Kitennék a vidékieket a pécsi sulikból

2009. március 22. vasárnap 19:54

Kitennék a vidékieket a pécsi sulikból
A pécsi városvezetés vélekedése szerint fenntarthatatlanná válik a pécsi oktatási rendszer, ha nem korlátozzák valamilyen formában a város középfokú intézményeiben a nem pécsi tanulók arányát. Ma minden második gyerek vidéki településről bumlizik a városba, így - bár Pécs utánuk is megkapja az állami normatívát - a fejkvóta kipótlását a helyi büdzséből kell megoldani.

Meixner András, oktatásért felelős pécsi alpolgármester a Pécsi Újság.hu kérdésére elmondta, gyökeres változtatások előtt áll a rendszer, amelynek hatásait ráadásul csak mintegy három év múlva lehet igazán érzékelni.

Vélekedése szerint a pécsi középfokú intézményeknek elsősorban a pécsi tanulók érdekeit kell figyelembe venniük, elismerve: a város iskolaközponti szerepéből kifolyólag a környező településekről érkezőket is ki kell szolgálnia.

Pécs azonban nem képes hosszú távon felvállalni azt a helyzetet, hogy saját zsebből állja minden vidéki tanuló, azaz minden második pécsi középiskolás normatíva-kiegészítését. Mivel ez a pótlék a teljes oktatási ágazatban 1,3 milliárd fofrintra rúg, ráadásul a kollégiumi helyek biztosítása tovább plusz költségeket jelent, jelentős mértékben terheli a mai szisztéma a városkasszát.

Meixner szerint a vidékiek arányát átfogó, a megyével és a megye többi településével együtt kidolgozott reformmal egy "egészségesebb, 30 százalék körüli szintre" kellene csökkenteni.

A konkrét intézkedések között olyan lépések szerepelnek, mint hogy az indítható kilencedik osztályok számát a pécsi iskolákban végző nyolcadikosok számához igazítják. A másik lehetőség, hogy a megye többi városának intézményével együttműködve alakítják át a képzéseket - magyarul például ne legyen fél osztály fémipari szakmunkás Komlón, fél pedig Pécsett.

Bognár László, a Fidesz szakpolitikusa azt mondta, az ellenzék nem támogat olyan lépéseket, amelyek drasztikus beavatkozással járnak, azaz adminisztratív módszerekkel teljesen ellehetetlenítik a vidékiek pécsi tanulmányait. Közölte azonban, hajlandóak a rendszer kidolgozásában együttműködni, hiszen ők is belátják: a vidékiek mai magas arányát nem bírja el a pécsi oktatáspolitika.

Képünk a pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban készült.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva