Pécsi adományokkal segítenek a kárpátaljai magyaroknak
2014. október 14. kedd 13:02
A Rákóczi Szövetség Pécsi Tudományegyetemen működő szervezete az elmúlt hónapban gyűjtést rendezett a Kárpátalján élő magyar közösségek megsegítése céljából.
A szövetség szerint a háborús veszélyzónákból menekülő ukrán lakosokat nagy számban telepítik be magyarlakta falvakba, városokba, ami zavargásokhoz, etnikai feszültségekhez vezetett az elmúlt időszakban.
A hirtelen megnőtt lakosságszám élelmiszerhiányhoz és a fogyasztói árak ugrásszerű drágulásához vezetett: néhány helyen a hús ára például háromszorosa a budapestinek. Az ukrán kormány nyáron jelentette be, hogy 3 milliárd dollárt költ idén hadseregének fejlesztésére, amit a nyugati régióktól vonnak el.
Kárpátalján ennek következtében tovább nehezedett a gazdasági helyzet, ami különösen hátrányosan érinti a magyar nyelvű iskolákat, hiszen a pénzelvonás náluk fokozottan jelentkezett. A családok helyzetét pedig tovább súlyosbítja, hogy a családfenntartó férfiakat, de a huszonéves fiúkat is sorozatosan hívják be az ukrán hadseregbe, ahonnan a Kelet-Ukrajnában kialakult frontra vezénylik őket.
A helyzet enyhítése érdekében a Rákóczi Szövetség Pécsi Tudományegyetemen működő szervezete az elmúlt hetekben tartós élelmiszereket, téli ruhákat, gyermekruhákat, magyar nyelvű tankönyveket és ifjúsági irodalmat, valamint taneszközöket gyűjtött. A pécsi egyetemisták felajánlásainak és önzetlen segítségének köszönhetően eddig több mázsa élelmiszer, ruha és több ezer tankönyv gyűlt össze.
Az október 16-ig még beérkező adományokat leltározzák, majd másnap egy teherautóval a rahói magyar általános iskolába szállítják.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...