Nem hisz benne az öreg bányász, hogy újra lehetne kezdeni a Mecsekben a munkát
2014. február 25. kedd 18:30

A Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) - ahogyan tavaly, idén is - az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) előtt tüntetett január végén a két évvel ezelőtt megszüntetett járandóságaik és elvett jogaik visszavétele érdekében. Pernecker László, a szakszervezet nyugdíjas-választmányának vezetője szerint nem engednek követeléseikből. A szakember ugyanakkor elmondta azt is, hogy ő személy szerint "nevetségesnek" tartja a szénbányák újranyitásához fűzött - szerinte túlzott - kormányzati reményeket.
Idén is demonstrált a BDSZ az EMMI székháza előtt a két évvel ezelőtt módosított, a bányászokat hátrányosan érintő kormányrendelet ellen. A bányászok, noha a demonstráción petíciót nem nyújtottak át az illetékeseknek - mert már tavaly sem kaptak választ felvetéseikre -, követeléseikből továbbra sem engednek.
Pernecker László, a Mecseki Bányászok Szakszervezetének elnöke, a BDSZ nyugdíjas-választmányának vezetője a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, főleg három területen igyekeznek segítséget nyújtani a kormányrendelet módosítása miatt hátrányt szenvedő bányászoknak.
- Nem mondunk le a szénkülfejtéses bányatérségben dolgozók 30 év után járó szakmai nyugdíjáról, és a föld alatt dolgozó bányászoknak kedvező nyugdíjátlag-számításról, valamint a rokkantsági járulékok újbóli megemeléséről sem.
A korábbi, 150/1991-es kormányrendelet lehetővé tette, hogy harminc év után nyugdíjba mehettek a szénkülfejtéses bányatérségben, meghatározott munkakörökben, folyamatosan dolgozó bányászok. Az ő egészségüket ugyanis nagy mértékben károsította a több száz méteres nyílt térségben, embertelen körülmények között végzett munka. A kedvező nyugdíjátlag-számítás lényege pedig az, hogy akik minimum 15 évet ledolgoztak már, de nyugdíjuk alacsonyabb az átlagos bányásznyugdíjnál, megkapták az átlagot. A harmadik pont azokat a bányászokat érinti, akik elveszítettek 120-130 ezer forintot juttatást, miután az őket felülvizsgáló orvosi bizottság egészségügyileg alkalmasnak ítélte őket további munkára, de ennek ellenére már nem képesek nehéz, folyamatos munkavégzésre. Ez a probléma Baranya megyében 2500-3000 embert érint.
Pernecker László ugyanakkor "nevetségesnek és kampányfogásnak" tartja azokat az elképzeléseket, amelyek a szénbányászat újjáélesztését célozzák - itt, Baranyában is.
- Egyrészt a régi bányák megtisztítása, kitakarítása óriási munka lenne, másrészt az évtizedek alatt végbement kőzetnyomás következtében talán nem is lehetne újranyitni azokat. Azt a bányakultúrát, ami a térségünkben mintegy kétszázötven év alatt alakult ki folyamatosan, nem lehet tíz év alatt újjáéleszteni. Az elméleti ismereteket ugyan el lehet sajátítani, de a gyakorlati oktatás megvalósíthatatlan a jelenleg is meglévő bányákban - fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Képünk illusztráció.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...