Lejárt a politikai amatőrök ideje

2010. szeptember 02. csütörtök 21:32

Lejárt a politikai amatőrök ideje
Lapunk közölte elsőként az október harmadikai helyhatósági választásokon induló Fidesz-KDNP-ÖPE közös képviselőjelöltjeinek névsorát. A listát böngészve kiderült, hogy számos ismert személyiség nem méretteti meg újból magát: Dévényi Sándor, dr. Ternák Gábor, Majdik Miklós, Szőcs Sándor és Kőhalmi László sem lesz a továbbiakban önkormányzati képviselő Pécsett. Lapunk utánajárt annak, hogy miért döntöttek így, milyen okok vezették őket elhatározásukban és mivel kívánnak foglalkozni a továbbiakban.

Kőhalmi László időközi választáson került a képviselő-testületbe, információink szerint a jövőben a megyei politikai életben szándékozik tovább tevékenykedni. Dr. Ternák Gábor infektológus professzor, a Fidesz egykori pécsi elnöke a Pécsi Újság.hu munkatársának azt mondta, azért nem indul, mert szakmai tevékenysége mellett nem tudná megfelelően ellátni a képviselői feladatokkal járó kötelezettségeket, emellett pedig idős korára való tekintettel átadja helyét a fiatalabbaknak.

Majdik Miklós esetében más a helyzet, ő már korábban is a renitens pártkatona szerepét töltötte be, hiszen többször is késett a frakcióülésekről, valamint jó néhány fontosabb ügyben is másként vélekedett párttársainál. Korábbi írásunk alapján tehát korántsem meglepő, hogy nem látjuk nevét az indulók között.

A képviselőt többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérnünk telefonon.

Meghatározó szerepet töltött be az utóbbi évek pécsi közéleti életében Dévényi Sándor (képünkön), a városfejlesztési bizottság jelenlegi elnöke, aki – majdnem nyolc év után – szintén megválik a képviselő-testületi tagságától. Az építész szerint „ha nagyképű lennék, akkor azt mondanám, hogy egy amerikai elnököt sem lehet nyolc év után újraválasztani, tehát megvan ennek a maga biológiai értelme” – fogalmazta meg távozásának első indokát.

A rendszerváltás óta eltelt húsz évben rengetegen foglalkoztak politikával. Lelkes amatőrök, akik sokat segítettek és egyben sokat ártottak is az országnak. Dévényi amondó, lejárt ennek a húszévnyi kísérletezésnek az ideje, és a profik szerepvállalásának kell előtérbe kerülnie: „Én többször hangoztattam, hogy nem érzem magam politikusnak” – jelölte meg a politikából való kivonulásának második és egyben fő okát.

Emellett a szakmája sem engedi meg, hogy félgőzzel csinálja, amelyet nem is szándékozott feladni soha: „Eddig is nehéz volt összeegyeztetni, ezután pedig még nehezebb lenne – az előbb említetteknek megfelelően”.

A negyedik szempont az előzőektől független: egyetért abban, amit az ÖPE mindig is fontosnak tartott, hogy azért kell a civileknek a politikában szerepelt vállalni, mert „bíznak abban a társadalomban, amelyben a politika által képviselt vertikális erők és a civil összefogás által képviselt horizontális erők egy mátrixot képeznek, amelyből egy értelmes társadalom létre tud jönni, ami azonban sajnos még nem alakult ki, noha minden rossz tapasztalatom ellenére bízom benne, hogy egyszer létre fog jönni. Optimista vagyok, ezért visszatérek a szakmámhoz” – folytatta az építész.

Kérdésünkre tagadta, hogy bármiféle belső súrlódás miatt hagyta volna el a politika színpadát, mint mondta, „az ÖPÉ-ben egyébként csak egy meghatározott időre vállaltam a politizálást”, ez az idő pedig lejárt – foglalta össze távozásának ötödik indokát, kiemelve, hogy képviselőtársai a továbbiakban természetesen számíthatnak majd tanácsaira.

H. L. B. – Fotó: Dittrich Éva