Nem örülnek a pécsi lánglovagok a szándékosan téves riasztásoknak

2012. szeptember 28. péntek 14:24

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az általános tűzvédelmi szabályok megsértéséről, valamint a szándékosan megtévesztő jelzések következményeiről szóló közleményt juttatott el szerkesztőségünkhoz.

"Az elmúlt időszakban több esetben riasztották a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltó egységeit olyan tűzesetekhez, ahol kertben hulladékot égettek és az általános tűzvédelmi szabályok be nem tartása, az időjárási viszonyok (pl: szél) figyelmen kívül hagyása miatt a tűz át terjedt a szomszédos ingatlanra, vagy mezőgazdasági területre ezzel jelentős anyagi kárt okozva.

Általános tűzvédelmi szabály, hogy szabadban tüzet gyújtani csak úgy lehet, hogy az a környezetre tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen, a tüzet őrizetlenül hagyni nem lehet. Veszély esetén, vagy ha arra már nincs szükség, a tüzet azonnal el kell oltani.

Szabadban a tűzgyújtás helyszínén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.

Amennyiben a tűzvédelmi előírások megszegése tüzet idéz elő a tűzvédelmi hatóság 100 000, Ft-tól 1 000 000 Ft-ig terjedő tűzvédelmi bírságot szab ki az elkövetővel szemben.
Ha az oltási tevékenységben a tűzoltóság beavatkozása is szükséges, akkor a bírság összege 200 000-től 3 000 000 Ft-ig terjedhet.

A beérkező tűzjelzések közül 2012. évben eddig kilenc alkalommal bizonyosodott be, hogy a telefonáló részéről szándékosan megtévesztő jelzés volt. Ezekben az esetekben a tűzoltók helyszínre történő vonulása egyrészt felesleges költségeket eredményez, másrészt késleltetheti a ténylegesen bekövetkezett tűzesethez való kiérkezést, ami akár tragédiához is vezethet.

Hasonlóan felelőtlen magatartás, amikor egyes polgárok szórakozásból telefonálnak az igazgatóság műveletirányító ügyeletére. Ezekben az esetekben a telefonálók soha nem szólnak bele a telefonba, viszont hívásaikat többször megismétlik akadályoztatva az ügyeletesek napi munkáját.

Vélhetően a betelefonálók nem is sejtik, hogy valamennyi szándékosan megtévesztő jelzés, vagy „néma" telefonhívást követően az igazgatóság rendőrségi feljelentést tesz. A megyei főügyeleten valamennyi hívószám - még a telefonfülkéhez tartozó is - rögzítésre kerül, amely segíti az ilyen felelőtlen, meggondolatlan emberek felderítését, felelősségre vonását.

Mindannyiunk érdeke, hogy a katasztrófavédelem gyorsan, és hatékonyan tudja az élet - és vagyonbiztonság érdekében a feladatait ellátni.

Felhívjuk minden állampolgár figyelmét a jogkövető magatartásra és megelőző gondolkodásmódra, hogy az emberi tragédiák, károkozások és felelősségre vonások megelőzhetőek, elkerülhetőek legyenek."