Rendbe tennék Tüskésrétet
2011. április 22. péntek 10:50
A SUFALNET4EU program keretében megvalósuló pécsi Tüskésrét újrahasznosítása projekt kapcsán került sor április 21-én arra a találkozóra, melyen a projektet irányító külföldi partner (Noord-Brabant tartomány, NL), a projektben résztvevő partnerek delegációja (Campania tartomány, IT; Oldham városa, UK; Afvalzorg szervezet, NL), a Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (DDKÖVIZIG), mint a projekt helyi vezetője és a város vezetői egyeztettek egymással.
Az INTERREG IVC program részét képező SUFALNET4EU 15 európai projektje közé a DDKÖVIZIG a pécsi Tüskésrét újrahasznosításával pályázott. A SufalNet4EU program célja a legjobb gyakorlatok, módszertanok felkutatása a felhagyott felszíni hulladéklerakók rekultivációját, jóléti hasznosítását illetően.
Az INTERREG IVC EU program a holland Noord-Brabanti Régió vezető partner irányítása alatt 15 európai résztvevővel indult 2010. év elején. A program 2011 novemberében fejeződik be, és ezt követően megtörténik a megvalósításra javasolt projektek kiválasztása is a 15 projekt közül. A projektben való részvétel lehetőséget biztosít arra, hogy a Tüskésrét hasznosítása bekerüljön a kiválasztott és az EU által finanszírozásra javasolt projektek körébe.
A Tüskésrét-projekttel a város szívében fekvő, mintegy 400 ha kiterjedésű terület átfogó, komplex, fenntartható fejlesztése valósulhat meg. A projekt kidolgozása során számos szempontot kell figyelembe venni: a környezetvédelmi, műszaki, gazdasági és társadalmi igényeket, valamint a környezetvédelmi, városi, lakossági érdekeket és az erőmű szempontjai is meghatározóak a terület rehabilitációja miatt.
A fejlesztés magába foglalja a Tüskésrét környezetvédelmi rehabilitációját, azaz a zagytereinek lefedését/rekultivációját, fokozott figyelemmel a felszín alatti vízkészletek és Pécs város ellátásában kiemelt jelentőségű ivóvízbázis védelmére, ugyanakkor lehetővé téve a későbbi, távlati fejlesztéseket.
A fejlesztés fenntarthatósága kiemelt szempont, a tájrendezéssel és a tervezett tó létesítésével a kialakuló természeti folyamatok a környezeti állapot, a felszín alatti vizek minőségének folyamatos javulását eredményezik. A tervezett funkciók megvalósítása pedig biztosíthatja a térség környezeti, gazdasági és társadalmi szempontú fenntarthatóságát.
Cél, hogy a terület újra aktív használatba kerülhessen, a köz javát szolgálva, így a tervek szerint a terület alkalmas lesz a lakosság rekreációs lehetőségeinek növelésére.
A projekt megvalósításával - amelyről a jövőben lesz majd döntés - Pécs és a térség évtizedekre/évszázadokra meghatározó arculatot kap, egyben mód nyílik a hosszabb távú, a város életében jelentős környezet-, környezet-egészségügy és közérzetjavító, jóléti és gazdasági, valamint munkahelyteremtő fejlesztések, beruházások megvalósítására is.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kocsis Máté: lejárató kampány az...
- Készülhetnek a dunaszekcsői...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Pécsi áruházban is dedikált a magát...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Napról napra csökken a Duna...
- Juhász Dorka olasz bajnok lett a...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...