Központ Kft. Mária utcai székházánál készült.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva