Rippl-Rónai október közepéig a Pécsi Galériában
2010. augusztus 30. hétfő 16:55
„Az október 17-ig látogatható tárlat anyagát a kaposvári Rippl-Rónai Emlékmúzeumtól kölcsönkért 56 és a pécsi Janus Pannonius Múzeum tulajdonában lévő 8 festmény alkotja, amelyeken keresztül a művész fejlődése, korszakai, tulajdonképpen teljes életműve megismerhető" - mondta el Horváth János művészettörténész a megnyitót megelőző hétfői sajtóbejáráson.
Kiemelte: a közönség olyan remekműveket csodálhat meg, mint gróf Andrássy Tivadarné kevés eszközzel, színnel, de annál nagyobb koncentrációval készült arcképét, vagy a jólétről, a boldogságról, az élet szabad élvezetéről szóló Modelljeim kaposvári kertemben című festményt. A kiállított képek között van az intimitás mesteri megjelenítésének példája, a Piacsek bácsi hölgyek társaságában című festmény, valamint a Zorka is, amely a művész személyiségközeli arcképeinek egyik leghíresebbje.
Horváth János Rippl-Rónait méltatva hangsúlyozta: ő volt az első modern magyar festőművész, aki európai szellemiséget hozott a magyar festészetbe, s az ő példája nyomán számos művész érezte fontosnak, hogy e szellemiség jegyében a kor legmodernebb művészeti irányzatai mentén alkosson, külföldi tanulmányutakat tegyen.
A művészettörténész rámutatott, hogy az 1887 és 1901 között Párizsban alkotó, s ott egy ideig Munkácsy Mihály segédjeként dolgozó, majd saját utat kereső festőművész egyenrangú társává vált a Gauguin köré csoportosuló Nabis-festőmozgalom tagjainak. Amikor pedig sikeres művészként hazatért, festőforradalmár szerepbe bújva arra vállalkozott, hogy művészeti vívmányait megismertesse és elfogadtassa a magyar közönséggel.
"Kaposvári elvonultságában végzett öt évnyi alkotómunka kellett ahhoz, hogy enteriőr-korszakos képeire felfigyeljenek az intimitást kedvelő, csendes áhítatra hajlamos magyar polgárok, s olyan tehetséges követői legyenek, mint Czóbel Béla, vagy mások mellett Martyn Ferenc is" - mondta Horváth János.
A művészettörténész örömének adott hangot, hogy Pécsen egy időben, egymástól nem messze látható Munkácsy Mihály trilógiája, valamint a tanítvány Rippl-Rónai alkotásai.
Rippl-Rónai József: Modelljeim kaposvári kertemben (1913)
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Aki teheti, ne most menjen...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Jelentős lehűlés érkezik, visszaesik...
- Fehérre festik a síneket a pécsi...
- Orbán Viktor: a kormányoldal...
- Egy baranyai településen is időközi...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Heves zivatarok veszélyére...
- Lángoló családi házhoz rohantak a...
- Hatalmas tűz ütött ki Pécsett, a...