Prezentációkat adott közre a Wildhorse uránércbánya-ügyben

2012. szeptember 19. szerda 11:06

A Wildhorse Energy Hungary Kft. tájékoztató kampányt indított a közelmúltban, hogy bemutassák az uránbányászat újraindításának folyamatát. A szeptember 18-ai (sorrendben második) lakossági tájékoztatón bemutatott ábrák és a kapcsolódó magyarázatok az alábbiakban olvashatók, tekinthetők meg.

 

 

 

 

Engedélyezés

A bányanyitást megelőző bürokratikus eljárás hosszú és körülményes folyamat, amely során számos független ellenőrző hatóság vizsgálja a majdani termelés lehetséges hatásait és következményeit. Összesen félszáznál is több engedélyre és hozzájárulásra van szükség tucatnyi hatóságtól, hogy megkezdődhessen a munka.

A folyamatban leginkább érintett szerv a bányakapitányság és a zöldhatóság, akik külön-külön adnak engedélyt minden felszíni és felszín alatti létesítményre és technológiára, beleértve többek között a kutatófúrásokat is. A létesítmények esetében lényeges szempont, hogy a használatba vételük is engedélyhez kötött, vagyis a munka csak akkor kezdődhet meg, ha a bányakapitányság meggyőződött arról, hogy építési engedélyekben lefektetett kritériumok maradéktalanul teljesültek.
Kiemelten fontosak a különféle környezetvédelmi engedélyezési eljárások,az érintett hatóság a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség.

A bányavállalkozó részletes hatástanulmányt készít a lehetséges következményekről, amely alapján a zöldhatóság engedélyezheti a tevékenységet. Külön hozzájárulás kell a monitoring kutakhoz, a szennyvízelvezetéshez vagy éppen a vízvezeték bekötéséhez is. Ezen túl a szakemberek természetesen sugárvédelmi szempontból is vizsgálatokat végeznek.

A bánya működése csak akkor kezdődhet meg, ha valamennyi érintett hatóság erre áldását adja és minden, jogszabályban előírt feltétel pontosan teljesült.

 

Bányaterületes térkép és földtani metszet

A Wildhorse Energy kutatási területe határos a Mecsek-Öko Zrt. kezelésében levő egykori bányatelkekkel. Látható, hogy a tervezett lejtakna nyomvonala nagyrészt az egykori bányaterületeken halad keresztül. A kitermelés csupán a város északnyugati régiójában nyúlik be Pécs alá.

A geológiai metszeten viszont jól látható, hogy a 700-900 méteres mélységben meghúzódó uránérc-előfordulás semmilyen kapcsolatban nincs a felszínnel. Az érces réteg és a felszínhez közeli vízadók között több száz méter vastagságú, vízzáró rétegek húzódnak. Ezek szilárdsága, kedvező tulajdonságai egyrészt megakadályozzák a visszatömedékelt és az elhagyott járatok megsüllyedését, másrészt a felszíni vizek leszivárgását és szennyeződését.