Paráznak a pécsi trafikosok az egyre gyakoribb rablások miatt

2014. január 14. kedd 00:23

Paráznak a pécsi trafikosok az egyre gyakoribb rablások miatt

Az első trafikrablás Pécshez köthető, azóta pedig többször is megismétlődött az eset. Már a nemzeti dohányboltok megjelenésekor felvetődött a kérdés: mire jó ez a - mindent eltakaró - a külső dizájn?

Arra biztos, hogy a rablók bátorságot merítsenek belőle, hiszen senki nem lát be ezekbe az üzletekbe.

Alig két hete léptünk át 2014-be, azonban a trafikok ugyanolyan népszerű célpontjai  a rablásoknak, ha nem népszerűbbek, mint a tavalyi esztendőben.

A hírek szerint rövidesen változtatnak a dohányboltok kirakatát illető szabályozáson. Úgy tudjuk, enyhíteni fognak a dohányboltok kirakataira vonatkozó törvényeken a sorozatos rablások miatt. (A júliusi trafiknyitások óta ugyanis ötvenegy dohányboltot raboltak ki, és mindössze huszonhárom rablót fogtak el.)

Hétfőn egy budapesti trafikot raboltak ki késsel, fényes nappal, de már Pécsen is több esetben kérték az alkalmazottaktól a bevételt, nem túl barátságos módon.

Egyébként pedig lassan már minden napra jut egy vagy két trafikrablás az országban.

Munkatársunk több pécsi dohányboltosnál is érdeklődött, hogyan látják a helyzetet. A legtöbb helyen azt mondták, ők is hallottak arról, hogy leveszik a borítást és átlátható felület lesz az üzletek kirakata, de biztosat még nem tudnak. Többen azt mondták, egy pécsi trafik "önhatalmúlag" már meg is lépte ezt az átalakítást.

- Hiába van kamera, így, hogy nem lát be senki a boltba, sokkal bátrabban bejönnek, így könnyű célpontot jelentünk a rablóknak - mondta kollégánknak egy pécsi trafikos.

Felmerül a kérdés, mi a fontosabb? A fiatalok védelme, amire hivatkozva elrendelték a jelenleg is érvényes kötelező design-t, vagy a dohányboltban dolgozóké? Azok a gyerekek, akik nem mehetnek be a dohányboltba, mondják a trafikosok, attól még otthon, vagy akár a televízióban is találkozhatnak cigarettával, "ezért hát semmi értelme a megkötésnek".

A sötétített fóliáktól tehát a trafikosok is szívesen megszabadulnának.

- Persze, hogy várjuk, mikor kerülhet már le. A napokban kérdeztem a főnökömet, ő még nem tudott biztosat mondani ezzel kapcsolatban. Mindenesetre nagyobb biztonságban érezném magam - árulta el egy belvárosi trafik eladója.

A legtöbb belvárosi trafikban, ahol érdeklődtünk, volt ugyan vészgomb, de a dohányboltok dolgozói ettől sem érzik nagyobb biztonságban magukat. Egyes üzletekben annyira feltűnő lenne elérni a segélyhívó eszközt, hogy nincs az a rabló, aki ne venné észre, miben mesterkedik az eladó.

Az egyik trafikos munkatársunknak azt mondta, elődje azért mondott fel, mert a sok rablás megrémítette.

- Nem lehet úgy dolgozni, ha közben fél az ember. Persze nem csak dohányboltokat szoktak kirabolni, ez bárhol megeshet. Az meg, hogy gázspray-t használjak egy ilyen kis helyiségben, esélytelen.

Légrádi Petra, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. szóvivője korábban azt nyilatkozta:  a cél az, hogy "az arculatot úgy módosítsák, hogy az a törvénynek megfeleljen". 

Munkatársunk nála is érdeklődött az esetleges változtatásokról. 

- Nem mi vagyunk a jogalkotó, mi csak javaslatot tehetünk a témában, amelyre már sort is kerítettünk. Erről nem szeretnék elárulni részleteket, csak akkor hozzuk nyilvánosságra a részleteket, ha megtörtént a változtatás - mondta a Pécsi Újságnak.

A biztonsági rendszerekkel kapcsolatban hozzátette, "nincs egységes szabályozás, ez a trafiktulajdonosok döntése" - azaz hogy legyen-e pánikgomb, üvegablak illetve kamera az üzletében, vagy sem.

 

Horváth Patrícia