Médiatörvény: zavarja az adást?

2011. január 05. szerda 18:57

Médiatörvény: zavarja az adást?
Ironikus hangvételű petíciót szeretett volna átnyújtani a Periszkóp, illetve a Remete Rádió vezetője Schmitt Pál köztársasági elnöknek a Kodály Központ ünnepélyes avatóünnepségén, ezzel fejezve ki tiltakozását az új médiatörvénnyel kapcsolatban. A Pécsett működő rádiók közül egyedül a kisközösségi adók életét borítja fel a január elsején életbe lépett szabályozás, de változást a többi adó esetében is okoz.

Az iróniát választotta a tiltakozás eszközéül Kovács Balázs, a Periszkóp és Peták Péter, a Remete Rádió vezetője. A két fiatalember humoros hangvételű petíciót nyújtott volna át a Pécsett tartózkodó köztársasági elnöknek - ha ehhez az őrezred  hozzájárult volna. Kénytelenek voltak hát postai úton eljuttatni a kéréseket  a címzetthez. Az írásban követelik többek közt a műsorszolgáltatás hétfői szüneteltetését, illetve az éves bírságátalány bevezetését.

- A bennünket leginkább érintő változás az, hogy a kisközösségi rádió kategóriája január elsejétől megszűnt. Ez Magyarországon hetven, Pécsett jelenleg három rádiót érint. Ezek a nonprofit alapon működő adók 2011-ben már abból a pénzből sem kapnak, melyet a kereskedelmi rádiók fizettek be büntetés gyanánt. A kisközösségi adóknak ez hatalmas érvágást jelent - mondta Kovács Balázs.

Az ilyen rádiók jellegüknél fogva jóval kevesebb embert érnek el, mint a nagyobb körzetben fogható adók, de nem elhanyagolható szempont, hogy a kisközösségi adóknál viszonylag sok ember dolgozik - többségük önkéntesen -, így közösségformáló funkciójuk van.

Az új törvény a kereskedelmi rádiók életét is megváltoztatja.

- A szabályozás előírja, hogy a rádiókban a magyar számok arányát legalább harmincöt százalékra kell emelni. A zenei szerkesztők állítják, hogy már a korábbi, huszonöt százalékos szintet is nagyon nehéz volt tartani, hiszen nincs annyi minőségi magyar zene - állítja Fodor József, a Rádió1 Pécs ügyvezetője.

A jogdíj nem lesz több

A rádiósok számára jó hír, hogy jövőre nem kell több pénzt fizetni a MAHASZ-nak és az Artisjusnak sem. A kisközösségi rádiók továbbra is összesen körülbelül 15 ezer forintot, a kereskedelmi és alapítványi rádiók pedig a reklámbevételeikből származó összeg 4-4 százalékát kötelesek eljuttatni a szervezetekhez. A kisközösségi rádiók helyzetét nehezíti, hogy induláskor többen közülük nem kötöttek szerződést a MAHASZ-szal - így a jogvédő utólag követeli rajtuk a korábban be nem fizetett összeget.


Egyelőre a 2012-13 környékén lejáró frekvencia-szerződések pályáztatása körül is teljes a bizonytalanság.

- Szerencsére csak minimális változást hoz a törvény a mi adónk esetében - kezdte Bodács Etele, a Rádió Aktív főszerkesztője. - Mi alapítványi helyi rádió vagyunk. Az országos híreket készen kapjuk a hírügynökségtől, és ez a jövőben is így lesz. A helyi híreket viszont mi szerkesztjük, ezzel kapcsolatban a médiatörvény nem ír elő szabályokat. Mivel nálunk a magyar dalok eddig is előtérben voltak, várhatóan a megemelt kvóta teljesítése sem okoz majd problémát - vázolta a helyzetet Bodács Etele.


Képünkön: Bodács Etele, a Rádió Aktív főszerkesztője adás közben.


Palotás P. - Fotó: Kováts Judit