Jön a jobb a POSzT-ra: a Teátrumi Társaság és Révész belépésével kiegyenlítődnek az erőviszonyok

2012. február 28. kedd 18:41

Jön a jobb a POSzT-ra: a Teátrumi Társaság és Révész belépésével kiegyenlítődnek az erőviszonyok

Hosszú távra bebiztosíthatja jövőjét a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSzT) a városi közgyűlés legutóbbi döntése nyomán. Mint arról hírt adtunk, a testület megszavazta, hogy a főként a megyeszékhelyek színházait tömörítő Magyar Teátrumi Társaság (MTT) is tulajdonrészhez jusson a fesztivált működtető cégben. És bár korábban a budapesti színházak túlzottan nagy szerepe miatt egy teljesen új rendezvény megszervezése is felötlött, az MTT belépésével ez a kérdés minden bizonnyal lekerül a napirendről.

Új tulajdonos tűnt fel a POSzT-ot működtető Nonprofit Kft. háza táján, a Magyar Teátrumi Társaság ugyanis zöld utat kapott a városi közgyűléstől, így egyharmados tulajdonrészt vásárolhatnak a cégben.

Bár színházról van szó, a döntésnek politikai vagy legalábbis ideológiai vetülete is van. Korábban ugyanis a pécsi önkormányzat mellett a nagyobb budapesti intézményeket (is) égisze alatt tudó Magyar Színházi Társaság (MSZT) rendelkezett tulajdonrésszel a cégben. Emiatt sokan úgy érezték, Budapest-központúvá vált a rendezvény, sőt, egyre gyakrabban elhangzott kritikaként, hogy a balliberális oldalhoz sorolható művészek viszik a stafétát.

Az MSZT mellett ugyanakkor 2008-ban egy új tömörülés tűnt fel, ekkor alapították ugyanis a Magyar Teátrumi Társaságot. Tagjaik közt olyan, baloldalinak aligha nevezhető direktorokkal, mint Vidnyánszky Attila, az egyesület elnöke és debreceni Csokonai színház igazgatója, a kecskeméti társulatot vezető Cseke Péter vagy éppen veszprémi teátrum élén álló Oberfrank Pál (de a zalaegerszegi direktorrá lett pécsi színész, Besenczi Árpád, avagy a PNSZ igazgatója, Rázga Miklós is a jobboldalhoz sorolható, ha már címkézni akar valaki).

A teátrumi társaság belépése tehát egyensúlyt hozhat a POSzT életében, hiszen a kétharmados önkormányzati tulajdonrész mellett a fennmaradó részesedésen testvériesen osztozkodhat a két társaság. 

Stenczer Béla, a Pécsi Országos Színházi Fesztivál Nonprofit Kft. ügyvezetője ugyanakkor egyelőre nem tudta megmondani, a gyakorlatban milyen változást hoz az új tulajdonosi szerkezet. De azt sem, hogy az MTT által delegált új (társ)ügyvezetővel, Révész Máriával, volt pécsi MDF-es majd fideszes képviselővel (képünkön) miként osztják meg ezután a feladatokat egymás között.

- Azt viszont örömmel jelenthetem ki, hogy az új tulajdonos színrelépésével a POSzT a teljes magyar színházi életet lefedi, ez pedig garancia arra, hogy a fesztivál Pécsett marad - utalt a színművész azokra a tervekre, melyek egy új színházi szemle megrendezéséről szóltak.

A változásokkal és a fesztivál jövőjével kapcsolatban szerettük volna megkérdezni Révész Máriát és Vidnyánszky Attilát, ám egyikükkel sem sikerült beszélnünk. 

Mindenesetre a két társaság közös sajtónyilatkozatot adott ki, ebben az áll, a „Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság megegyeztek, hogy a jövőben közösen hozzák meg a szükséges szakmai döntéseket. Megállapodás született a 2013. évi POSZT válogatóinak személyéről. A Magyar Színházi Társaság részéről Solténszky Tibor dramaturg, a Magyar Teátrumi Társaság részéről pedig dr. Szigethy Gábor író, rendező, színháztörténész lesznek a 2013-as versenyprogram válogatói. A két társaság megállapodott abban is, hogy közösen jelölik ki az idei versenyprogram zsűrijét, és tesznek javaslatokat az OFF programra illetve a szakmai programokra, a hazai és külföldi meghívottakra. Az idei fesztivál versenyprogramja, melyet Lőrinc Katalin táncművész, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, Zappe László kritikus valamint Bicskey István színész, rendező, koreográfus válogattak, 2012. március 5-én válik nyilvánossá".


Archív képünkön: Révész Mária a pécsi közgyűlésben. 

Palotás P.