Pár ezer forint ki a zsebből

2011. február 01. kedd 18:57

Pár ezer forint ki a zsebből
Az újév kezdete szokás szerint a megszokott áremelések ideje, ez alól az idei esztendő sem volt kivétel. Gyakorlatilag az összes közüzemi tarifa emelkedett pár száz forinttal, ami azt jelenti, hogy havi szinten néhány ezer forinttal kell többet fizetnünk az alapszolgáltatásokért. Körképünkben annak jártunk utána, hogy egy átlagos családnak mennyivel kerül többe a megélhetés jelenleg, mint az elmúlt évben.

A pécsi képviselő-testület az idei első összejövetelén döntött a távhődíj nettó 3,4 százalékos emeléséről, miután - némi késéssel ugyan, de - megérkezett a Magyar Energia Hivatal jóváhagyása a szolgáltató által kért, ilyen nagyságú emelési kérelemre. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos kétszobás lakás fűtése és melegvíz-kiadása bruttó 490 forinttal kerül többe a lakók számára. Egy ilyen ötven négyzetméteres otthon fűtése évente eddig 120 ezer forintba került.

A távhő áránál jóval magasabb, nyolc-nyolc százalékos drágulás látható a víz- és szemétszállítási díj esetében. A hulladékszállítás, valamint a lakossági víz- és csatornadíj nyolc százalékos emelése azt jelenti, hogy az utóbbi esetében 54 forinttal kell többet fizetnünk a szolgáltatás eddigi 676 forintos köbméterenkénti tarifájánál.  (A BIOKOM Környezetgazdálkodási Kft. január elsejétől esedékes díjairól bővebb információ található itt.)

Az év első napjától egységessé vált a települési kommunális folyékonyhulladék kezelésével kapcsolatos díjrendszer: Pécs közműves csatornahálózattal ellátott területén igénye vett szolgáltatás esetén és azokon a településrészeken, ahol még nem épült ki a közműves csatornarendszer, az ingatlanon elhasznált és kiszámlázott ivóvíz-fogyasztás képezi a szolgáltatás díjának alapját.

A kéményseprő-ipari szolgáltatás bruttó értéke pedig 5,5 százalékkal terheli meg az érintettek pénztárcáját (azaz az eddigi nettó 2430 Ft/óra rezsióradíj az emelést követően nettó 2564 forint óránként).

Jó hír ellenben, hogy a városi tömegközlekedés tarifái egyelőre nem emelkedtek, egy buszjegy ára továbbra is 220 forintot, míg egy teljes értékű összvonalas bérlet 6060 forintot kóstál. Mindemellett érzékelhető, hogy a városi szolgáltató cégek az országos átlagnál kisebb mértékű emeléshez folyamodtak, elsősorban a városvezetéssel folytatott egyeztetéseknek köszönhetően, noha a közszolgáltatások díjai így is meghaladják a tervezett infláció mértékét.


Képünk illusztráció.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva