Rendbe tették a Vasas-belvárdi vízfolyás és a Karasica egyes szakaszait

2012. szeptember 19. szerda 12:10

Rendbe tették a Vasas-belvárdi vízfolyás és a Karasica egyes szakaszait

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság mintegy 19 km hosszban rendezte a Karasica és a Vasas-belvárdi vízfolyás eddig még ki nem épített szakaszait.

A fejlesztés kiemelt fontosságú, hiszen a 2010-es évben ezeken a szakaszokon jelentős elöntések voltak, pl.: Szederkény belterületén, az 57-es főút mellett. A beruházás összesen 469,5 millió forintos európai uniós támogatásból valósult meg.

A projekt a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) működési területén lévő két vízfolyás átfogó rendezését irányozta elő az eddig még ki nem épített szakaszokon.

A pályázat keretein belül megvalósult fejlesztés alapvetően két célt szolgált:
- Az érintett belterületi szakaszokon az elsődleges cél az árvízi biztonság növelése, az emberi élet és a vagyontárgyak megóvása volt, még
- a külterületi szakaszokon, a megfelelő árvízi biztonság garantálása mellett a másik fő cél a vízfolyások ökológiai állapotának javítás volt.

Az utóbb időszakban regisztrált kárbejelentések azt igazolták, hogy a Karasica a szederkényi és kátolyi belterületi részeken 2-3 éves rendszerességgel okoz árvízi elöntéseket. Ennek oka, hogy mind a Karasica vízfolyás, mind a Vasas-belvárdi vízfolyás, rendezéssel érintett szakasza a vízkárok kialakulását tekintve a legveszélyesebb területen található, az elmúlt időszakban ezen szakaszok forráshiány miatt nem kerültek rendezésre.

Továbbá a klimatikus viszonyok egyre szélsőségesebbé válása, a csapadékok egyenetlen eloszlása egyre gyakrabban eredményezett rekord méretű vízhozamokat, ahogy ez a közelmúltban is tapasztalható volt. A Karasicán Kátolynál 2010. június 2-án megdőlt az eddig mért legnagyobb vízállás 21 cm-el jelentős elöntéseket okozva.

A vízfolyásokon a beruházás keretein belül a feliszapolódás miatt mederkotrási munka került kivitelezésre, illetve a túlzott benőttség miatt növényirtási munkák folytak. Kiemelten fontos, hogy a beruházás eredményeképpen az érintett medrek gépi eszközökkel is fenntarthatók és jobb feltételekkel képesek levezetni a nagyvízi vízhozamokat, az érkező csapadékvizet.

Jelen projekt keretei között megvalósult beruházással az érintett hat település: Szederkény, Máriakéménd, Kátoly, Belvárdgyula, Olasz, Hásságy árvízi biztonsága nagymértékben javult.

A projekt az Európai Unió támogatásával az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Fotó: időkép.hu