Pécsett eddig csak Sztálinról derült ki, hogy nem jó díszpolgárnak

2011. szeptember 22. csütörtök 19:24

Pécsett eddig csak Sztálinról derült ki, hogy nem jó díszpolgárnak

Mint ismert, szerdán a főváros képviselő-testülete úgy döntött, hogy megvonja a díszpolgári kitüntetést Kertész Ákos írótól, miután nagy felháborodást kiváltó írása miatt érdemtelenné vált a cím viselésére. Pécsett legutóbb 2010 márciusában hoztak ilyen döntést a városatyák, amikor Sztálint fosztották meg - 1947-ből datálódó - titulusától.

Országos felháborodást váltott ki Kertész Ákos író magyarságról alkotott véleménye, amely augusztus végén az Amerikai Népszava című online orgánumban jelent meg nyílt levél formájában. Az írás következményeként a fővárosi közgyűlés a minap visszavonta az írónak 2002-ben adományozott díszpolgári címét.

Pécsett sem kell messzire menni az időben ahhoz, hogy ilyen történetre bukkanjunk: tavaly márciusban ugyanis Sztálinnak 1947-ben adott eme titulusát vonta vissza a közgyűlés Nagy Csaba alpolgármester javaslatára. A szocialisták először komolytalan kampányfogásnak minősítették a Fidesz kezdeményezését, végül azonban a képviselők a javslatot megszavaztak.

Pécsett egyébként a rendszerváltás után 1991-ben adományoztak először díszpolgári kitüntetést, rögtön mindjárt három arra érdemes személynek is. A következő évben ketten kaptak elismerést, míg 1993-tól évente egy fő kapja meg a legmagasabb városi díjat.

A pécsi névsort böngészve kiderül, hogy sokan már az égben tevékenykednek szeretett városuk boldogulásáért (csak néhányukat megemlítve: Óriás Nándor jogász, Eck Imre, a Pécsi Balett alapítója, Pákolitz István író-költő és Toller László polgármester), míg az élők közül Ormos Mária történész, Tóth József, a PTE volt rektora, Bertók László költő, Lantos Ferenc festő, Andrásfalvy Bertalan néprajztudós és Mayer Mihály ma is tevékenyen vesznek részt a közéletben.

A díszpolgári cím adományozása esetén a kitüntetett díszpolgári oklevelet, „Pro Civitate" emlékérmet és 300 000 Ft pénzjutalmat vehet át Pécs polglármesterétől. A szabélyok szerint a kitüntetett személyt a város által rendezett hivatalos ünnepségekre meg kell hívni, részére az ünnepségeken megfelelő helyet kell biztosítani. Emellett díjtalanul látogathatja az önkormányzat által alapított művészeti és közművelődési intézmények rendezvényeit, a közgyűlés ülésein tanácskozási joggal részt vehet, felkérhető a várost képviselő delegáció tagjának. Halála esetén ingyenes díszsírhely illeti meg.

Képünkön: Bertók László költő, Pécs díszpolgára.

H. L. B.