Régiók az energia-takarékosságért a VIS NOVA projektben

2012. október 01. hétfő 17:54


Sajtóközlemény.


A VIS NOVA projekt a CENTRAL EUROPE Programon keresztül, az ERDF-el közös finanszírozásban valósul meg.

Az energia-hatékonyság növelése és az energia-takarékosság érdekében öt régió, Észak-Szászország/Düben Heath (Németország), Schwäbisch Hall (Németország), Tulln (Ausztria), Małopolska (Lengyelország) és a Dél-Dunántúl (Magyarország) összefogott, hogy közösen valósítsák meg a VIS NOVA projektet, melynek célja hatékony fenntartható energia megoldások létrehozása és fejlesztése a vidéki régiókban.

A négy közép-európai ország öt régióját képviselő partnerek tudás- és tapasztalatcsere útján igyekeznek elérni céljaikat, valamint azáltal, hogy az energiatermelésben érdekelt regionális szervezeteket az intelligens energia megoldások, és a különféle megújuló energiaforrások kombinálása terén végzett úttörő munkában való részvételére ösztönzik. Ezért minden partner-régió rendszeres, lokális szintű Helyi Támogatócsoport-találkozókra, valamint nemzetek közötti nyitott konferenciákra hívja a kulcsszereplőket.

Eddig három VIS NOVA partnertalálkozó zajlott le. Az első Lipcsében, Németországban került megrendezésre. A németországi Bad Dueben adott otthont a második találkozónak, amely során a projekt hivatalosan is megnyitásra került. Pécs - magyarországi város - volt a VIS NOVA projektpartnerek harmadik találkozójának színhelye. Egyfajta hagyománya alakult ki a megújuló energiák használatáról nevezetes helyekre tett üzemlátogatásoknak. Bad Dueben városában a találkozó résztvevői biomassza-erőművet kerestek fel, amely kukoricából, vagy más terményekből származó hulladékot használ fel energia előállításához. Pécs, e gyönyörű történelmi magyar város bemutatta hatalmas, pellettel és szalmával fűtött, korábban szénerőműként működő biomassza-erőművét.

A következő konferencia helyszíne a lengyelországi Gorlice lesz. Gorlice megye számára a VIS NOVA hatékony és innovatív energia-gazdálkodást jelent. A régióban található középiskolákban intelligens energia-technológiák kerülnek majd bevezetésre. A gorlicebeli Ignacy Łukasiewicz 1. Számú Iskola innovatív rendszere csökkenteni fogja az energia-felhasználást és így az épület fenntartásának költségeit is. A projekt részeként felszerelésre kerülnek energiatakarékos lámpák és a világítást automatikusan vezérlő fényerősség-érzékelők, hőmérséklet-érzékelők, biztonsági riasztó- és tűzvédelmi rendszerek, valamint egy bemutató tanterem, ahol a tanulók hozzáférhetnek az energia-vezérlő rendszerhez, és így a gyakorlatban sajátíthatják el az elektromos- vagy hőenergia hatékony használatát. A konferencia szervezőinek reményei szerint ez a találkozó, azon túl, hogy lehetőséget teremt a megújuló energiák fejlesztését érintő általános nézőpontok bemutatására, jó alkalom lesz arra, is, hogy megmutassák Gorlice és az egész régió legnagyobb értékeit.

Az október 4-én tartandó konferencián 4 előadásra kerül sor, az előadók: Tomasz Pyszczek és Marcin Stelmach az „Architektura pasywna" cégtől, az osztrák CERE partner képviselői, dr. Zdzisła Ząber, Adam Grenda - Laszki közösség tisztviselője, valamint a GLOBEnergia magazin képviselői. Az október 5.-n tartott belső megbeszélés során a partnerek megvitatják a projekt következő lépéseit, és megfogalmazzák az egyik mérföldkő, a Nemzetek Közötti Fenntartható Energiastratégia koncepcióját.

A VIS NOVA projektről további információ a következő weboldalon található: www.vis-nova.eu


(X)