Lovász: a jelentés nem jogi alap "a Pécs eladósításáért felelős" politikusok elleni eljáráshoz
2012. augusztus 30. csütörtök 11:09

Idén év elején állt fel az az ideiglenes bizottság, amely a város eladósodásának okait és felelőseit volt hivatott megállapítani. A Hoppál Péter országgyűlési képviselő, a Fidesz helyi elnöke által vezetett grémium április végén hozta nyilvánosságra jelentését, amely számos érdekes összefüggésre derített fényt. A testület felállításakor felvetődött egyesek felelősségre vonásának gondolata is, ám az azóta eltelt időszakban nem történtek erre irányuló lépések. Nem véletlenül.
Mint ismert, a testület működésének eredményeként április végén szembesülhettek a polgárok azzal, hogy az 1990 és 2011 között keletkezett hatalmas adósságállomány kialakulásában milyen okok, politikai-gazdasági döntések játszottak szerepet, és a döntéshozókat milyen mértékű (politikai, erkölcsi, jogi) felelősség terheli mindezekért.
A grémium felállításának idején tehát még a felelősségre vonás gondolata is felmerült, azonban erre azóta sem került sor - s úgy tűnik, hogy nem is fog.
A jelentés ugyanis a felelősök azon körét állapította meg, akik „kisebb részben kormányzati és országgyűlési képviselők, mivel az ő kormányzati és parlamenti döntéseik az önkormányzatok pénzügyi ellehetetlenítését okozták, nagyobb részben pedig a vizsgált időszak kritikus éveiben megválasztott és az adott közgyűlések többségét adó politikusok, polgármesterek, képviselők, akik helyi szinten vagy nem hozták meg a szükséges döntéseket, amelyek kivezethettek volna az adósságspirálból, vagy szavazataikkal és döntéseikkel elősegítették, hogy Pécs egyre nagyobb adósságcsapdába lavírozza magát és a polgárokat."
Lovász István, Pécs jegyzője szerint ebből a megfogalmazásból kitűnik, hogy a jelentés "mindössze" a közéleti vezetők erkölcsi-politikai és szakmai felelősségét állapította meg.
- A jelentés - jellegénél fogva - nem tartalmaz olyan konkrét tényállási elemeket, amelyek esetleges büntető- vagy polgári jogi felelősségre vonás iránti eljárás alapjául szolgálhatnának - fogalmazott a jogász.
A jegyző szerint mindemellett az „eladósítás" egyéb konkrét tényállási elemek, cselekmények nélkül jogilag nem is értékelhető.
- Az eladósodással összefüggésben azonban több konkrét vizsgálat is lezajlott. Az Állami Számvevőszék, mint az önkormányzatok gazdálkodásának szabályszerűségét ellenőrző szerv például rendszeresen vizsgálta az eladódottság mértékét és okait, legutóbb a 2007-2009 közötti éveket, és a szükséges intézkedések megtételére hívta fel az önkormányzat figyelmét. Még korábban pedig - a mostani bizottság jelentésében is említett - Expo Center beruházását vizsgálta meg részletesen egy önkormányzati ideiglenes bizottság, amely alapján a polgármester büntető feljelentést tett, azonban a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntették - fogalmazott Lovász István.
Archív képünkön: Tavaly, október 13-án a városháza előtt volt pécsi vezetőket, szocialista politikusokat (itt: Meixner Andrást) ábrázoló bábukat helyeztek ki tüntetők. A kemény műanyagból készült figurák nyakában tábla lógott, melyen a felvett jutalmak összege szerepel.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...