Munkában a kullancsok
2010. augusztus 28. szombat 19:57

Súlyos következményei lehetnek annak, ha egy nyár végi, ősz eleji erdei kirándulás során vagy éppen a kertben ránk akaszkodik egy kullancs. A parazitától ugyanis több, komoly betegséggel járó vírust kaphatunk, mint például az akár maradandó bénulást okozó vírusos agyvelőgyulladás, vagy adott esetben a Lyme-kór.
A tünetek
Az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetének adatai alapján a Baranya megyei Lyme-kóros megbetegedések száma 2010-ben igazodik az országos tendenciához, ugyanis az idei esztendőben több megbetegedést regisztráltak, mint egy évvel korábban. A Mecsek kullancsfertőzöttsége egyébként átlagosnak mondható.
Ha kullancscsípést észlelünk, minél előbb próbáljuk meg eltávolítani a parazitát! Nem mindegy azonban, milyen technikával próbálunk megszabadulni nem kívánt kísérőnktől.
– Az eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancsot a bőrhöz minél közelebb foghatjuk meg anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. A megragadott kullancsot lassú, de határozott mozdulattal húzzuk ki a rögzülési pontból. Eltávolításukhoz speciális eszköz is vásárolható, de szükség esetén két körmünk közé fogva, gyengén csavaró mozdulattal is kihúzható. Eltávolításkor a parazita szájszerve könnyen leszakadhat és gennyedést okozhat. Ennek kezelése orvos feladata – tudtuk meg Török Katalintól.
Habár a Lyme-kór ellen nincs, agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás. Mivel a nyár végeztével a kullancsszezon nem ér véget, mindenképpen érdemes beadatni az injekciót.
Palotás Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Több mint egy hónapja hiába keresnek...
- Elvonul a vihar, pénteken már...
- Tűz ütött ki egy komlói társasház...
- Nem várható a koronavírus-fertőzések...
- Hatalmas hőmérséklet-különbség...
- Kamionnal ütközött egy teherautó a...
- Belenézhetünk a Mohácson ötszáz éve...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Nagyapja zaklatott egy 14 éves...
- Fiatal rablók terrorizálták a...