Mindenki szeme láttára kutatta fel a tettest Monroe, a fiatal nyomkövető - VIDEÓ!

2017. szeptember 30. szombat 13:19

Mindenki szeme láttára kutatta fel a tettest Monroe, a fiatal nyomkövető - VIDEÓ!

Péntek délután a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tartott előadást dr. Horváth Orsolya a büntetőeljárásban részt vevő kutyákról a Kutatók éjszakája keretein belül. Magával hozta ifjú tanoncát is, Monroe-t, egy másfél éves angol vérebet. A mentőkutya profi módon kutatta fel a rejtőzködő tettest az előadás végén.  

Dr. Horváth Orsolya egy látványos, interaktív előadáson beszélt az egyetemen arról, hogy a rendőrségi kutyáknak pontosan mi is a dolguk. Először a kutyafajtákról volt szó, akik hősiesen helyt állnak a szakmában, s nap mint nap a rendőrök mellett segédkeznek a különböző feladatokban.

A rendőrkutyák közé tartozik a német juhászkutya, a rottweiler, a dobermann, a malinois, de kevesen tudják azt, hogy mind közül az angol véreb rendelkezik a legjobb szaglóképességgel. A rendőrségnél, s más bűnüldöző szerveknél is sokat segítenek ezek a kutyák, akik a szervezet különféle egységeihez kerülnek, aszerint, hogy milyen feladatok ellátására képezték ki őket. A kutyák a háziasítást követően meghatározott célokra, feladatokra lettek kitenyésztve. Egyes fajtákat vadászatra használják (például az agarakat, retrievereket), míg mások kiváló szolgálatot teljesítenek a rendőrségnél (német juhászkutyák).

A rendőrkutyák feladatai közé tartozik az elkövetők elkapása, a nyomkövetés, és a keresés. A keresőkutyák kábítószereket, robbanóanyagokat, s gyújtogatás helyszínén még az égési anyagot is megkereshetik, amiből kiindult maga a tűz. Rosszabb esetekben eltűnt, olykor halott emberek után kell nyomozni, ilyenkor az emberi szagminta alapján keres a kutya.

A betanítás során játékszerűen folyik az oktatás, labdába, vagy csőbe helyezik el a különféle drogokat, amelyeket az ebeknek meg kell találni. A kutyák sosem a drogot keresik, hanem a játékukat. Sajnos régen próbálkoztak olyan módszerrel is, amivel megvakították a kutyákat, hogy jobb szaglóképességet érjenek el.

A klasszikus nyomkövetés eltér a mantrailingtől (személykövetés), ugyanis az utóbbinál a kutya nincs rákényszerítve arra, hogy az elkövető pontos nyomvonalán haladjon. Főleg légszimatból dolgoznak, le is rövidíthetik az útvonalat. A klasszikus nyomkövetés azért elvárt, mert az adott útvonalon a kutya biztosan megtalálja, vagy jelzi, ha talál valamit, például egy eldobott fegyvert. A mantrailinges kutyának nem tanítják ezt a fajta bejelzést, ott az a fontos, hogy az illetőre találjon rá minél hamarabb. A rendőrségnél mindkét módszert alkalmazzák.


Az előadás végén Monroe kutya is megérkezett, s készen állt a nagy feladatra. Bár vérebként van elnevezve, mégsem kelti ezt a hatást. Monroe nagy örömmel és lendülettel érkezett a közönség közé, mindenkihez odament és simogatást kért. Ugrándozott, s volt, akit még szájon is nyalt. A bemutatkozás után következett az izgalmas feladat. A résztvevők közül választották ki a "tettest", akinek a testére került Monroe kedvenc étele, a disznósajt.

Egy kis táskában helyezték el a jutalmat, amit megszagolhatott a kutya, mielőtt a bátor vállalkozó eltűnt. Majd miután elhangzott a "keresd" utasítás, Monroe vakmerően indult a szag után. A videóban látszik, ahogy követi a nyomokat, s azonnal megtalálja a bujkáló vállalkozót.




Miután Monroe sikeresen teljesítette a feladatot, megkapta a disznósajtot is, s elégedetten távozott.


Pauska Petra