Nagy sikere van a Nyolcak-kiállításnak Pécsen

2011. február 08. kedd 17:41

Nagy sikere van a Nyolcak festőcsoport centenáriumi kiállításának Pécsen: a tárlatot december 10. és január 31. között több mint hat és fél ezren látták.

A Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága az MTI megkeresésére kedden azt közölte, hogy a kiállítás iránti érdeklődés hasonló a tavaly augusztus és október között rendezett Bauhaus-tárlatéhoz, a különbség csak az, hogy ezt az eredményt a turisztikai szempontból sokkal kedvezőtlenebb téli időszakban érte el.

"A Nyolcak remekeinek helyet adó Modern Magyar Képtárat december és január között négyszer annyian keresték fel, mint a szintén népszerű Vasarely Múzeumot" - tették hozzá.

A Nyolcak-kiállítás szervezői arra számítanak, hogy tavasszal nagyságrendekkel nő az érdeklődők száma, ezért szeretnék elérni a tárlat eredetileg március 27-ig szóló időtartamának meghosszabbítását. Ezzel kapcsolatban több részletet azonban nem árultak el.

Közölték viszont, hogy februártól látogatói igény alapján nemcsak előzetes bejelentésre, hanem fix időpontokban, keddenként 14 órakor és szombatonként 10 órakor is biztosítanak tárlatvezetést.

A Cézanne és Matisse bűvöletében - A Nyolcak című kiállítás a 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program kiemelt eseménye. Célja a Nyolcak festőcsoport - Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos - munkásságának átfogó bemutatása, valamint az őket inspiráló vagy éppen velük párhuzamos európai törekvések felvillantása. Ennek köszönhetően láthat a közönség remekműveket Cézanne, Matisse, Picasso, Dufy, Vlaminck és Kokoschka életművéből.

A 20 milliárd forintra biztosított kiállítás anyaga mintegy félezer alkotásból áll, melyeket 80 köz- és magángyűjteményből, köztük Németország, Franciaország és Anglia legjelentősebb múzeumaiból válogattak.

A Nyolcak a XX. század első éveiben elsősorban a francia modern művészettől megigézve teremtették meg önálló festői stílusukat. 1909-ben rendezett budapesti kiállításuk fordulópontot jelentett a magyar művészet történetében: elsőként állt a közönség elé egy olyan fiatal művészcsoport, amelynek munkássága szervesen illeszkedett a legmodernebb nemzetközi irányzatokhoz.

Tagjait a fauvizmus, Matisse alkotásai mellett leginkább Cézanne művészete inspirálta, fejlődésük idővel az oldott, erős színeket használó festői megoldásoktól egyfajta klasszicizáló monumentalitásig ívelt. Mindössze három korabeli kiállításukat magas színvonalú kulturális rendezvények kísérték olyan művészek és gondolkodók aktív részvételével, mint Ady Endre, Bartók Béla, Kodály Zoltán és mások mellett Lukács György.

A pécsi tárlat a centenáriumát ünneplő Nyolcak csoport három egykori budapesti kiállítását szeretné rekonstruálni, kiegészítve a tagok 1910 körül készült alkotásainak reprezentatív válogatásával.

(mti)