Római bazilika: visszatemetik vagy sem?
2009. július 19. vasárnap 19:23

Az ókori Sopianae egyedülálló épületére, egy úgynevezett bazilikára (egy zárt, fedett térben elhelyezkedő fórumként szolgáló, csarnokszerű létesítményre) bukkantak a tavalyi előzetes régészeti feltáráskor a megyei múzeumigazgatóság szakemberei.
Az építésekor, a IV. században is hatalmasnak tetsző, 55 méter hosszú és 27 méter széles, nyugati végén félkörívvel, azaz apszissal lezárt létesítményhez foghatót eddig csak Itáliában találtak. Már csak ez utóbbi tény miatt is úgy döntött úgy az örökségvédelmi hivatal, hogy az irodaház építőjének a nagyközönség számára meg kell őriznie, s bemutathatóvá kell tennie az értéket.
Megvárják a végét...
A beruházó Generali-Providencia Zrt. kommunkációs vezetője, Papp-Váry Borbála már korábban azt mondta, hogy csak a végleges szakvélemény után nyilatkoznak, miként is befolyásolják a területen talált régészeti leletek az építkezést.
A régészeti munkák júliusban folytatódnak is a bazilika északi falának feltárásával, miután a távhőszolgáltató gondoskodik a felette húzódó vezeték kiváltásáról - mondja Nagy Erzsébet, a megyei múzeum régészeti osztályának vezetője. A szakember hozzátette, itt találták meg az ókori Sopianae, a földből legmagasabban kiemelkedő - Constantinus császár uralkodásának idejéből származó - falrészletét. Ősszel be is fejezik a munkát a kutatók, s részletes szakvéleményt készítenek a látottakról.
Hogy azután mi történik, nem tudni.
Az ásatási bizottság a bazilika bemutatásának szükségességéről mindenesetre már egy évvel ezelőtt rendelkezett, s kérte műemlékké nyilvánítását. Csak olyan tervekkel lehet erre a helyre épületet tervezni tehát, amely biztosítja, hogy annak aljában látogatóteret lehet kialakítani. A több szintesre tervezett ház alatt így például mélygarázsnak bajosan jut majd hely, de a tartószerkezet is bonyolultabb lesz, mintha nem lennének a romok.
Bennfentesek szerint jelentős költségnövekedést nem okozna az áttervezés, így, ha el is áll a beruházó a kivitelezéstől, annak nem a római kori leletek lesz az elsődleges oka. A jogszabályok mindenesetre senkit sem köteleznek erre, csak azt írják elő: az emlékek megőrzése, azok állagának fenntartása kötelező.
Ha az építtető nem vállalja a beruházást, akár vissza is temetheti az ókori Pécs e szeletét, ahogy tették ezt a Cella Septichorával a XX. század első felében. A másik lehetőség, hogy a város visszavásárolja a telket, s maga gondoskodik az emlékek látogathatóságának megteremtéséről. Az anyagi lehetőségek ismeretében erre azonban nem kötnénk nagy összegű fogadásokat.
Képünkön: régészeti munkák a helyszínen 2008-ban.
Korb Zoltán - Fotó: sirasok.blog.hu
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Kilencszázezren utaznak ország- és...