Nincsenek oda az új szabályokért a baranyai nemzetiségek, de regisztrációra buzdítanak
2014. február 27. csütörtök 16:20

Nem örülnek az új választójogi törvény előírásainak a Baranyában élő nemzetiségek. Mint azt a német, valamint a cigány önkormányzat vezetői érdeklődésünkre elmondták, ennek ellenére azt kérik a nemzetiségek tagjaitól, a kisebbségek jelöltjére szavazzanak az országos pártlisták helyett. Akár több, megyénkből származó politikus is mandátumhoz juthat így.
Két hónapja zajlik a nemzetiségek regisztrációja a választásra. Ismert, a kisebbségekhez tartozó polgárok egy nyomtatványon keresztül nyilatkozhatnak arról, hogy az áprilisi választásra kérik-e felvételüket a névjegyzékbe. Ebben az esetben ugyanis az egyéni jelöltek mellett a nemzetiségi listára is leadhatják voksukat - az országos pártlistára viszont nem szavazhatnak.
Hegedűs István, a Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a Pécsi Újság.hu megkeresésére azt mondta, „faramuci helyzet" állt elő az új választási szabályokkal.
- Azt gondolom, hogy a nemzetiségeket jogfosztás érte, hiszen regisztráció esetén a pártlistára nem szavazhatnak. Ez nyilván megosztja a cigány társadalmat, akárcsak a többi kisebbség tagjait - fejtette ki véleményét.
Leszögezte azonban, nemrég egyeztetést folytattak az Országos Roma Önkormányzatban és a megbeszélések eredményeként minden cigány embert arra buzdítanak, hogy regisztrálja magát a nemzetiségi választásra.
A roma nemzetiség listája (melyet a többi kisebbséghez hasonlóan az országos önkormányzatuk állított össze) elkészült, melyen egy baranyai illetőségű jelölt az előkelő második helyen szerepel. Hogy kiről van szó, Hegedűs egyelőre nem akarta elárulni.
A romákhoz hasonlóan viszonyulnak a választási rendszerhez a baranyai németek. Schmidt Zoltán, a Baranya Megyei Német Önkormányzat alelnöke munkatársunkkal azt közölte, „sokan felháborodtak a szabályozás miatt".
- Mi is ebben az országban élünk, itt adózunk, mégsem szavazhatunk pártlistára. Ezzel szemben - nem akarom megbántani őket, de - a határon túli magyarok akár több ezer kilométeres távolságból is voksolhatnak az itteni pártokra - fogalmazott.
Mindenesetre akár tetszik az előírás, akár nem, a németek már a kezdetektől fogva úgy álltak a kérdéshez, ha már adott a lehetőség, akkor megpróbálnak élni is vele.
- Egyelőre nem lehet tudni, hogy az egyes településekre lebontva hogyan állunk, de az országos adatok már ismertek és aligha mondható rózsásnak a helyzet. A legfrissebb számok szerint ugyanis nagyjából háromezer német küldte vissza a papírokat és közülük csak ezernyolcszázan döntöttek úgy, hogy a nemzetiségi listát választják - mondta Schmidt Zoltán. Ő úgy kalkulál, hogy országosan huszonnégyezer szavazat szükséges ahhoz, hogy legalább egyetlen német nemzetiségű képviselő tagja legyen a következő parlamentnek.
Mint megtudtuk, a németek országos listáját a baranyai (egészen pontosan borjádi) származású Heinek Ottó vezeti, de rajta kívül öt további, megyénkben élő képviselő is felkerült a listára. Közülük a legelőkelőbb pozícióba a harmadik helyen lévő Englenderné Hock Ibolya, a Koch Valéria Általános Iskola igazgatója került.
Palotás P.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...