Kezdődik a "Határtalan misztérium" sorozata

2009. május 12. kedd 15:53

A Határtalan misztérium programsorozat - mely a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa felvezető évének programsorozata a Pécsi Egyházmegye Millenniumi évében - az egyetemes kultúra nagy ívű speciális spektrumát fogja össze. Pécs, a különlegesen sokféle hitvilágot megélő város ezúttal egy elméletileg is kidolgozott tematika mentén haladva a maga élő valóságában ismerhet önmaga sokszínű rítusaira.

Az eseménysorozat koncepciója egymás felfedezésére, kapcsolódási pontjainak megtalálására irányul, a liturgián keresztül, különböző vallások, felekezetek és rítusok között. A program célja nemcsak az, hogy gesztusként kinyújtsuk a karunkat egymásnak, hanem a mélyebb gyökereket keresve a sokszínű közösségek együtt ünnepelhessenek. A Határtalan misztérium keretein belül találkozhat török a magyarral, zsidó a kereszténnyel, protestáns a katolikussal, az esztergomi rítus a római és bizánci rítussal, zene a képzőművészettel, az egészséges a fogyatékkal élő alkotóművésszel.

A májustól december végéig tartó sorozat részei minden hónapban más és más helyszínen zajlanak, ezeket a hozzájuk kapcsolódó kultusz határoz meg. A nyugvópontként elhelyezett, frekventáltabb helyszínek mellett csupa rendhagyó, de funkcionálisan működő szakrális tér ad otthont a programoknak, mint pl. a Világörökség részét képező Havihegyi kápolna - Mária kegyhely, Jakováli Hasszán dzsámija - ahol a muszlimok hetente imaórát tartanak, vagy a XII. századból ránk maradt Jakabhegyi Pálos Romkolostor - ahol a pálosok pár éve hagyományt teremtettek a gyalogos zarándoklattal és előadásokkal egybekötött „Jakabhegyi búcsú" ünneplésére.

A liturgikus év körforgásától függően néhány program dátumának, hónapjának külön jelentése van. Ezektől függ a koncert-előadások felépítése, melyek tagolása általában kettős, olykor hármas. Az előadások ismeretterjesztő, illetve szent szövegei és a zene, illetve a képzőművészet hol együtt, hol egymás után, hol pedig kombinálva kapnak helyet. A sorozat zenei anyaga ritkaság-számba menő európai, illetve magyar középkori örökség az ősegyháztól a XV. századig, amelyet közérthető formában mutatnak be a téma szakavatott előadói és kutatói.

Forrás: Pécs2010 Sajtóiroda