Költözködnek a klinikák

2008. október 06. hétfő 21:01

Költözködnek a klinikák
A tavasz folyamán jelentette be a PTE rektora, hogy a jelenleg húsz telephelyen működő egyetemi klinikai rendszert ésszerűsítik, így a korábbinál kevesebb épületre lesz szükség. Az év végén elindulhat az universitas büdzséjének egyensúlyba hozását szolgáló átalakítás is.

A rektorátus hivatalos álláspontja szerint a PTE berkein belül végrehajtott megszorító intézkedésekkel sikerült az egyetemi adósságállomány növekedését megakadályozni - ebben az évben már "csupán" 3,6 milliárdos hiánnyal számolnak.

Az egyetem a hiány kezelésének érdekében az elmúlt hónapokban százas nagyságrendű elbocsátásokat hajtott végre. (A megyei gyermekkórházat és a gyermekklinikát is összevonták, s mint ismert, a Bőrklinika épületét is hamarosan kiürítik.)

További intézkedéseket is kilátásba helyeztek. A tervek szerint 2011 magasságában az Akác utcai épületből a traumatológia a 400 ágyas klinikára költözik (ahol az ortopédiával egyesítik). Az egyik belgyógyászati klinika szintén ebben a 400 ágyas komplexumban kap végleges helyet. Elterjedt az a hír is, hogy Rét utcai idegsebészet számára szintén új otthont keresnek.

Gábriel Róbert, az egyetem rektora azt mondja, ez utóbbiról szó sincs, ugyanakkor a szenátusi határozat szerint az év végéig számos változás várható a klinikai rendszerben. Mint hozzátette, még nem dőlt el, hogy a Bőrklinika hol kap új helyet.

Az biztos, hogy a traumatológia és az ortopédia összevonása miatt "lesznek mozgások", hiszen első körben néhány évig - átmenetileg - az ortopédia az Akác utcába költözne, majd csak az immáron így összevont, mozgásszervi baleseti intézmény kerülne a 400 ágyas klinikára. Ez utóbbi, újabb költözés azonban csak a tömb rekonstrukciója után, 2011-től valósulhat meg - mondta Gábriel.

A rektor közölte: az átalakítások után felszabaduló ingatlanok használatát illetően több variáció is van - így például az Akác utcai tömbben akár egy városi szakrendelő is működhet, végleges döntés viszont még nem született.

Az egyetem a költöztetések finanszírozásához és a végleges telephelyek kialakításához, illetve egy sürgősségi centrum létrehozásához összesen tizenkétmilliárdos pályázati pénzt vár. A támogatási kérelmek elbírálására még ebben az évben sor kerülhet, így ha sikerrel szerepel a PTE, a rektorátus szándékai szerint egy, a jelenleginél költséghatékonyabb ellátórendszert alakíthatnak ki.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva