Saját fizetésükből járőröznek: alig jut a polgárőrök támogatására
2011. szeptember 10. szombat 10:15

Egyre több pécsi érzi úgy, hogy maga is tenni szeretne a közbiztonságért. Erre utal az is, hogy a városban az elmúlt időszakban megnövekedett a polgárőr szervezetek száma. Miután a hivatalosan nem bejegyzett Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület legutóbbi akciójáról beszámoltunk, kíváncsiak voltunk, a rendőrséggel együttműködő szervezetek hogyan segítik a hatóságok munkáját - és mennyi pénz jut számukra.
Pécsett 2009-ben nyolc polgárőr egyesület működött, számuk az idei esztendőre tizenkettőre emelkedett, de több szervezet is bírósági bejegyzés alatt áll.
- Tagságuk általában tizenöt és harminc fő között mozog. Hogy köztük hány olyan polgárőr található, aki legalább hetente felveszi a szolgálati mellényt (általában őket nevezik aktív tagnak - a szerk), egyesületenként változó. Akad, ahol a tagok kevesebb mint fele tartozik ebbe a kategóriába, de olyan is, ahol mindenki - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Lankovics Emil, a húsz éve működő Pécsi Közbiztonsági Egyesület elnöke.
Feladataik közé elsősorban a járőrözés tartozik, általában a saját városrészüket tartják szemmel.
- Ugyan az egész városban jelen vagyunk, de mivel Meszesen alakult az egyesület, főként itt, valamint a Gyárvárosban járőrözünk. Általában éjszaka vagyunk az utcán, nappal ugyanis a polgárőreink a civil életüket élik és a munkahelyükön vannak. Ezért szoktam azt mondani a lakóknak, ha arról panaszkodnak, hogy nem látnak minket: amikor járőrözünk, ők alszanak.
Bár a zsarukkal nem egyeztetik napi programjukat, a rendőrök tudják, merre járnak a polgárőrök.
- Igyekszünk azokat a területeket érinteni, ahol gyakoriak problémák. Általában ilyenek a játszóterek, melyeket gyakran ellepnek esténként az italozó és hangoskodó fiatalok. Ha tetten érjük őket, figyelmeztetünk, hogy szabálysértést követnek el. Ha ezután sem hagyják abba, rendőrt hívunk. Intézkedni nincs jogkörünk, így büntetést nem szabhatunk ki.
A zsaruk több esetben is kérik a polgárőrök segítségét konkrét esetekhez, legtöbbször közúti ellenőrzésekhez.
És bár a hangsúly a megelőzésen van, több körözött bűnözőt is elcsíptek már a civil rendészek. Lankovics Emil például tavaly egymaga három rosszfiút is elkapott, de kollégái sem maradnak le e téren.
Az eredményeket azonban egyre kevesebb pénzből kell produkálni:
- Pályázati lehetőséget a Nemzeti Civil Alap biztosít, de nem minden egyesület papírjait bírálják el pozitívan. Az elmúlt években a legnagyobb támogatónk az önkormányzat volt, a várostól kapott pénz azonban alaposan megcsappant az elmúlt években. Tavaly ugyan kaptunk 150 ezer forintot, de még egy polgárőr szervezetet leszámítva mások nem részesültek az anyagi segítségből. A városházán tapasztalható megszorításokat mi is érezzük.
Hozzátette: a város szerepe így sem elhanyagolható, hiszen ingyen biztosít számukra egy ingatlant, igaz a rezsiköltséget a polgárőrök fizetik.
Ugyan az egyesületek számára 700 millió forintot elkülönítettek az országos költségvetésben, így sem elég a pénz a megfelelő működéshez.
- Ebből a keretből 21 millió forint érkezett Baranyába, a mi kasszánkba pedig 175 ezer. A rendelkezésünkre álló összegből egy kisebb településen jól lehet polgárőrséget működtetni, egy Pécs méretű városban azonban kevés ennyi pénz, hiszen az üzemanyag-költség elviszi a támogatást.
Palotás P. - MTI-fotó
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Megdőlt egy szakállas országos...