Megunták az éjszakai balhékat a belvárosiak, megszabnák milyen kocsma nyílhat a szomszédukban
2012. október 23. kedd 23:23

Elegük van a belvárosiaknak, hogy gyakran a hétköznapi éjszakák csendjét is hangoskodó csoportok verik fel. Mint a lakók elmondták, a korábbiaknál is rosszabb a helyzet, ezért azt szeretnék, ha nekik is beleszólásuk lehetne, milyen szórakozóhely nyílik a környékükön. A városháza amondó, az üzletek életébe csak akkor avatkozhatnak be, ha azok hangosítóberendezést használnak, vagy éppen dohányterméket árulnak. A rendőrség szerint az utcára szorult dohányosok is aktív résztvevői az éjszakai kórusnak.
Tele van a hócipőjük a pécsi belvárosban élő polgároknak, a lapunkhoz eljutott panaszok szerint ugyanis rendszeres a hangoskodás a szórakozóhelyek környékén, az utcákon pedig egymást követik a randalírozó csoportok.
A belvárosban élő Kalács József azt szeretné, ha a lakóknak is beleszólásuk lenne a működési engedélyek kiosztásakor. Elmondta, több alkalommal is megpróbálta felvenni a kapcsolatot a városvezetőkkel, ám eddig senki sem reagált.
Mi szerencsésebbek voltunk, kérdéseinkre hamar választ kaptunk. Az önkormányzatnál érdeklődésünkre azt közölték, hogy "a városháza is korlátozott jogosítványokkal rendelkezik", legfeljebb közvetetten tudnak beavatkozni.
Sok a panasz az utcára kényszerített bagósokra
Könnyen lehet azonban, hogy a hidegebb hónapokban is sok lesz a panasz, a dohányosok ugyanis - kényszerből - ezután is gyakran járnak majd a szórakozóhelyek elé.
A dohányzási tilalom bevezetését követően több esetben kellett intézkedni olyan személyekkel szemben, akik kiszorultak az utcára a vendéglátóegységekből és hangoskodásukkal zavartak másokat. - tudtuk meg Mindenszky Nikoletta szóvivőtől.
- Különbséget kell tenni az engedélyköteles és bejelentés-köteles kereskedelmi tevékenység között - mondta el elöljáróban dr. Horváth Endre, a Hatósági Osztály vezetője. - A szórakozóhelyek tekintetében egyetlen olyan termékkör árusítása jöhet szóba, ami kötelezővé teheti az engedélyezési eljárás lefolytatását, nevezetesen a dohánytermékek. Amennyiben tehát ilyen terméket nem forgalmaznak, akkor „csak" bejelentési kötelezettség terheli az üzemeltetőt - fogalmazott.
A bejelentési eljárás esetén a hatóságnak nincsen mérlegelési joga, amennyiben a kérelmező a jogszabály mellékletében található, pontosan kitöltött kérelmet ad be és csatolja a szükséges mellékleteket. Ám természetesen a szórakozóhely szabályos működését ezután is ellenőrizhetik.
- A fentieken túl a hangosító berendezést használó szórakozóhelyeknek zajkibocsátási határérték megállapítását kell kérniük, ami viszont már szakértő közreműködésével lefolytatott engedélyezési eljárást jelent. A nagyobbaknak pedig, amennyiben háromszáz főnél több személy befogadását tervezik, zenés, táncos rendezvénytartási engedélyt kell kérniük - folytatta a szabályok felsorolását dr. Horváth Endre.
Az osztályvezető a lakók panaszával kapcsolatban elmondta: „engedélyköteles tevékenység esetén a szomszédos lakók széles jogosítványokkal rendelkeznek", hiszen kérhetnek jogorvoslatot. A bejelentés-köteles tevékenységek esetében viszont gyakorlatilag egyáltalán nincs beleszólásuk a polgároknak.
Úgy tűnik tehát, a belvárosiak csak a rendőrség határozott fellépésében bízhatnak. És bár a zsaruk munkájával kapcsolatban is felvetődnek kritikák, ők azt mondják, minden bejelentésre reagálnak, sőt sokszor saját észlelés alapján kezdeményeznek intézkedést.
Illusztrációnk a Király utcában készült.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Fagylaltkuponokat rejtenek el...
- Azt kamuzta egy cég, hogy Suzukival...
- Javában tart az őznász - Óvatosan a...
- Baranyai sípmestert választottak egy...
- TOP-on: Matyi, Varga és Wenckheim
- Autóval ütközött egy motoros Orfű...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...
- Rókát látott Pécsett? Nincs ezzel...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Rendkívüli bejelentés: több mint...