Pécsett tart konferenciát az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

2011. április 27. szerda 21:43

Április 29-én, pénteken, Az energiaellátás biztonsága - Hogyan biztosítható az ellátás az EU-ban és a szomszédos országokban? címmel konferenciát rendez az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság és Pécs városa a Kodály Központban.

A rendezvényen meghívott európai uniós és magyar szakelőadók osztják meg nézeteiket arról, hogy az EU energiapolitikája hogyan segítheti elő a tagországok ellátásbiztonságát. A résztvevők kerekasztal-beszélgetés keretében vitatják meg továbbá az energiaügyi együttműködés kérdését mind az EU, mind pedig a szomszédos országok szemszögéből, valamint tárgyalnak az energiaügyi együttműködési eszközök javításának módjairól is.

A rendezvény több szempontból is időszerű, hiszen nemrégiben ért véget az Európai Bizottság nyilvános konzultációja az EU energiapolitikájának külső dimenziójáról, továbbá ez évben várható az energiapolitikáról szóló közlemény nyilvánosságra hozatala is.

A magyar EU-elnökség legfőbb prioritásai közé tartozik az egységes európai energiapiac létrehozása és a külső energiától való függés csökkentése. A Földközi-tenger térségének déli részében vagy a Japánban tapasztalt válsághelyzetek jelentős mértékben kihatnak az egész világ energiaellátásra, továbbá az EU földgáz- és olajellátását biztosító vezetékekről folyó tárgyalások bizonytalanságot szülnek az EU energiafüggésével kapcsolatban.

Az EGBSZ delegációja hivatalos útja alkalmával a pécsi biomassza erőműben is látogatást tesz, mely során a küldöttség tagjai a Pécsett alkalmazott technológiával és a helyi megújuló energiatermelési törekvésekkel ismerkednek meg. A PANNONPOWER által működtetett biomassza blokk Közép-Európa legnagyobb megújuló energián alapuló erőművének számít, mely jelentősen hozzájárul Magyarország és az Európai Unió energiafüggőségének csökkentéséhez.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) az Európai Unió konzultatív szerve. 1957-es alapítása óta szakértői tanácsokkal látja el a főbb uniós intézményeket (Európai Bizottság, az EU Tanácsa, Európai Parlament). Véleményt bocsát ki a javasolt európai jogszabályokról, illetve saját kezdeményezésű véleményt is készít azokkal a kérdésekkel kapcsolatban, amelyekkel tagjai meggyőződése szerint foglalkozni kell. Egyik legfontosabb feladata, hogy hídszerepet töltsön be az európai intézmények és az úgynevezett szervezett civil társadalom között.

Az EGSZB tagjai gazdasági, szociális és kulturális érdekek széles körét képviselik hazájukban. A 27 uniós tagállamból 344 tagja van (ötéves, megújítható mandátummal). Magyarországot 12 tag képviseli. A tagok három csoportba osztva végzik munkájukat, úgymint: Munkaadók, Munkavállalók és Egyéb érdekcsoportok (mezőgazdasági termelők, fogyasztók, környezetvédők, családok, civil szervezetek stb.). Így hozzák létre az EGSZB tagjai a hidat az EU és a tagállamokban működő civil társadalmi szervezetek között.

Forrás: Pécs MJV Polgármesteri Hivatala