Nagy Emil: Drága lesz a pécsieknek is az új panelprogram, a költség kétharmada az övék

2014. február 19. szerda 23:57

Nagy Emil: Drága lesz a pécsieknek is az új panelprogram, a költség kétharmada az övék

Egyelőre keveset lehet tudni a tervek szerint márciusban induló Panel 3 programról. Nagy Emil, a megyei lakásszövetkezet elnöke hírportálunknak azt mondta, "várhatóan több lehetősége is lesz a lakóközösségeknek az önrész előteremtésére". Akár az is előfordulhat, hogy a helyi adókra szánt pénzt korszerűsítésre fordíthatják. 

Nagy az érdeklődés a harmadik panelprogram iránt, ám a Pécsi Újsághoz eljutott lakossági panaszok szerint a társasházakban élők egyelőre hiába is keresik fel a közös képviselőket, a részletekkel kapcsolatban sok a bizonytalanság.

- Sajnos valóban keveset lehet még tudni a programról, a pályázatokat várhatóan márciusban írják ki - erősítette meg Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Baranya Megyei Szövetsége (LAKTÁSZ) elnöke. - Annyi bizonyos, hogy a bírálók a komplexitásra helyezik majd a hangsúlyt, azaz egy olyan lakóépület nagyobb eséllyel pályázik a támogatásra, ahol nem csak egyszerűen a nyílászárókat cserélnék le, hanem például korszerűsítenék a fűtési rendszert és szigetelnek is - tette hozzá.

A szövetkezeti vezető a finanszírozásra vonatkozó kérdésünkre elmondta, a tervek szerint az állam a költségek egyharmadát fedezi majd - azaz a lakóközösségeknek alaposan a zsebükbe kell nyúlniuk.

- A fennmaradó, várhatóan több millió forintos költséget elsősorban hitelből fedezhetik a tulajdonosok. A program finanszírozásában tudomásom szerint az önkormányzatok is részt vesznek, a minisztériumban korábban arra hivatkoztak, hogy miután az állam átvállalta a teljes adósságot, a településeknek lehetőségük nyílik a házak támogatására.

Nagy Emil úgy véli, az önerő előteremtése során akadhatnak problémák, még annak ellenére is, hogy már napjainkban is elérhetőek kedvező támogatási konstrukciók.

- Erősen kérdéses, hogy a lakóközösségek miként élnek majd ezekkel a lehetőségekkel. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, az emberek nehezen ugranak bele újabb hitelekbe az elmúlt évek rossz tapasztalatai miatt. Éppen ezért a pécsi önkormányzathoz azzal a kéréssel fordultunk, hogy ha pénzbeli támogatással nem is tudnak segíteni, a társasházak a helyi adókból legalább leírhassák a felújításra költött pénzt. Azaz: annyival kevesebb adót kelljen befizetni, amennyit a ház korszerűsítésére költöttek - vázolta az elképzeléseket.

A javaslattal kapcsolatban megegyezés még nem született, de tavasszal folytatódnak a megbeszélések.

Palotás P.