Pécsett nem lesz több gazdabolt

2011. február 06. vasárnap 18:56

Pécsett nem lesz több gazdabolt
Továbbra is élénk az érdeklődés a termelők részéről a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége által kezdeményezett szociális bolthálózat iránt. Pécsett öt kisbolt szolgálja ki az elsősorban magyar árukat és termékeket vásárolni szándékozó vevőket, de a környező kistelepülések is felismerték a hálózatban rejlő lehetőségeket, így tovább bővülhet az ellátórendszer.

A baranyai megyeszékhelyen legutóbb több mint egy éve Kovácstelepen nyílt meg az ötödik szociális bolt, egyelőre azonban úgy tűnik, több nem fog, pedig a kormány és az agrárszövetség munkájának köszönhetően egyre nagyobb az érdeklődés az őstermelők és a kistelepülések részéről a programban való részvétel iránt.

A hálózat lényege, hogy az őstermelőtől közvetlenül a kiskereskedőkhöz jut az áru, kiiktatva a raktárakat, viszonteladókat és áruházakat, tehát a kereskedelmi láncolatban megszokott köztes szereplőket. A tagok - elvileg - csak magyar termékeket árulhat(ná)nak, ám az utóbbi időben egyre több külföldi márka jelenik meg a boltok polcain.

Miként működik a rendszer?

A szociális boltoknál a beszállítói és termelői kört a MAGOSZ határozza meg, ennek alapján a gazdaköri tagok elsőbbséget élveznek. A szervezet határozza meg - egyeztetve a termelőkkel - a beszállítási és azt a maximált árat, amelynél többért nem lehet értékesíteni a terméket. Folyamatos egyeztetés folyik a termelő és az üzlettulajdonos között az ár tekintetében, lényegében a MAGOSZ közvetíti a termelőket a hálózat tagjai felé és biztosítja az üzletek jó minőségű termékekkel való folyamatos ellátását.

Konrád Istvánné, a MAGOSZ tagozatvezetője és egyben az országos bolthálózat szervezője a Pécsi Újságnak azt mondta, hogy a termékpaletta bővítéséről egyeztetett nemrég Szigetváron negyvenhat település képviselőjével. A pozitív visszajelzések és a továbbra is fennálló érdeklődés következtében a bolthálózat mellett szerepet szánnak a gazda- és őstermelői piacoknak:

- A kis falvak, települések vezetői rájöttek, hogy ezzel javítani lehet az életszínvonalon, s mindez a munkahelyteremtés szempontjából sem mellékes, hiszen a program révén olyanoknak is munkát lehet biztosítani, akiknek egyébként nehéz lenne, vagy nem könnyű őket munkára fogni - fogalmazott Konrádné, aki hozzátette, hogy az állami szerepvállalás mellett elengedhetetlen a helyi önkormányzatok segítségnyújtása is.

Munkatársunk a cikk elkészítésekor a pécsi Rókus utcai gazdabolt árfekvését szemlézte.

Ottjártakor 195 forint volt a zacskós tej, 179 a kenyér kilója, a tojás darabjáért 28, míg a paradicsom kilójáért 875 forintot kellett leszurkolnia. Ezek az árak - talán az utóbbi kivételével - nem térnek el jelentős mértékben a máshol forgalmazott termékek árától, ami cáfolja azt a vélekedést, hogy a szociális boltok olcsóbbak lennének a többi elárusítóhelynél.



H. L. B. - Fotó: Kováts Judit